ЦРНА НЕДЕЉА У СРБИЈИ: Трагедија за трагедијом поквариле уживање на купалиштима, за један дан ТРИ УТАПАЊА младих људи
Зашто се ово дешава и како да се заустави?
Почетак лета, високе температуре и попуштање епидемиолошких мера довело је до великог интересовања и посете базенима и купалиштима широм земље. Иако је уживање оно што асоцира на време проведено поред воде, Србију су ових дана, нажалост, потресле вести да су се баш тамо десиле трагедије.
"ВАКЦИНЕ СУ ЕФИКАСНЕ, МЛАДИ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИШУ" Декан Медицинског факултета у Београду објаснио зашто је имунизација важна
ИЗАЂИ ИЗ ПОРШЕА, СИЛО, И ПОТУЦИ СЕ: Брука - младић шутирао старијег човека у каравану (ВИДЕО)
"ЈУЧЕ У ЧАЧКУ ЈЕ БИО ТОРНАДО" Метеоролог Ђурић објаснио да ли нас чекају овакве олује током лета
Желели да се расхладе, па настрадали
У четвртак 24. јуна су се за само 24 сата догодила чак четири утапања.
У четвртак је јавност потресла вест да је на Лиду у Земуну живот трагично изгубио двадесетпетогодишњи младић. Он је, како медији наводе, истоварио путнике које је чамцем превозио између Земунског кеја и Лида, након чега је скочио у воду желећи да се расхлади. Нажалост, није више испливао. Био је отац троје деце.
Ово није била једина трагедија која је задесила Србију. На језеру Бела река у Рипњу живот је изгубио и две године млађи мушкарац (23), који се купао с друштвом у језеру. У једном тренутку је заронио, а особе које су биле са њим пријавиле су случај полицији након што су приметили да је доста времена прошло, а њега није било.
У среду је пријављено да је нестао у Дунаву код Смедерева искусни морнар са барже. Како је потврђено из Удружења професионалних лађара Србије, на основу информација које су добили од посаде брода, морнар је скочио са сплава једног од кафића на Дунаву око 19.30 часова у намери да се окупа. После тога га нико од колега није видео.
Настрадала и два матуранта
Истог дана десила се још једна велика трагедија, када је 23. јуна живот у води изгубио навршени основац Немања Суботић (15) који је након успешно урађеног теста из матерњег језика на малој матури решио да се опусти у базену на Кошутњаку. До кобног момента је дошло након што је дечак скочио у базен предвиђен за скакање, када је остао без свести и потонуо. Након 45-минутне реанимације, Ургентни центар је могао само да констатује смрт.
Сличан случај потресао је Ариље, када се петнеастогодишњи Н.Н. утопио у Рзаву. Дечак је са неколико другара у понедељак поподне стигао на реку на неуређену плажу на којој је у том тренутку било још купача. Завршио је осми разред, ових дана требало је да матурира.
- У једном тренутку дечак је само нестао по водом. Његови другари, још неки купачи скочили су у воду, почела је грозничава потрага по виру дубоком неколико метара, успели су да пронађу дечака, извукли су га из воде, неко је одмах позвао хитну помоћ, лекари су покушали реанимацију, на несрећу, нису могли ништа да учине - причају очевици трагедије која је у понедељак погодила Ариље, када се на месту званом Уски вир, утопио дечак из насеља Вирово.
Паклене врућине и нагли почетак сезоне купања однеле су и живот педесетчеторогодишњег искусног пливача на Палићу. Тело несрећног човека извучено је у понедељак око 10.30 часова из језера након интензивне портаге. Специјалци рониоци су из језера, код брода у туристичком делу, извукли човека који се утопио највероватније дан пре тога. У близини места утапање пронађене су личне ствари и бицикл за који се претпостављало да припада несрећном човеку. Према незваничним сазнањима човек који се утопио је искусни пливач и ронилац. На Палић је отишао бициклом да се расхлади у језерској води, међутим, највероватније га је током пливања срце издало.
Спасиоци још увек неприпремљени, одједном је почела сезона
Пошто готово да не прође дан, а да нас у медијима не затекне вест о новом смртном случају који се догодио управо у води, спасиоци имају пуне руке посла, и њихова је одговорност сада највећа.
Управо о овој теми за медије говорио је председник Удружења спасилаца на води Владимир Грујић, који већ 20 година ради као спасилац. Према његовим запажањима, дефинитивно је да ове године имамо више трагичних случајева.
- Доста несрећа се догодило у последње време на воденим површинама, нису сва купалишта уређена. Температуре су високе и процењујемо да није било адаптације за то, одједном је почела сезона - наводи Грујић.
Како даље објашњава Грујић, посетиоцима је потребно времена да се упливају и навикну на воду, али и високе температуре које имамо последњих дана. Исто тако је, објашњава Грујић, и спасиоцима потребно привикавање.
Када је о трагедијама које се дешавају последње недеље у Србији на купалиштима реч, Грујић каже да је одговорност на систему.
- Та одговорност не може да се пребаци на спасиоце, јер њих на неким местима ни нема - казао је Грујић, и додао да морају да се препознају црне тачке где грађани бораве, да се дивља купалишта доведу у ранг регистрованих или да се на неки начин онемогући купање у њима.
Спасилаштво дефицитарно занимање
Овом приликом спасилац Грујић је говорио и о стандардима који постоје у спасилаштву, а који су потребни за обављање њихове делатности.
- Постоје стандарди за обављање наше делатности. Ада Циганлија са 40 до 60 спасилаца у пику може да се обезбеди адекватно, али спасилаштво је дефицитарно занимање, и све је мање интересовања за то занимање - нагласио је Грујић.
Као један од проблема навео је да на нивоу Србије не постоје дозволе за рад спасилаца.
- У нашем систему постоји 300 спасилаца, али постоје и удружења и сигурно их је 500 у Србији - каже Грујић.
Како даље наводи, постоји правилник који је прописао на колику водену површину колико спасилаца мора да буде, те да је забрањен рад скакаоница када су грађани у питању, и да су оне доступне само за тренирање.
- Вода је увек хладнија од температуре нашег тела и потребно је да се човек прво покваси, па да тек онда уђе у воду. Често се прецењују способности. Непливачи не треба да користе купалишта која за њих нису безбедна - објаснио је Грујић, и додао да никако не треба бити у директном контакту са дављеником и да увек постоји начин да се дода неки предмет како би се помогло.