ЧЕТИРИ СЦЕНАРИЈА ПРИ ПОВРАТКУ ИЗ ИНОСТРАНСТВА "Очекујемо велики налет људи, у игри је много опција"
Сутра и званично долази септембар, месец у којем нас чека неколико изазова када је реч о корона вирусу. Завршавају се годишњи одмори, а викенд пред нама могао би да нам донесе налет повратника из региона, а са њима могла би да дође и корона.
Шта онда? Запитали смо се, а запитао се и епидемиолог Предраг Кон који је говорио управо о повратницима из иностранства. Доста је било говора у претходним данима о увођењу карантина за наше грађане који се враћају у Србију, поред усвојене препоруке да деца која се враћају са одмора не треба да иду у школу 10 дана.
КАКВО ЈЕ СТАЊЕ ВАН ГРАНИЦА СРБИЈЕ? Док се ми полако ОПРАШТАМО ОД КОРОНЕ, због вируса алармантно у земљама региона
У ЧЕМУ ЈЕ ТАЈНА МАСКИ СА НАНОСРЕБРОМ? Струка у Србији открила колика је њихова ефикасност током пандемије
ЈОШ ЈЕДАН ГРАД УКИНУО ВАНРЕДНУ СИТУАЦИЈУ: Околности су се промениле, али мере и даље остају на снази
- На граничним прелазима се дају јасна упозорења нашим грађанима који се враћају у Србију. У тим лецима су наведени телефони Завода за јавно здравље којима се обавезно морају јавити уколико имају неке тегобе. То је важно уз препоруку да деца која су путовала у иностранство ових дана крену у школу са 10 дана закашњења - казао је Кон.
Он је нагласио да чекују велики налет повратника са летовања. Кон је потом објаснио да постоје четири нивоа мера који су у оптицају за оне који се враћају из иностраства и објаснио њихов редослед.
- Најважнија је обавеза самопраћења сопственог здравственог стања. Други ниво који може да се уведе јесте спровођење здравственог надзора и то иде уз препоруку самоизолације која подразумева да особа 14 дана не буде у контакту са другим људима. Трећи ниво је увођење обавезне самоизолације уз издавање решења које подразумева и одговорност уколико се то не реализује. Постоји могућност и увођења обавезног тестирања у року од 48 сата од доласка у земљу - закључио је Кон.
Упитан шта је најреалније да се од тога деси Кон је казао да ништа није немогуће.
- Све ове опције нису немогуће и актуелне су у овом тренутку. О свему треба добро размислити. На пример, ако се затражи да људи морају по уласку у земљу да имају негативан ПЦР тест, а у Хрватској су, тамо тестирање по особи кошта 190 евра. Био би то тежак удар за нашу четворочлану породицу. Мислим да је свест људи најзначајнија - навео је епидемиолог.
Део Срба отишао је и у Хрватску, где је недавно путовање за Србе одобрено уз тестирање. Ова земља се данима бори са обарањем неславних рекорда по броју заражених. Ту је и Црна Гора коју све више наших туриста посећу са отварањем граница уз ПЦР тест, па се очекује пораст заражених у наредном периоду.