ДАНАС СЕ ОБЕЛЕЖАВА ОБРЕТЕЊЕ ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА: Ево шта треба да урадите ТАЧНО у поноћ, а овај дан је посебно значајан за ДЕВОЈКЕ
СПЦ и њени верници обележавају велики празник
Српска православна црква и њени верници данас обележавају Прво и друго обретење главе Светог Јована Крститеља.
ОВОМЕ СЕ НИСМО НАДАЛИ: Какав обрт времена! Србији долазе нови ПЉУСКОВИ, очекују се и СНЕЖНЕ ПАДАВИНЕ
ИЗГУБИЛА БЕБУ, ПА ЈЕ ТЕК ОНДА ПОЧЕО ХОРОР: Нови случај акушерског насиља у Србији, доктор поставио жени СРАМНО питање
ИСПОВЕСТ ОЧАЈНЕ МАЈКЕ: Син јој је жртва БРУТАЛНОГ НАСИЉА, речи које ЛЕДЕ КРВ У ВЕНАМА!
Прво обретење
Према предању, велики и славни пророк Јован Крститељ би посечен по жељи и наговору злобне Иродијаде, жене Иродове. Када Јован би посечен, нареди Иродијада да му се глава не сахрањује заједно са телом, јер се бојаше да страшни пророк некако не васкрсне. Стога узе његову главу и закопа је на неком скривеном и бешчесном месту, дубоко у земљу.
Њена дворкиња беше Јована, жена Хузе, дворјанина Иродова. Добра и благочестива Јована не могаше трпети да глава Божјега човека остане на месту бешчесноме, ископа је тајно, однесе у Јерусалим и сахрани на Гори Јелеонској. Не знајући о свему томе, цар Ирод када дозна о Исусу како чини велика чудеса, уплаши се и рече: „То је Јован кога сам ја посјекао, он устаде из мртвих“
После извесног времена неки знаменит властелин поверовавши у Христа, остави положај и сујету светску и замонаши се, и као монах, с именом Инокентије, настани се на Гори Јелеонској баш на оном месту где је глава Крститељева била закопана. Желећи да зида себи ћелију, он копаше дубоко и нађе земљан суд и у њему главу, за коју му се јави тајанствено, да је Крститељева. Он је целива и закопа на том истом месту.
Друго обретење
На овај дан се зато прославља прво и друго „Обретеније главе Светог Јована Крститеља“ као помен на ове догађаје. По Божјем промислу та чудотворна глава доцније ишла је од руке до руке, понирала у мрак заборава и опет објављивана, док најзад није у време благочестиве царице Теодоре, мајке Михаилове и жене Теофилове, и у време патријарха Игњатија, пренета у Цариград. Многа чудесна исцељења догодише се од главе Претечине. Важно је и интересантно је, да док би жив, „Јован не учини ниједно знамење“ а, међутим, његовим моштима даде се благодатна чудотворна моћ.
Српска православна црква слави овај празник 24. фебруара по црквеном, а 8. марта по грегоријанском календару.
Веровања на овај дан
У Србији је раширено веровање да овог дана сунце креће назад са севера према југу, три пута стане и заигра. Верује се да се небо у поноћ три пута отвара, па мртве душе лако уазе у рај, а онај ко сачека будан поноћ и пожели три жеље, оне ће му бити испуњене. У овој ноћи се може открити и закопано благо.
У народној песми, која говори о нечему што не може бити, и у којој се баца клетва на девојку да се не уда, девојка на коју је бачена клетва треба овог дана да се помоли у цркви или манастиру Светом Јовану, упали свећу и остави скроман прилог храму. Клетва ће бити отклоњена.