ДА ЛИ ЋЕ СЕ ГРИП УКРСТИТИ СА КОРОНОМ? Стигли су и први подаци о ширењу инфекције у свету!
У Европи случајеви заразе грипом засад су појединачни и са благим симптомима
Покрајински секретар Зоран Гојковић изјавио је пре неколико дана да се грип појавио у пет европских држава: Азербејџану, Великој Британији, Словачкој, Естонији и Португалу али да грипа још увек код нас нема те да се очекује да ће се и појавити.
КАДА ЋЕ ВАКЦИНЕ БИТИ ДОСТУПНЕ У СРБИЈИ? Дарија Кисић дала јасан одговор
КОРОНА ПРЕСЕК НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Ситуација у Лесковцу тешка, у последња 24 сата оболело 86 особа
КРИЗНИ ШТАБ ПРЕСЕКАО: Дарија Кисић саопштила НОВЕ МЕРЕ (ВИДЕО)
По свему судећи, овогодишња сезона грипа биће далеко блажа него што се очекивало. То потврђују, засада, подаци из јужне хемисфере односно из Аустралије и Новог Зеланда који су током зиме имали невероватно мали број заражених грипом. Поређења ради, током прошле сезоне Аустралија је имала преко 86.000 оболелих а ову зимску сезону завршила је са 946 позитивно тестираних на вирус грипа од скоро 100.000 тестирања колико је спроведено.
Нови Зеланд и Аустрија полако улазе у летњу сезону, а Нови Зеланд је зимску завршио без иједног јединог случаја грипа. Тестирано је 159 узорака и сви су били негативни.
Како је раније најављивао др Предраг Кон, сваке године грип се у нашој земљи обично појављује у децембру и траје до раног пролећа али како за сада ствари стоје, ова година ће бити нешто другачија, и по броју оболелих, као и по броју хоспитализованих тешких случајева грипа.
Европски центар за контролу болести издао је саопштење да 29 европских земаља није пријавило било какву активност грипа. Тек пет земаља је пријавило низак интезитет грипа, а тридесетак земаља почетну фазу односно појединачне случајеве, испод 10 оболелих.
ФлуНет који прати 88 држава свет и активнот грипа у њима, бележи у тим земљама само 327 позитивних на грип од скоро 200.000 тестираних. Од тога 162 узорка припадала су типу А, а 165 типу Б грипа. У последњој недељи новембра од више од 1.000 тестираних нико није био позитиван нити хоспитализован, што значи да се ради о благим случајевима ове болести.
Стручњаци сматрају да је узрок малој потентности заражавања грипом досад уследило због ношењаа маски као превентивна мере против ширења коронавируса као и због придражавања других епидемиолошких мера, као што је често прање руку и физичка дистанца.
С обзиром на то да би грип тек требало да стигне у нашу земљу, стручњаци упозоравају да ови подаци још увек нису коначни и да са опрезом треба пратити стање на терену.