ДАНАС СЕ ОБЕЛЕЖАВА СВЕТСКИ ДАН ГИНЕКОЛОШКИХ КАРЦИНОМА: Ево зашто је битно да редовно идете не прегледе
У Србији се годишње региструје 2.200 новооболелих од гинеколошких карцинома од којих је један од водећих карцином грлића материце.
Удружење жена Женски центар "Милица" поводом обележавања 20. септембра, Светског дана гинеколошких карцинома, указало је на значај редовних гинеколошких прегледа упркос свим потешкоћама изазваних пандемијском ситуацијом.
ТОПОЛА СУТРА ОБЕЛЕЖАВА ДАН ОПШТИНЕ И СЛАВУ: Ове године без традиционалног вашара
КОРОНА СЕ МОЖЕ ПРЕНЕТИ НЕКОЛИКО НЕДЕЉА НАКОН ОЗДРАВЉЕЊА?! Др Јанковић одговорио на питање које мучи све
ЗАБЕЛЕЖЕН ПОРАСТ БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ У НОВОМ ПАЗАРУ: Корона вирус донели повратници из Албаније и Црне Горе!
Весна Бондзић, председница Удружења "Милица", указала је на то да се у Србији годишње региструје 2.200 новооболелих од гинеколошких карцинома од којих је један од водећих карцином грлића материце.
Др сци мед. Маријана Милојевић-Ковачевић са Института за онкологију и радиологију Србије и члан стручног већа ЖЦ "Милица" истакла је да, када је реч о карциному грлића материце, у Србији годишње има више од 1.300 новооболелих и приближно 500 смртних исхода, по чему је ова врста карцинома други водећи узрок оболевања и четврти узрок умирања од рака.
Карцином грлића материце повезан је са хуманим папилома вирусима (ХПВ).
Др Милојевић-Ковачевић је нагласила да редовни прегледи имају за циљ да се промене на грлићу материце пронађу рано, пре него што настане рак, онда када могу лако да се отклоне.
Весна Бонџић је подсетила је да је изузетно је важно да жене брину о своме здрављу и обављају редовне гинеколошке прегледе, али је такође јако битно да дијагностика и лечење буду увек доступне женама како би се стопа смртности од ових болести смањила.
Пандемија ковид-19 била је изазов са којим се здравствени систем суочио, не само у Србији, већ у целом свету, и морају се пронаћи начини да онколошки пацијенти редовно примају терапије јер рак не зна за паузу, одмор и боље време.
Говорећи о положају пацијената са гинеколошким карциномима за време пандемије, Бонџић је истакла да је вечина била додатно уплашена јер нису знали какви ће бити исходи лечења уколико пандемија потраје. Због увођења посебних мера одлазак на радиотерапије је многима који живе ван места лечења био немогућ.
Оно што је потребно у овако кризним ситуацијама је да Удружења буду на располагању корисницима. Проток тачнх информација, повезаност са онколошким центрима где се добијају терапије и психолошка помоћ и подршка изузетно су битне, наводи се ун саопштењу и додаје да је Удружење је током пандемије радило све време.