ПРОБЛЕМИ СА СРЦЕМ И СТОМАКОМ УКАЗУЈУ НА ОПАСНОСТ: Након заражавања короном може да се развије синдром опасан по децу
Проф. др Јелена Војиновић, педијатар и имунолог из Клиничког центра Ниш каже да је у Дечјој ковид болници тог центра до сада лечено 15 деце са овим синдромом.
У последње време у Србији је повећан број деце која добијају ретки, али потенцијално смртоносан мултисистемски инфламаторни синдром (МИС-Ц), који се развија две до четири недеља после заражавања коронавирусом. Најновије студије показују да су проблеми са срцем и стомаком главни симптоми који указују на овај синдром, а лекари упозоравају педијатре и родитеље да обрате пажњу на децу јер су детекција и правовремено лечење од пресудног значаја за живот малишана.
ШТА РАДИ И ДО КАДА РАДИ ЗА ПРАЗНИКЕ? Детаљно објашњено где ћете и шта ћете моћи да купите ако вам нешто хитно затреба
ДОБРА ВЕСТ ИЗ НИША: Беба Милица негативна на корону
ПОПУШТАЊЕ МЕРА У ЧЕТИРИ ФАЗЕ: Прво кафићи, па прославе, а једна мера усваја се тек када будемо имали 80 одсто имуних
Проф. др Јелена Војиновић, педијатар и имунолог из Клиничког центра Ниш каже да је у Дечјој ковид болници тог центра до сада лечено 15 деце са овим синдромом.
- Сада кад пик инфекције поново пада, опет бележимо пораст броја деце, која имају различите тежине овог синдрома. Охрабрује што су сва деца која су код нас лечена сада добро. Њих петоро је имало доста тежу клиничку слику, а и остали који су имали слику налик Кавасаки синдрому су стабилно и оздравили су - рекла је др Војиновић.
Она објашњава да међу децом зараженом ковидом МИС-Ц најчешће развију малишани старији од пет година са специфичним имунитетским одговором на инфекцију, и то неколико недеља након контакта с ковидом, без обзира на то да ли су имали симптоме или не.
- Тај временски прозор од неколико недеља је врло битан јер се тада имунитет на специфичан начин имобилише на претходну инфекцију и тада обично код деце долази до развоја озбиљних запаљенских карактеристика као што су упорна повишена температура, осип по кожи, промене на очима у виду конјунктивитиса и прокрвљености очију, као и неки симптоми који могу да личе на Кавасаки синдром.
- Једна од последица ове тешке упалне реакције је захваћеност крвних судова у целом организму, поремећај рада срца, поремећај рада бубрега, а све то може да доведе до озбиљног угрожавања живота детета - рекла је она и истакла да ако се овај синдром на време препозна и лечи, он не оставља трајне последице на здравље детета.
Иначе, најновија студија истраживача са индијског Националног института за истраживање репродуктивног здравља показала је да већу вероватноћу да развију МИС-Ц имају деца која услед инфекције ковидом 19 имају поремећај рада срца или гастроинтестиналног тракта, као и да малишани који развију МИС-Ц имају већу стопу смртности него заражена деца без овог синдрома.
- Већи број деце са МИС-Ц захтевао је интензивну негу и агресиван третман, а стопе морталитета такође су биле веће у МИС-Ц групи (МИС-Ц 10% у односу на нон-МИС-Ц 1%) - наведено је у студији "Систематски преглед мултисистемског инфламаторног синдрома код деце (МИС-Ц) са ковидом 19: Развој система бодовања за клиничку дијагнозу", објављеној у медицинском часопису Medrxiv. Интересантан закључак истраживања, које је обухватило анализу стања 333 деце, јесте и да су деца са МИС-Ц ређе имала респираторне симптоме попут кашља и цурења носа.
СИМПТОМИ МИС-Ц
- Висока температура и грозница
- Дисфункција миокарда (срчаног мишића)
- Дијареја
- Повраћање
- Бол у стомаку
- Коагулопатија (поремећај у целом процесу коагулације крви)
- Осип
- Црвенило очију
- Црвенило усана
- Упала слузокоже
- Хипотензија или шок
- Лоше опште стање детета уз драстично низак ниво лимфоцита