ДАНАС СЛАВИМО ПРЕПОДОБНОГ САВУ ОСВЕЋЕНОГ: Овај дан је посебно битан за женску децу! (ВИДЕО)
Српска православна црква данас обележава Преподобног Саву Освећеног или Савицу.
Преподобни Сава Освећени се родио 439. године у Кападокији, у хришћанској породици, од оца Јована и мајке Софије. У 17-ој години се замонашио. Породични дом напустио у осмој години како би се замонашио у оближњој породици, званој Флавијанова, а после 10 година је прешао у Палестинске манастире, у обитељ светог Јевтимија Великог и Теоктиста.
ДВА ВИДЉИВА СИМПТОМА ГОВОРЕ ДА ВАМ ЈЕ ИМУНИТЕТ УГРОЖЕН: Како да откријете да ли патите од мањка витамина
"СВОЈИМ ОЧИМА САМ ВИДЕО КАКО СЕ ЉУДИ ПАТЕ У БОЛЕСТИ" Исповест владике Атанасија након прележане короне
ГЕСТ КОЈИ ЈЕ РАЗНЕЖИО ЦЕЛУ СРБИЈУ: Срби су једни другима одувек били ослонац у невољи! (ФОТО)
Јевтимије је прорекао за њега да ће бити славан монах и да ће подучавати друге монахе.
Оснивач је манастира у близини Јерусалима, који носи његово име. У њему је Свети Сава добио игуманско жезло и икону Пресвете Богородице Тројеручице, која се данас налази у Хиландару.
Основао је укупно седам манастира и сматран је једним од највећих стубова православља на Истоку.
Преподобни Сава Освећени је написао први Типик или Повељу Светог Саве о поретку црквеног богослужења и монашким традицијама палестинских манастира 5. века. Писана је под утицајем манастирских повеља Светог Пахомија и Светог Василија Великог и прихваћена је у свим палестинским манастирима.
Постоје документи који сведоче о учешћу Саве Освећеног у теолошким споровима који су се водили у Цариграду пре и током Четвртог васељенског сабора. Сава, који је био позван од стране цара Анастасија И, и на инсистирање патријарха Јерусалимског, показао се као доследни заштитник православља, што је изазвало незадовољство цара, присталице монофизита. После смрти цара Анастасија, а током владавине цара Јустина спор је окончан и Сава се вратио у свој манастир.
Верује се да ће свако женско дете рођено на овај дан имати веома срећан брак.
Упокојио се у 94. години, а његове свете мошти су почивале у његовом манастиру док их нису пренели у Венецију и сместили у Цркву Светог Марка. Године 1972. свечано су враћене у његову лавру.
Православна црква прославља овог светитеља 18. децембра по Грегоријанском календару, односно 5. децембра по Јулијанском. Слави се као крсна слава.
Данашњем дану се ипак највише радују деца, јер вечерас Свети Никола на белом коњу обилази сву децу и дели им поклоне, свакоме према заслугама.
Поклон се ставља у дечије ципеле, које се због тога вечерас остављају на прозору.