ЧЕКА НАС БОРБА! КАРАНТИН ВЕЋ СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ? Струка у Србији најавила седам лоших дана пред нама
Доћи ће до повећања смртних исхода и тек ћемо следеће седмице бројати мртве.
Епидемиолог Предраг Кон изрекао је јуче драматично упозорење, које се нажалост, укрстило са најгорим даном од почетка пандемије корона вируса у Србији. Бројке су дословно експлодирале, па је за 24 сата откривено чак 1.328 новооболелих, што је рекордан број. Истовремено, корона вирус однео је јоше пет живота.
СВЕ МИСТЕРИЈЕ СРПСКЕ ПИРАМИДЕ: Ко уђе у утробу Ртња страдаће као и онај ко му се замери
ТЕМА КОЈА ЈЕ ПОТПУНО ПОДЕЛИЛА СРБИЈУ! Да ли треба скратити рад кафића и клубова или не?
КОРОНА ОПАСНО УГРОЗИЛА ПСИХИЧКО ЗДРАВЉЕ СРБА: Број позива “Лази Лазаревићу” повећан девет пута
Др Кон је рекао да је у Београду дошло до експоненционалног раста броја заражених и да је почело убрзано пуњење болница.
- Најзначајније је да се то сада заустави. Морамо схватили да мере које су донете као обавезне заиста морају да се спроводе - објаснио је Кон и на питање да ли се размишља о увођењу драстичних мера попут полицијског часа. карантина и забране кретања одговорио:
- Уколико број заражених вирусом корона настави да расте експоненционално, не може да се седи скрштених руку. О томе мора да се промишља. Мора се врло јасно означити који би то тренутак био када би такве мере требало увести.
Да је јуче био најтежи дан за Србију, али и да постоји могућност посезања за најоштријим рестрикцијама, потврдио је и председник Александар Вучић. Он се обратио јавности након сусрета са директорима КОВИД болница.
- Још није ситуација за панику, али јесте за озбиљну бригу. Све је више људи на респираторима и у болница. У поређењу са другим земљама, у свету, и у региону, ствари и даље држимо под контролом, али морамо бити озбиљнији у спорвођењу постојећих мера. Бројеви ће нажалост расти, али борићемо се да расту аритметичком, а не геометријском прогресијом. Србија не жели да уводи забрану кретања и полицијски час јер хоће да сачува економију, али ће то учинити ако буде дошла до ивице амбиса - поручио је Вучић.
Како је рекао шеф државе, ситуација је посебно тешка у Београду и Крагујевцу.
- У Београду отварамо нових 30 лежајева у "Драгиши Мишовићу", са новим лежајевима крећемо и на интензивној нези у Земунској болници - рекао је он.
Све се брже шири
Имунолог Срђа Јанковић поручио је да је у току борба да се одржи контрола над током епидемије и да је то најважније питање. Он је већи број пацијената са тешком клиничком сликом и на респиратору оценио као нешто што је очекивао.
- Оног тренутка када смо имали пораст броја оболелих, морали смо да очекујемо и други податак, који је много трагичнији - рекао је Јанковић.
У сличном тону говори и војвођански секретар за здравство Зоран Гојовић.
- Ситуација у Србији из неповољне прелази у изузетно неповољну. Иако се болнице пуне споријим темпом него претходно, треба да будемо забринути. Ситуација у окружењу и Европи је потпуно ван контроле. Вирус улази у период који му омогућава да се брже шири - изјавио је Гојковић и упозорио да највише заражених долази са разних прослава.