ДА ЛИ ИМА МЕСТА ЗА ПАНИКУ? Огласио се др Тиодоровић: "Пратићемо шта се дешава, НОВИ СОЈ може да стигне и код нас"
Он каже да постоји шанса да се нови сој појави и код нас.
Само што је прошло годину дана од појаве новог вируса ковид 19, свет стрепи од његовог новог соја који се појавио у Великој Британији, и то поново у децембру. Да ли је заразнији, смртоноснији, погађа ли више младе, штити ли тек направљена вакцина против короне?
Ово су само нека од питања на која струка покушава да одговори, а све док стручњаци не раздвоје његов геном и не прочитају га подробно, сигурно је да морамо да се придржаво мера са којима већ живимо.
ПОСЕБНО УПОЗОРЕЊЕ КАРДИОЛОГА: Само једна ставка из анализе крви може да укаже на озбиљне промене у организму
МАЈКА ХЕРОЈ! Породиља из Панчева која је победила корону: Провела месец дана на респиратору, дете још није видела
СПЦ ДАНАС СЛАВИ СВЕТОГ ЈОАКИМА И АНУ: Запалите свећу и помолите се за заштиту деце или зачећу ако немате порода
Заражени новим сојем короне засад нису регистровани у Србији, а како каже проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против корона вируса, увек постоји шанса да се тако нешто догоди. Не заборавимо и да нам је корона стигла преко Бергама.
Он каже да постојеће мере - маска, дистанца и редовно прање руку помажу и код новог соја. Објашњава и да промене код новог соја у односу на постојећи вирус нису озбиљније, какве, иначе, могу бити, али да треба пратити шта се дешава.
- У прилог томе иде и ситуација у Великој Британији. Они нису променили мере, оне су остале, али су увели озбиљнији однос према мерама у Лондону и Енглеској, где су установили појаву тог вируса. То значи да они прате. Да имају надзор. Већ су објавили да нема никаквих разлика у односу на овај претходни вирус. Пре три дана је било речи да можда млади теже оболевају, да имају тежу клиничку слику, да се брже преноси, али питање је како неко сад може да каже да је за 70 одсто брже преношење? - пита се проф. др Тиодоровић.
Није реч о озбиљној мутацији, о стварању новог типа
Подсећа да је и Светска здравствена организација рекла да су их Британци обавестили о свему и да су стално у контакту, али и да нико у свету није потврдио да нови сој има неке карактеристике које су посебно забрињавајуће:
- Колико знам, нови сој је потврђен и у Аустралији, што је мало чудно. Они су далеко. Претпостављам да је у питању импортовани, увезен случај. Најтеже је утврдити одакле је дошао први случај. Али видим да су Данци, Холанђани, Белгијанци већ обуставили летове према Великој Британији. Чак и Немци и Французи - наводи Тиодоровић.
Проф. др Тиодоровић каже да је карактеристика свих вируса да мутирају. То је случај и са овим, који је до сада већ прошао кроз неколико мањих мутација.
- Практично, када пролазе кроз хуману популацију, долази и до мутирања. То мутирање може бити озбиљније, да кажемо садржајније, са стварањем новог типа. Овде се, међутим, не ради о томе. Овде се само ради о неким карактеристикама. То може бити мала промена, али довољна да забрине научнике који то прате. То је као и код грипа. Све ово није изненађење. У комплетном овом периоду од 10 месеци забележене су мале мутационе промене. Научници који се тиме баве у специјализованим лабораторијама разложе такав геном и потпуно га проучавају - објашњава проф. др Тиодоровић.
Додаје да је важно пратити шта се дешава.
- Докле год се одржава вирус у хуманој популацији, он може да стекне нека нова својства, односно да мутира. Важно је овог тренутка то што су Енглези потврдили, а то нико у Европи није негирао, што не значи да неће неко у наредним истраживањима, да Фајзерова вакцина која се даје и у Великој Британији, а почеће и у другим европским земљама, штити и од овог соја - каже он.
Мере и након вакцинације
Понавља да чак и када почне масовна вакцинација код нас, да ћемо морати да поштујемо постојеће мере.
- Прво што неће моћи сви одједном да се вакцинишу, друго што ће увек бити оних који не смеју да приме вакцину из неких разлога, као што су на пример алергични, они не могу ову Фајзерову. Такође, млађи од 18 година не могу да приме ову вакцину. Дакле, има једна маса људи која неће бити обухвачена вакцином, тако да морају да се спроводе све мере као да вакцине нема - објашњава доктор.
- Онај ко прими вакцину неће бити одмах заштићен. Мора да прими две дозе у размаку од 21 дан. Обично кажу да је после прве дозе негде око 60 одсто заштита, а тек када се прими друга доза, заштита је више од 90 одсто. Али и после те друге дозе мора да прође 7 до 10 дана, све зависи од организма. Неко ће пре да развије антитела, неко касније - каже проф. др Тиодоровић.
Нови сој короне код нас
На питање какве су шансе да се заражени новим сојем појаве и у Србији, каже:
- Увек постоји шанса да се појави и код нас. Ми ћемо то вероватно разматрати наредних дана. Прво морамо да видимо да ли ми имамо летове са Великом Британијом, које су то авио компаније. Мора добро да се процени ситуација. Ако је то лет који не представља проблем, ако је за делове где њега нема, онда нема потреба за обуставом. А да ли може доћи неко? Па може. Као што нам је дошла корона преко Бергама, тако нам може доћи преко Европске уније - каже проф. др Тиодоровић.
За крај додаје пошто је и Србија на прагу почетка вакцинације против короне, да је улога медија јако битна, у смисли објављивања правовремених и тачних информација.
- Ако има неких поставакциналних реакција, које могу бити забрињавајуће, то треба рећи. Као што су за Фајзерову вакцину одмах рекли да има реакција код оних алергичних, треба рећи истину и за све остало. Врло је важно рећи отворено ко може да је прими, ко не може и због, и то да буде потковано објашњењима - закључује др Тиодоровић.