ДАНАС ЈЕ ДАН ОДЛУКЕ: Медицински део Кризног штаба тражи затварање, економски против - какве нас мере чекају
Лекари из Кризног штабасу врло су оштри у предлозима хитних мера.
Данас други пут ове недеље заседа Кризни штаб за борбу против корона вируса. У узаврелој атмосфери, у којој већ неколико дана расту корона бројке, док само у последња 24 сата имамо 3.588 новозаражених и док су болнице крцате новим пацијентима, од изузетне је важности шта ће данас на седници бити одлучено.
Оно што се сада може чути у изјавама медицинског и економског дела Кризног штаба говори да је пред нама можда још једна бурна седница.
ПОЗНАТИ СРПСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ РАЗРЕШИО СВЕ ДИЛЕМЕ: Открио која вакцина је НАЈБЕЗБЕДНИЈА
ОГЛАСИЛА СЕ ДИРЕКТОРКА "БАТУТА": Одговорила на питање које СВЕ ЗАНИМА - које су мере најефикасније?
"ЖУРКЕ СУ ДОШЛЕ НА НАПЛАТУ" Министар Лончар послао оштру поруку: Кризни штаб спрема ригорозне мере
Наиме, лекари из Кризног штабасу врло су оштри у предлозима хитних мера, јер су уверени да само тако можемо зауставити нагли пораст заражених ковидом 19. С друге стране, чланове економског дела Кризног штаба евентуално увођење нових мера веома брине јер би могло да утиче на већи економски пад.
Иако се ове недеље заседало поводом овог питања, до заједничког решења није дошло, па ће ова тема бити поново на столу данас, када ће се знати да ли ће до најављиваних промена доћи.
Заговорник за хитно увођење мера др Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба, изразио је забринутост, јер се, како каже, епидемиолошка ситуација погоршава, те је потребно максимално појачати конторолу спровођења мера, као и надзор над обољевањем у школама.
- У току састанка било је размена мишљења, различитих ставова, али дошли смо до јединственог става да се преко викенда мора предузети нешто, а остављено је да се то искристалише и припреми предлог који би у петак био усвојен - рекао је Кон новинарима након седнице у среду.
По његовом мишљењу, најкритичније зоне заражавања су кафане, кафићи, као и скијалишта, и тренутно ефикасно решење би било да се све затвори на пет дана, међутим, наводи, то није узето у разматрање.
Говорећи о појачаном надзору у школама, он је рекао да ситуација није алармантна, али да морамо да будемо на опрезу, јер искуства из других земаља показују да је дошло до појачаног заражавања.
Сличног мишљења је и др Срђа Јанковић, имунолог и члан Кризног штаба, који каже да смо дошли у одређену тачку да је петак одлучујући у неопходном пооштрењу мера.
- Викенди су велики проблем, предлог је да раде само продавнице где су насушне потребе, апотеке и бензинске станице. Сваки лекар у кризном штабу је за то да се ригорозније спроводе мере и надзор, јер имамо ситуацију која прети погоршањем - рекао је он.
Своју забринутост није скривао ни професор др Бранислав Тиодоровић, који је у недавној изјави за РТВ рекао да не можемо вратити у нормалу, ни цео свет, док епидемија не буде под контролом.
- Трећи талас који ће вероватно бити и у марту месецу било би добро да се сведе под контролу, вероватно ћемо имати трећи талас, али се бојим да нећемо моћи да га контролишемо - изјавио је Тиодоровић.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић каже да Београд не прихвата предлоге о скраћењу радног времена о којима се говори.
Он сматра да се скраћивањем радног времена неће много постићи у спречавању ширења вируса.
- Колико видим, једина мера која се стално предлаже јесте да ништа не ради и да сви седе код куће. То су алиби одлуке, јер колико ће бити заражених не зависи од тога до када је радно време него да ли се поштују епидемиолошке мере. Ако се мере не поштују, можете да се заразите и у 14 сати, и у 15 сати, и у 16 сати или у 21 сат. Ако се мере поштују, неважно је до када се ради - рекао је Весић.
Он је нагласио да се његовим мишљењем слажу сви градоначелници у Србији и сви који се разумеју у економију, али да, како је рекао, нико то не сме да каже.
- Ја смем и хоћу, јер је мој посао да водим рачуна о радним местима за грађане Београда. У угоститељству и сектору услуга у Београду ради 40.000 људи, када би се радно време скратило за два сата, то би значило да би сви ресторани радили у једној смени, а то значи да би 10 до 15 хиљада људи остало без посла. Дакле, свако ко предлаже да ти људи остану без посла, нека прво смисли како да се тим људима исплате плате и како да прехране породице - рекао је Весић.
Бранећи економске ставове градски менаџер објаснио је да примером показују колико тренутну ситуацију држе под контролом, те да нема потребе мењати било шта.
- Веома смо оштри када је у питању непоштовање епидемиолошких мера и зато имамо пуно право да причамо о радном времену. Јер, ми смо на терену и знамо ситуацију - рекао је Весић одговарајући на питања грађана у разговору на свом Фејсбук профилу, наводи се у саопштењу Градске управе.
Горан Весић је напоменуо и планове града у блиској будућности који ће побољшати ослабљену економску ситуацију наше земље. Како је истакао, од марта се може очекивати организовање јавних и спортских догађаја с постепеним враћањем публике, да позоришта и биоскопи раде и да друштвени живот почне да се нормализује. Такође, весић је истакао да ће да затражи од Владе да се допусти да туристи који су ревакцинисани у својим земљама могу да долазе у Београд и Србију.
- То ће напунити наше хотеле и поново вратити туристе у наш град. Уместо што се прича о скраћењу, боље да би било да настојимо да се што више људи вакцинише. Поносан сам на Београђанке и Београђане који се масовно вакцинишу - изјавио је Весић, и објаснио да је то једини пут да изађемо из ове ситуације и вратимо се нормалном животу.
Чији ће ставови превагнути и шта ће бити одлучено данас сазнаћемо врло брзо, јер је седница Кризног штаба најављена за осам ујутру.