ДАНАС СУ БОЖИЋНЕ ПОКЛАДЕ: Једну ствар морате обавезно испоштовати како би породицу сачували од зла
Српска православна црква и верници данас обележавају славу Светог апостола Филипа, празника у народу још познатијег као Божићне покладе.
Данас 27. новембра православна црква и њени верници обележавају празник посвећен Светом апостолу Филипу, као и Божићне покаде - последњи дан када је дозвољено јести месо и бели мрс у овој години.
"ПРОПАШЋЕМО АКО ТО УВЕДЕМО" Још једна НОВА МЕРА у разматрању Кризног штаба, Србија није схватила ситуацију
"ВАКЦИНА ЋЕ У НАЈКРАЋЕМ РОКУ БИТИ У СРБИЈИ" Лончар: Паралелно радимо на испитивању безбедности
ПОБЕЂУЈЕМО КОРОНУ ЗА 400 ДАНА! Србија ће са вакцином доћи до КРАЈА ЕПИДЕМИЈЕ - ТРИ СЦЕНАРИЈА описују ту борбу
Наиме, сутра почиње Велики божићни пост, који ће трајати све до празника Христовог рођења 7. јануара, па се зато овај празника понекад назива Филиповим постом.
Свети апостол Филип родом из Витсаиде крај језера Галилејског. Ревносно је проповедао Јеванђеље у Азији и у Грчкој, у којој су Јевреји хтели да га убију, али га је Бог спасао моћним чудесима. Тако архијереј јеврејски, који се устреми на Филипа да га бије, одједном ослепе и сав поцрни.
Страдао је у 86. години тако што су њега и Вартоломеја незнабошци разапели на дрво. Људи су потрчали да их скину али успели су да спасу само Вартоломеја, док је Филип издахнуо.
Мошти Светог Филипа пренете су касније у Рим.
Према старом народном веровању, на овај дан требало би припремити богату вечеру и веселити се са својим укућанима.
Прослави Божића, наиме, претходи велики божићни пост у трајању од 40 дана, али пре њега иду Божићне покладе односно гозбе. Управо оне обилују различитим народним обичајима.
Сматра се да су покладе дан за праштање и весеље, па се приређују поворке маскираних играча, које уз буку и свирку обилазе насеља и изводе различите трикове.
После поклада почиње пост, који подразумева уздржавање од мрсне хране, хране животињског порекла и алкохолног пића. То је телесни пост, док духовни пост подразумева и уздржавање од лоших мисли, жеља и најбитније дела.
На тај начин се боре против злих сила и вештица, за које се верује да имају јачи утицај у време поклада.
Различити обичаји се везују за овај дан, што зависи од краја до краја. Негде се после вечере завезују све вериге у кући, коре од поједених јаја бацају у ватру, табани трљају белим луком, а деци се пред спавање облаче преврнуте пиџаме и мајице.
Постоји веровање да би требало увече табане трљати белим луком и изговорити следеће речи: "Вештица као конац, у мене зуби као колац."