ДА ЛИ СРБИ ВЕРУЈУ У КОРОНА ВИРУС? Истраживања показала изненађујуће резултате
Чак сваки трећи грађанин Србије сумња да ковид 19 заиста постоји, а петина сматра да је у борби против ове пошасти неопходно боље информисање, показују резултати.
Још од почетка пандемије короне било је јасно да у Србији има много људи који не верују да нам прети било каква већа опасност. Али онда су ствари кренуле да се захухтавају, да имамо сваким даном све више и више оболелих, мртвих, хоспитализованих...
Др Поповић упозорава: Не игноришите НАДУТОСТ - можда је део већег проблема
КОРОНА НЕ МИРУЈЕ У НЕГОТИНУ: Ситуација тешка, хоспитализовано још седам особа
"НИКАДА НЕ БИХ ПРИМИО ОВЕ ДВЕ ВАКЦИНЕ" Несторовић опет подигао прашину - тврди да једно цепиво има предност
Зато је просто неверованто да данас, након вишемесечне борбе и више од 2.000 мртвих и овог ужасног тешког трећег таласа епидемије, чак сваки трећи становник сумња да ова болест уопште постоји!
Како истичу у БЦБП-у, истраживање је спроведено на репрезентативном узорку 1.095 испитаника од којих је 34,3 одсто рекло да не верује да корона постоји.
Три разлога за антиковид ставове
Истраживач БЦБП Срђан Херцигоња истиче да резултати истраживања јесу изненађујући, али да постоји неколико разлога због чега велики број људи не верује или одбија да верује у ковид 19.
- На индивидуалном нивоу, код многих грађана се јавио страх као реакција на ову претњу, страх за сопствену безбедност, сопствено здравље. Нормална је људска реакција да у том случају прибегне класичном облику механизма одбране – негирању - објашњава Херцигоња.
Како каже, овај психолошки феномен је веома чест када су људи суочени са опасностима или ситуацијама које нису пријатне и људи им несвесно прибегавају како би свој страх уклонили.
- Други разлог проистиче из првих реакција одређеног дела стручне јавности на појаву вируса корона у Европи. Тврдило се, наиме, тада да се ради о "најсмешнијем вирусу у историји човечанства", да се ради о вирусу који је безопаснији од сезонског грипа - наглашава Херцигоња.
Постоји и трећи разлог који доносе, пре свега, благодети интернета.
- Најзад, живимо у време када популизам и теорије завере задају озбиљне ударце науци, научним истраживањима, и у време када се многи грађани информишу преко друштвених мрежа, те лако могу овим "лажним вестима" да поверују – у овом случају да вирус короне заправо не постоји, или да се његова опасност преувеличава - апострофира Херцигоња.
Велико поверење у здравствене установе
У БЦБП-у истичу да је истраживање показало и да чак 64,6 одсто испитаних грађана сматра да су се здравствене установе најбоље носиле са последицама пандемије.
- Након здравствених услова, грађани верују да се председник Републике најбоље руководио пандемијом, а у то верује чак 48,2% испитаних, мада, са друге стране, 33,4% сматра да је председник лоше или веома лоше управљао пандемијом COVID-19 - кажу у БЦБП-у.
Најподељенија су мишљења о раду Кризног штаба.
- Скоро 39 одсто испитаних верује да је Кризни штаб Владе Србије добро радио током пандемије, док 39,9 процената сматра да је радио лоше или веома лоше - наводе у БЦБП-у.
Боље информисање највећа потреба у борби против короне
И питање шта је требало институције да ураде како би боље реаговале на пандемију донело је разнолике резултате.
- Највећи број испитаних грађана је изјавило да је неопходно боље информисање/боље извештавање, њих 19,3 одсто. Заимо, 14,3 процената изјаснило се за строжије кажњавање због непоштовања мера, 13,3 одсто за бољу организацију, а 15,6 процената сматра да је добро урађено све - истичу у БЦБП-у.
Трећина сматра да је корона угрозила демократију
Огромна већина грађана сматра да ће пандемија лоше утицати на економију - чак 82,5 одсто.
- Такође, 33,7 одсто грађана Србије верује да је пандемија утицала на квалитет демократије у Србији, а од тог броја, 29,3 процената сматра да је дошло до ерозије демократије, 28,9 одсто мисли да су одлуке надлежних институција угрозиле демократију, док 24,1 процената сматра да је сва власт у рукама једног човека - закључују у БЦБП-у.