ДА ЛИ ЈЕ НОВИ СОЈ КОРОНЕ ВЕЋ СТИГАО КОД НАС? Др Тиодоровић открио на који начин да се заштитимо од мутације вируса
Нови сој коорнавируса, 70 одсто заразнији од "оригиналног", још није ушао у Србију, каже члан Кризног штаба др Бранислав Тиодоровић.
Међутим, према његовим речима, увек постоји шанса да се тако нешто догоди.
ЗА ТРИ ДАНА У СРБИЈУ УШЛО 200.000 ЉУДИ: Хаос на границама упркос обавезном ПЦР тесту
ШТА НАМ СТАВЉАЈУ У ВАКЦИНЕ? Српски стручњаци открили како цепиво утиче на наш организам и да ли ШТЕТИ ТРУДНИЦАМА
НУСПОЈАВЕ, РНК ВАКЦИНА... Професорка са Медицинског факултета објаснила зашто долази до АЛЕРГИЈСКИХ РЕАКЦИЈА
Он каже и да постојеће мере - маска, дистанца и редовно прање руку помажу и код новог соја. Објашњава и да промене код новог соја у односу на постојећи вирус нису озбиљније, какве, иначе, могу бити, али да треба пратити шта се дешава.
- У прилог томе иде и ситуација у Великој Британији. Они нису променили мере, оне су остале, али су увели озбиљнији однос према мерама у Лондону и Енглеској, где су установили појаву тог вируса. То значи да они прате. Да имају надзор. Већ су објавили да нема никаквих разлика у односу на овај претходни вирус. Пре три дана је било речи да можда млади теже оболевају, да имају тежу клиничку слику, да се брже преноси, али питање је како неко сад може да каже да је за 70 одсто брже преношење? - каже др Тиодоровић.
Подсећа да је и Светска здравствена организација рекла да су их Британци обавестили о свему и да су стално у контакту, али и да нико у свету није потврдио да нови сој има неке карактеристике које су посебно забрињавајуће.
- Колико знам, нови сој је потврђен и у Аустралији, што је мало чудно. Они су далеко. Претпостављам да је у питању импортовани, увезен случај. Најтеже је утврдити одакле је дошао први случај. Али видим да су Данци, Холанђани, Белгијанци већ обуставили летове према Великој Британији. Чак и Немци и Французи - истиче он.
Такође, објашњава и да је карактеристика свих вируса да мутирају. То је случај и са овим, који је до сада већ прошао кроз неколико мањих мутација.
- Докле год се одржава вирус у хуманој популацији, он може да стекне нека нова својства, односно да мутира. Важно је овог тренутка то што су Енглези потврдили, а то нико у Европи није негирао, што не значи да неће неко у наредним истраживањима, да Фајзерова вакцина која се даје и у Великој Британији, а почеће и у другим европским земљама, штити и од овог соја - каже наш стручњак.