ДА ЛИ СУ АНТИТЕЛА СПАС ЗА ЦЕЛО ДРУШТВО? Српска имунолошкиња открила шта је кључ борбе са корона вирусом
Корона је и после седам месеци енигма за научнике а имунолог Љиљана Софронић Милосављевић оценила је да је највећи број пацијената преболео корону веома успешно.
Пошто вирус слабо мутира они би требало да буду доста добро заштићени дужи временски период.
ОД ДАНАС НОВЕ МЕРЕ: Локали се затварају тачно у 21 сат, уколико не буде резултата Кризни штаб уводи ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС?
ШТО СТЕ ЗАРАЖАВАЛИ СЕБЕ И ОКО СЕБЕ, ГОТОВО ЈЕ: Око 1.600 инспектора и милицајаца креће у проверу клубова, кафића и грађана
СРБИЈА ЈЕ СВЕТЛА ТАЧКА! У РЕГИОНУ И ДАЉЕ ХАОС: Румунија убедљиво ПРВА на црној листи, а ево како је у осталим државама
Такође, истакла је и да не постоји начин да се имунски систем окриви или да се каже да је он толико добар да неко буде заштићен од короне.
Институту за примену нуклеарне енергије ИНЕП од појаве короне интензивно прати и истражује имунитет и успели су да од марта до јуна направе тест који се примењују за епидемиолошке студије у земљи.
Имунолог др Љиљана Софронић Милосављевић објаснила је гостујући у Београдској хроници да су пратили пацијенте и имали прилике да виде да појава антитела зависи од дозе инфекције којој је неко био изложен, од тзв. афинитета којим се рецептор везује за појединачне ћелије у нашем организму и од компентентности имунског одговора.
- Деси се у нашем организму, постоје природна антитела која припадају "ИГН" класи и која су у пар случајева, што сам ја видела, била веома моћна и веома високог афинитета и према коронавирусу, тако да може постојати претпоставка да могу да предупреде појаву знакова инфекције - навела је.
Ко и како ствара антитела
Навела је, да је више особа које створе антитела, као и да их само стварају различитом брзином а да то управо зависи од њихових година, од дозе инфекције и од компентентности имунског система, јер је он код старих, оболелих од карцинома или других аутоимунских болести нарушене компентентности и онда спорије ствара таква одбрамбена антитела.
- Ја пре свега могу да говорим о томе о поузданости теста чије сам стварање пратила и чију примену гледам и увек би поновила резултате и увек би их поновила и после две недеље. Ми верујемо да су наши тестови поуздани преко 90 посто - истакла је Софронић Милосављевић.
Нагласила је и да наши научници из имунологије пратећи имунски одговор код болесника са короном било да су лакши, средње тешки или тешки имају добру представу шта се дешава у том имунском одговору.
- И ти пацијенти ће имати заштитна антитела, највећи број пацијената је преболео корону веома успешно и пошто вирус слабо мутира биће доста добро заштићени дужи временски период - појаснила је докторка .
Рекла је и да је чула лично помињање само неколико случајева да су по други пут добили корону, али предлаже да, ако је реч о више случајева да такви пацијенти уђу у једну озбиљну студију где се може проверити њихов имунски одговор.
Оно у шта чврсто верује је да ће бољитак у будућности бити утолико што ће све више људи сада преболети и да ће доћи вакцина и да ће све више људи бити вакцинисано.
На питање да ли ћемо се вакцинисати више пута, одговорила је да то зависи од природе вакцина о чему ће се, како је рекла причати у децембру и јануару док добију податке која ће нам вакцина бити доступна и шта садржи.
Како поправити имунитет
Софронић Милосављевић указује да не постоји начин да се имунски систем окриви или да се каже да је он толико добар да неко буде заштићен од короне. Тако нешто не постоји.
- Имунски систем је добар и он мора да се покрене и да се бори против новог нападача и он се бори тако што редом укључује разне ћелије. Прво укључује оне ћелије које припадају тзв. урођеном имунском одговору а онда оне које су у другом реду одбране и припадају тзв, адаптивном имунском одговору - нагласила је имунолог.
У сваком случају, како је објаснила, време од инфекције до активирања читавог имунског одговора потребно је да прође време од три недеље до месец дана неком мало краће што се тиче појаве антитела и активације других ћелија које међу собом сарађују.
Додаје да је зато потребна нека терапија у међувремену и да постоје природна антитела и природне ћелије које у првој линији одбране делују. Кад се укључе из другог реда одбране оне су специфичне, оне су убитачне баш за тај вирус и онда организам то дуго памти и штити нас од следећег контакта са вирусом.
- То ради инфекција, то ради вакцина. Значи само нека правилна исхрана током живота. Оно што нико не ради током живота, јер је и то доста скупо и то нико не ради док је здрав, а то је да провери које су компоненте имунског одговора су у правом броју и на правом месту - закључила је имунолог др Љиљана Софронић Милосављевић.