"Боловао је од клаустрофобије, није могао са маском да буде" ЋЕРКА ДР ЛАЗИЋА ПОДНЕЛА ПРИЈАВУ ПРОТИВ ЛЕКАРА
Нина Вујошевић је као одговорне за "несавесно лечење" њеног оца на Клиници за анестезију и интензивну терапију, где је и преминуо, означила директорка Р.Ј. и начелника јединице интензивне неге на тој клиници Д.Љ.
Вест да је породица преминулог ратног хирурга Миодрага Лазића поднела пријаву Министарству здравља против Клиничког центра у Нишу, узбудила је српску јавност. Наиме, у пријави се тврди да покојни доктор, који је преминуо од корона вируса, није био адекватно лечен.
ЕВО ОД КОЛИКО САТИ НОВЕ МЕРЕ СТУПАЈУ НА СНАГУ: Правила обавезна за све, након опомене следи САНКЦИЈА
КРИЗНИ ШТАБ ДОНЕО НАЈНОВИЈЕ МЕРЕ: Ко не буде поштовао правила, СЛЕДИ САНКЦИЈА
БУКНУЛО НОВО ЖАРИШТЕ: Због новонастале ситуације у току је седница кризног штаба у Ужицу
Његова ћерка Дарја Тодоровић није хтела да коментарише детаље, али је рекла да ће све бити приказано у процесу.
- Одмах да вас прекинем. Не желим ништа коментаришем, а не верујем да то жели ни породица. Све што буде било, биће у процесу - рекла је у краткој изјави за медије.
Иначе, пријаву је поднела његова друга ћерка Нина Вујошевић која и сама ради на КЦ Ниш. Она у пријави захтева да се лекари у нишком Клиничком центру који су били одговорни за лечење њеног оца "адекватно санкционишу" због "низа неправилности, пропуста и грешака". Нина Вујошевић је као одговорне за "несавесно лечење" њеног оца на Клиници за анестезију и интензивну терапију, где је и преминуо, означила директорка те клинике Р.Ј. и начелника јединице интензивне неге на тој клиници Д.Љ.
Лазићева ћерка у пријави наводи да су на Клиници за анестезију, која у време епидемије збрињава најтеже ковид пацијенте, постојале "очигледне грешке у пријему, лечењу и опхођењу према њему".
Као једну од грешака наводи да је по одлуци Р.Ј, прерано скинут са респиратора, иако су анестезиолози породици говорили да "није индиковано" да се то учини пре времена. Доктор Лазић је стављен на респиратор 11. априла рано ујутру, а скинут сутрадан после поноћи, што је урадио млади анестезиолог, "са специјалистичким стажом од пар месеци, кога је Р.Ј. послао да то уради".
- Као породица пацијента, покушавали смо да утичемо да се екстубирање не учини рано и угрози могућност опоравка, тим пре што је др Лазић патио од тешког облика клаустрофобије, која је последица више година које је провео у ратовима као лекар добровољац, због чега није могао дуго да трпи кисеоничну маску, што су сви запослени на овој клиници врло добро знали - наводи се у пријави.
Све време након скидања са респиратора др Лазић, је у јако лошем стању, борећи се за ваздух, молио да га врате на респиратор.
- То анестезиолози нису учинили, најгрубље одбијајући пацијентову последњу жељу, и не дозвољавајући му да учествује у сопственом лечењу, што је у супротности са Етичким кодексом - стоји у пријави.
У пријави се још каже да је Лазић интубиран тек 14. априла ујутру иако му се стање погоршало претходног дана поподне. Изражава се сумња да је уопште примао терапију коју су му индиковали инфектолози, међу којима и експериментали лек "тоцилизумаба", чију употребу је у његовом случају одобрило Министарство здравља. У отпусној листи није наведено да је добијао више лекова, а инфектолог који је по протоколу једини надлежан да прати ефекте експерименталног лека, ниједном није консултован, упркос "другачијем договору" са Р.Ј.
Такође, у отпусној листи се не наводе лабораторијски налази који би потврдили његово лоше стање, као ни податак да је позитиван на корона вирус, иако је тест који то потврђује рађен 1. априла. У отпусној листи се наводи и да је пацијент због погоршања општег стања преведен са Клинике за инфективне болести, да је примљен у јако тешком стању, и да се све време одржавало јако тешко опште стање пацијента, што је потпуно нетачно, наглашава се у пријави.
Како се још додаје, томе сведочи и сам Р.Ј. који је 9. априла дао изјаву за медије да је др Лазић "потпуно стабилно", и на друштвеној мрежи поставио фотографију као доказ.
Пре доласка на Клинику за анестезију, Лазић је три дана лечен на Клиници за инфективне болести, где му је, по наводима у пријави, био обезбеђен "адекватан смештај, нега и терапија", а његово стање је "све време било стабилно". Пребачен је на Клинику за анестезију 10. априла, "беспотребно" и на инсистирање Р.Ј. и Д.Љ., наводи се у пријави.
Лазићева ћерка у пријави истиче да је он, са супругом која је такође запослена у КЦ, још 5. априла био хоспитализован, након што је јавио колеги Р.Ј. да је позитиван на корону и да се не осећа добро. Смештени су на бившој Клиници за кардиологију, у соби "са прљавим вешом, разбацаним половним стварима, поломљеним креветима, без покривача, без плетизмографа, са монитором који не ради, са врло тешким пацијентима на кисеонику без мониторинга".
-Поражен оваквим опхођењем - тражио је да њега и супругу отпусте. Отпуштени су без отпусне листе, по одобрењу Р. Ј. и Д.Љ, који су им организовали и санитетски превоз, наводи се у пријави.
Сваке године УБИЈЕ 50.000 Срба, болест гора од КОРОНЕ: Оболи сваки ПЕТИ, препознајте симптоме НА ВРЕМЕ
КОРОНА ПРЕСЕК У ЧАЧКУ: Од 28 тестираних, девет позитивно на вирус, нови случајеви код особа млађих од 55 година
Корона се шири и у Подунавском округу: У Смедеревској Паланци 13 нових случајева, у Смедереву пет
ОТВАРА СЕ НОВА КОВИД БОЛНИЦА У КЦВ: Ситуација је стабилна, али није за потцењивање
У КБЦ Бежанијска коса највише пацијената са средњом клиничком сликом: НА КУЋНО ЛЕЧЕЊЕ ПУШТЕНО 10 ПАЦИЈЕНАТА