ЦРНА УДОВИЦА УЈЕЛА МУШКАРЦА У ТРЕБИЊУ: Најотровнији паук и у Србији? Ево како га препознати
Ово је први случај уједа црне удовице на подручју Требиња овог лета.
- Црна удовица је црне боје са карактеристичним црвеним шарама. Паук није агресиван и уједи се углавном случајно дешавају приликом рада у пољу, попут кошења траве и сакупљање сена - кажу за Telegraf.rs у Заводу за биоциде и медицинску екологију.
На одељењу за анестезиологију, реанимацију и интензивно лечење требињске болнице хоспитализован је 50-годишњи мушкарац ког је у Петровом пољу ујела опасна врста паука, најотровнијег у Европи - црна удовица, а како Telegraf.rs сазнаје у Заводу за биоциде и медицинску екологију, ова врста није забележена код нас, али није искључено да ће се појавити с обзиром на појаву климе.
Специјалне цене европских градова само у Travellandu! Аутобусом за 79€, авионом за 279€
"ОВО ЈЕ ПОЖАР, ГОРЕ ЈЕ НЕГО У ДЕЦЕМБРУ" Драматична порука др Аџић: Девојка (20) се бори за ваздух на респиратору
СОФИЈА ЈЕ АРКАНОВА ВАНБРАЧНА ЋЕРКА: За покојног оца има само речи хвале, а овако је говорила о Светлани Ражнатовић
Црна удовица је мушкарца ујела јуче, дата му је потребна терапија и, како преносе тамошњи медији, није животно угрожен. Ово је први случај уједа црне удовице на подручју Требиња овог лета.
У требињском крају до сада је била највише распростањена у Поповом пољу, а има је и у Петровом пољу.
У Заводу за биоциде и медицинску екологију кажу да по њиховим сазнањима ова врста није забележена у Србији. Међутим, не искључују могућност да се може појавити.
- Није искључено да се неће појавити у скорашњој будућности, с обзиром на то да су лета све топлија и сувља - кажу у Заводу.
Објашњавају да је црна удовица медитеранска врста отровног паука који је распрострањен у Средоземљу.
- Црне је боје са карактеристичним црвеним шарама. Паук није агресиван и уједи се углавном случајно дешавају приликом рада у пољу, попут кошења траве и сакупљање сена. Њен отров је неуротоксичан, а симптоми уједа су бол и укоченост мишића, повраћање и знојење... Људи се потпуно опораве у року од 3 до 5 дана након уједа. Врло су ретки смртни исходи - кажу у Заводу за биоциде и медицинску екологију.