ПОПРАВЉА СЕ СТАЊЕ У ДЕЧЈИМ БОЛНИЦАМА: У Београду две бебе на кисеонику, има и других инфекција
У Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој улици и Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" на кисеонику су по једно новорођенче, али се лекари надају најбољем
Упоредо са смањењем заражених корона вирусом у општој популацији у Србији смањује се и број заражене деце, а самим тим и број хоспитализованих малишана у дечијим болницама. У Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој улици у Београду, као и Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" на кисеонику су по једно новорођенче, али се лекари, који кажу да је са ковидом тренутно затишје, надају најбољем.
НЕДОДИРЉИВО ДРВО СА ЗАБРАЊЕНИМ ВОЋЕМ: Свето дрво чува најмрачније тајне у Србији, о њему се испредају легенде (ФОТО)
ПРОНАЂЕН ДЕЧАК КОЈИ ЈЕ НЕСТАО У НИШУ: Огласила се и мајка "Не могу сада да вам причам где је био"
НЕСТАО ДАВИД ИЗ НИША: Последњи пут је виђен јуче испред школе енглеског језика
Професор др Предраг Минић, начелник пулмологије на Институту за мајку и дете каже да је тренутно боља ситуација, као и да је како код њих, тако и у болници на Дедињу, затишје када је реч о корона вирусу.
Наводи да су пре два, три дана примили једно новорођенче, које има вертикалну трансмисију, али да код тог детета има помака на боље.
- Имамо неколико деце која су била веома болесна. Хвала Богу, сва су сада на путу опоравка, ван животне опасности су. Имамо једно новорођенче, које је примљено пре два, три дана са вертикалном трансмисијом. Оно је на респиратору и мислим да и ту има помака на боље, али је још прерано рећи - каже проф. Минић.
Додаје да је тренутно мањи број пацијената.
- Све у свему, за сада је ситуација боља. Мањи је број пацијената. Осим оног детета које нам је преминуло 4. новембра, сви остали су на путу оправка. Улажемо напоре и трудимо се око све те деце - рекао је проф. Минић.
Једно новорођенче је на механичкој вентилацији и у Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој, каже начелница педијатријске и неонатолошке интензивне неге др Снежана Рсовац, педијатар-пулмолог.
- На мехеничкој вентилацији због ковида је само једно дете старо 45 дана. Позитивна је и у тешком стању. Мајка је била заражена. То је четврта беба код нас, једна се опоравила, једна је умрла, нажалост, а једна се још увек опоравља - наводи др Рсовац.
Лекари ове установе како наводи имају пуне руке посла јер су присутне и друге инфекције код деце, поред корона вируса, али да је то уобичајено за ово доба године, те да нема повећања у односу на претходне.
- Имамо навалу током дежурстава. Већ од 2 сата крене па до јутра док смо дежурни. Буде и до 100 прегледа током ноћи. Има различитих врста инфекција. Присутни су гастронтероколити - повраћање и проливи, има и респираторних инфекција, има и деце са сликом ковида, али их не задржавамо осим ако су позитивни а треба да имају неку операцију, или ако баш њихово стање захтева боравак код нас - објашњава др Рсова.
У вртићима су се појавиле варичеле, односно овчије богиње што и наша саговорница потврђује.
- Осталих заразних болести за сада, нешто значајно нема. Инфективне су заступљене. То се појављује као и сваки пут у ово доба године ништа веће и ништа више од тога - каже она и напомиње да сада треба пропратити како ће се нови сој корона вируса - омикрон понашати у дечијој популацији.
На питање какав је њен став по питању ранијег одласка деце на распуст, каже да дели став Удружења педијатара Србије, а који је јуче изнео проф. др Георгиос константинидис, председник Удружења.
- Проф. др Константинидис је изјавио да не сматра не сматра да ће то значајно утицати на општу слику свега, па је став Удружења педијатра и мој став - истакла је др Рсовац.