ЦРНА ПРОГНОЗА ЗА СРБИЈУ: Корона са лакоћом коси људе, а најрањивија је једна старосна група!
На механичкој вентилацији су пацијенти старости између 50 и 70 година, који нису имали никакве придружене болести. Корона и даље почиње као болест плућа, а напада све органе, указује директор Клинике за анестезију и интензивну терапију Клиничког центра Ниш Радмило Јанковић.
Повећава се број ковид пацијената који захтевају интензивно лечење и кисеоничку потпору, а у КЦ Ниш већ 13 их је на респиратору.
"ЗВЕЦКА КАТАНАЦ" У ЈОШ ЈЕДНОЈ ОПШТИНИ У СРБИЈИ! Ново жариште на помолу: Проглашена ванредна ситуација
УСКОРО КАЗНЕ ЗА СВЕ КОЈИ НЕ ПОШТУЈУ МЕРЕ: У припреми измена закона, комунална милиција добија нова овлашћења
КОРОНА ЈОШ УВЕК ПРИСУТНА У УСТАНОВАМА СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ: Заражено 123 корисника и 67 запослених
- Док смо на врхунцу првог таласа, у марту и априлу, углавном имали пацијенте од 50 до 70 година, па и старије, и доста њих с хроничним болестима, а у другом, у јулу, доста младих, сада имамо највише пацијената старости од 50 до 70 година који немају значајније коморбидитете, то јест придружене болести. Најмлађи пацијент на механичкој вентилацији је из Ниша и има 46 година - рекао је Јанковић.
Он каже да су здрави због короне завршили на респиратору, и да ли је то је карактеристика овог трећег таласа/пика.
- Углавном су пре короне били здрави. То су људи средњег ка старије животном добу, од 50 до 70 година, и највише их је с крајњег југа - из Врања, Прешева и Бујановца. Чак 90 процената њих и на респиратору и у јединици интензивне неге су те старосне структуре. Не верујем да су се они директно инфицирали, већ ће пре бити да су млађи преносиоци, а да ови људи озбиљније оболевају - наводи Јанковић.
Према његовим речима, главни проблем су тренутно млади.
- Они разносе вирус. И њихово кретање, поподневно, вечерње. Ту не мислим на школе, па чак ни на факултете, већ на то што млади вирус доносе после вечерњих окупљања - истиче Јанковић и додаје да нема никаквих наговештаја да ће бити другачија клиничка слика пацијента у интензивној у односу на ону у претходна два пика.
То је класична слика једне системске болести која почиње као болест плућа и пацијенте доводи код лекара управо због недостатка даха. Али онда се развија као системска болест која напада бубреге, јетру и остале виталне органе. И на крају, смртни исход никад не наступа само због инсуфицијенције плућа, већ због системског карактера болести
Корона и даље разара читав организам?
Јанковић каже да су у КЦ Ниш два пацијента с респиратора на дијализи, што значи да су им бубрези отказали.
Како каже, изненађује га што број заражених, не само у Нишу него на целом југоистоку Србије, није толико велики као у марту и априлу, па и у јулу и августу.
- У марту и априлу имали смо највише пацијената из Ниша, а у јулу и августу из других места јужне Србије, из Косовског Поморавља, Врања, Прешева, Бујановца... Сматрам да само касни и да ће свакако тај талас доћи и код нас. Тренутно смо и више него стабилни. Имамо 90 ковид пацијената, попуњеност нам је мало већа од 30 одсто јер је тренутно спремно 240 места. Интензивна нега нам је мало више попуњена, 35-40 одсто. Уколико буде велика навала и велики удар, можемо да ослободимо и пет пута више капацитета. Код нас је проблем што морамо да будемо и црвена и зелена болница и што нема ниједне друге велике терцијарне установе која је зелена болница. Значи, нама стижу и тешки ковид случајеви, као и сви други, то јест они с политраумама, који су за тешке операције... Проблем нам је да у капацитете које имамо, а то је 1.530 кревета, сместимо и „зелене“ и „црвене“, и породиље и децу - објашњава Јанковић.
Према његовим речима КЦ Ниш је успео да се организује и као зелена и као црвена болница.
- Од јуче смо опет прешли на други режим рада - само хитни случајеви. Али то значи да ради онколошка хирургија, карциноми не чекају на операцију, зрачење, конзилијуме ни хемиотерапију. Дијализа иде без проблема. Имамо одвојене „зелену“ и „црвену“ радиологију, па су магнет, скенер и све остало подељени. Међутим, 20 анестезиолога у интензивној нези од јуче нису у оперативном програму - навео је Јанковић и додао да се одлажу оне операције које могу да чекају, попут операције жучне кесе, киле...
Упитан кад очекујете врхунац овог трећег таласа, каже да тренутно не делује да ћемо достићи март и април.
- Али, ако се број буде повећавао свуда у Србији, то ће се слити и овде. По овим бројкама нећемо бити пуни сигурно још једно недељу дана - додао је Јанковић.
У КЦ Ниш тренутно има и пацијената из Новог Пазара.
- Позвали су нас и замолили да их примимо, желе да се лече код нас јер смо, како кажу, заиста добри. Капацитети нам нису попуњени и изашли смо у сусрет са задовољством - рекао је Јанковић.
Жена се породила с упалом плућа, тест негативан
- Имали смо једну трудницу с пнеумонијом, која је два пута била негативна. Породила се прошле недеље, порођај је прошао у реду, и беба и мама су још код нас - каже Јанковић. Према његовим речима, око 90 одсто њих су на тесту позитивни, а оних 10 одсто негативни. Међу ковид пацијентима је и шесторо деце који имају благу слику и нема беба. У КЦ Ниш има и брачних партнера смештених у истим собама, а на респиратору још немамо пацијенте из исте породице.