ДАНАС ТРЕБА ДА ОБУЈЕТЕ ШАРЕНЕ ЧАРАПЕ: Уколико то урадите, шаљете свету једну битну поруку
Данас се у целом свету обележава дан особа са Дауновим синдромом, који је први пут обележен у Сингапуру 2006. године.
Назив Даун потиче од имена енглеског лекара Лангдона Дауна, који је 1866. године први описао синдром на свом детету, а тек 1959. је установљено да је узрок овог синдрома тризомија.
ЖЕНЕ НА УДАРУ ТРЕЋЕГ ТАЛАСА! "Борба са пандемијом у пуном јеку, НЕМА ПРАВИЛА са овим вирусом"
ТВРД ЈЕ ОРАХ! Невероватна сцена у Трстенику, хтели да ИСЕКУ дрво па СРУШИЛИ кућу - срећом нема људских жртава (ВИДЕО)
ПРОПУСТИЛИ СТЕ ТЕРМИН ВАКЦИНАЦИЈЕ ИЛИ ВАМ ТРЕБА ПОТВРДА ДА СТЕ ВАКЦИНИСАНИ: Детаљан водич кроз еУслуге и нове опције
Генерална скупштина УН је у децембру 2011. овај дан, 21. март, одредила као светски дан обележавања особа са Дауновим синдромом, симболично због додатног 21. хромозома.
Шта то значи?
Даунов синдром је последица постојања једног хромозома више у ћелијама детета. Уместо 2 хромозома која чине 21. пар, ова деца у својим ћелијама имају 3 хромозома (од којих 2 чине 21. пар а један је вишак), па се зато Даунов синдром назива још и Тризомија 21.
У 95 до 97 одсто случајева ова болест није наследна болест и јавља се у свим расама и економским групацијама. У просеку се једно од 1.000 или једно од 1.100 деце рађа са овим синдромом широм света.
Како се ова болест манифестује?
Степен тешкоћа са којима се сусрећу особе са овим синдромом варира, али у сваком случају подразумева интелектуалне потешкоће ( просечан IQ је између 25 и 80), отежано учење, кашњење у развоју, могуће здравствене проблеме као и карактеристичан физички изглед.
Године 1929. дужина живота особа са Дауновим синдромом износила је 9 година, данас захваљујући благовременој дијагностици и лечењу природних аномалија њихов животни век је продужен на 50 година и дуже.
Будите солидарни и покажите да су ови људи део нашег друштва, пружите им подршку, јер ће им сигутно значити. Прихватите различитости.
Оно што можете данас урадити, а да на неки начин испоштујете претходно наведено, јесте да обујете дугачке шарене чарапе и да фотографију поделите то на својим друштвеним мрежама са хасхтагом #LotsOfSocks.
Шарене чарапе представљају симбол особа са Дауновим синдромом, јер су сличног облика као хромозоми, као и због тога што их особе с овим синдромом не могу упарити.