ДАНАС СЛАВИМО СВЕТУ ПЕТКУ: Заштитница жена, болесних и сиромашних - ОВО никако немојте радити
Српска православна црква и верници обележавају празник посвећен преподобној мученици Параскеви, у народу познатој као Трнова Петка.
Српска православна црква слави данас велики празник посвећен Преподобној мати Параскеви - заштитници жена, сиромашних и болесних.
Преподобну мати Параскеву прославио је њен подвижнички живот у пустињи, али и многобројна чуда које је, како кажу веровања, учинила после упокојења, а према речима верника, чини их и дан данас.
ДАНАС СЕ СЕЋАМО ТРОЈЕ СВЕТИХ МУЧЕНИКА: Страдали су за хришћанску веру, а ОВЕ речи ће вам донети спасење
Ево зашто ћете се ЈУТРОМ РАДОВАТИ ако НОЋ проведете у ПЛАЧУ - сутра славимо СВЕТЕ МУЧЕНИКЕ Тараха, Прова и Андроника
ДАНАС СЛАВИМО ТРИ СВЕТА МУЧЕНИКА: Ко год се данас нађе у тами ОВО мора да уради - СТИЖЕ СПАС са НЕБЕСА!
Њене чудотворне мошти преношене су у току времена много пута. Најпре у Цариград, па одатле у Трново, да би потом биле пренете у Валахију.
Кад су Турци освојили Валахију 1396. године својим заузимањем код султана Бајазита царица Милица пренесе мошти ове светитељке у Београд.
У Београду је затим подигнута црква Свете Петке која и до данас постоји (у Калемегданској тврђави), у којој се налази и извор Свете Петке са чудотворном водом.
Године 1521. султан Сулејман заплени мошти преподобне Параскеве и пренесе их у Цариград. Благочестиви Василије Лупул, господар земље Молдавске пренесе свете мошти у свој престони град Јаш.
Данас град Јаши припада Румунији и у њему се налазе мошти Свете Петке.
Дивним чудесима својим ове свете мошти непрекидно прослављају Господа.
На гробу Свете Петке, каже легенда, догађала су се разна чудеса. Поред њених моштију у Јашију верници се највише моле за исцељења од разних болести, спас од опасности, ратова, сурове смрти…
Преподобна мати Параскева, заштитница и чудотворка, посебно је омиљена светитељка међу Србима.
МОЛИТВА СВЕТОЈ ПЕТКИ ПАРАСКЕВИ
- Света Петко, Божја светитељко, моли Бога за нас. Удостојила си се гледања лица Божјег, као чедо нашег народа, славна Петко светитељко, па имамо слободу теби говорити, сродници нашој, и тебе молити за спасење душа наших. Слава си и похвала Београду, где чудотворна вода твоја привлачи множине многе, као негда Витезда, и даје слепима вид, узетим здравље, малаксалим снагу, и свима бодрости и радости, Христова девице, наша помоћнице. Буди и надаље стража нашем престоном граду, утврди га у Православљу, помози верницима, подигни недужне и тужне, а усопшим родитељима нашим, браћи и деци, измоли вечни покој и вечно спасење, света Петко, Божја светитељко. Свима помози, па и мени не одмози. Добре у добру сложи, и свако им добро умножи. Да се кроз тебе прослави Бог у Тројици, навек века. Амин.
ЕВО КАКВА СУ ВЕРОВАЊА
Народна веровања кажу да на данашњи дан не сме да се пере веш, да се шије, да се ради тежак посао, а поготово то не треба да раде жене.
Многи који верују у Свету Петку, тврде да се она увек одазове молитвама, посебно за здравље и срећу породице.
Али, кад је неко једном призове у свој дом, она касније долази и непозвана, кад год породици прети нека несрећа.
Јавља се и упозорава своје вернике углавном кроз снове.
Свету Петку, на њен дан, 27. октобра многи призивају у помоћ, палећи тамјан и заливајући славски хлеб црвеним вином, помињући у молитвама Петковицу или Пејчиндан. Потом попију воду сакупљену с извора из манастира посвећених њој. Та се вода назива аџијама.
Њоме у поноћ треба угасити и свећу која се тај дан, држи упаљена 24 сата. Свећа се чува до следеће славе јер има својство заштитника.