"ЦЕЛЕ ПОРОДИЦЕ СЕ ВРАЋАЈУ СА ОДМОРА ЗАРАЖЕНЕ" Др Тиодоровић о новонасталој ситуацији: Бројке ће наставити да расту
Бројке ће наставити да расту, па је могуће да ћемо доћи и до 3.000 у неком моменту.
Не можемо очекивати да ће бројке почети да опадају до краја јула, па и до половине августа. Заправо, вероватно ће доћи за неких 10 до 14 дана до смиривања, и то у смислу да ће бројке стати и створиће се такозвани плато. То се догодило у Америци, Енглеској, Немачка је на том путу, а код нас се то може десити до краја месеца, или почетком августа, каже епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
Како професор даље објашњава, бројке ће наставити да расту, па је могуће да ћемо доћи и до 3.000 у неком моменту. Природни процес се одвија, додаје он, годишњи одмори су у току, путује се, а на тај начин вирус наставља да циркулише.
ПРИЈАТНО ЈУТРО У СРБИЈИ: Максимално искористите дан - ево када нам се враћају ТРОПСКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ
ПАКЛЕНА ВРЕЛИНА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Српски метеоролог нема добре вести, објавио прогнозу до краја јула
ДРАМА НА ИРИШКОМ ВЕНЦУ: Запалио се ауто у којој се налазила четворочлана породица
- Колико ће бити у моменту када достигнемо плато, то ћемо видети, да ли ће бити 2.000, 1.500 видећемо, али када се то деси, бројке ће стати а онда ће лагано почети да опадају. Вирус је ту, он ради своје, и како ми кажемо, природни процес се одвија и многи се заражавају, а неки и не знају да су заражени. Али треба бити објективан сада и бити свестан да се нама болнице споро пуне. Као пример навешћу Крушевац, према последњем извештају било је 50, а пре три дана било је 31 или 32 људи на лечењу. Онда када погледамо ковид амбуланте, тачно је да се повећава број прегледа, што се тиче деце, рецимо од 15 прегледа њих троје има позитиван налаз, али ни то није забрињавајуће. Закључак је да вирус може направити проблем старијим хроничним болесницима, и према извештају који добијам они су ти пацијенти у болницама - објашњава професор Тиодоровић.
Путовања, лето, велика циркулација људи, сој БА.5 који је означен као заразнији од претходних, доприносе свакодневној статистици, зато се саветује онима који имају симптоме или их чак иако их и немају, уколико су у контакту са особама из ризичних група, да обавезно ставе заштитну маску.
- Целе породице се враћају заражене с одмора и тако се вирус шири веома брзо. То у овом моменту није кентаур, још увек је у питању овај тип БА.5. Понављам, добра је ствар што у целини гледајући, доминирају лакше клиничке слике, а од симптома јављају се главобоља, болови у мишићима, док је температура ретка сада. Апелујем да се старији чувају сами, најпре, а онда да их чувају и њихови млађи. Многи немају симптоме, а заразни су, па је довољно да буду близу и да у разговору и да пренесу. Зато носите маску ако сте у контакту са онима за које знате да имају слаб имунитет или неку хроничну болест - додаје професор Тиодоровић.
Како додаје професор Тиодоровић, док чекамо нове вакцине које ће бити прилагођене новим сојевима, онима који нису примили четврту дозу, а ризична су група, савет је да се одмах вакцинишу.
- Око вакцинације препоручујем за старије четврту дозу, да не чекају, јер она значи људима који имају неку хроничну болест. С друге стране, на јесен очекујемо нове вакцине које ће бити прилагођене новим сојевима, али за сада је важно да се уредно вакцинишу ови који су у ризику и да се чувају - истиче професор Тиодоровић.
Већ следеће недеље може се очекивати око 4.000 новооболелих од ковида на дневном нивоу, изјавио је члан Кризног штаба и директор Дома здравља Савски венац Зоран Бекић. Он је за РТС навео да се повећава број оболелих на дневном нивоу, како међу одраслим, тако и међу децом.
- Почетком јуна смо имали 300 инфицираних пацијената дневно, а сада је тај број негде око 2.500 и више. Сваке недеље се увећа број заражених пацијената 50 одсто - рекао је Бекић.
Како је појаснио, у јуну је било једно до двоје новооболеле деце недељно, а сада тприлике двоје или троје дневно, у петак је било четворо деце. Такође је навео да сада има око 200 хоспитализованих пацијената, али да је сваки дан повећан број пријема у односу на отпусте, те да ћемо, како сматра, у наредних неколико недеља можда доћи и до четвороцифрених бројева за хоспитализоване пацијенте.
Бекић је навео да су симптоми повишена температура, бол у грлу, костима, мишићима и кашаљ.
- Можемо да кажемо да последњих дана виђамо нешто теже клиничке слике са повишеном телесном температуром - истакао је Бекић.
Симптоми ковида су идентични као и у претходном периоду, па се тако може јавити:
-Главобоља
-Болови у мишићима
-Малаксалост
-Кашљуцање
-Блага температура
-Бол у грлу
-Дијареја