ЗА ПОНОС И ДИКУ: На Институту "Дедиње 2"обављена чак 21 операција за један дан (ФОТО)
Све операције изведене су јуче, а оперисани пацијенти осећају се добро и током дана биће пребачени са интензивне неге на одељење ради даљег опоравка.
На Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње2", који је обновљен и отворен пре неколико дана, оборен је рекорд - у једном дану изведена је чак 21 операција на отвореном срцу, велики подухват домаћих лекара.
САЛИВАЊЕ СТРАХА - НИКАКО! Родитељи упорно раде ово, а не знају да могу да ОТРУЈУ своју децу
МАМА, СВАКА ЧАСТ! Девојка (29) из Шапца родила седмо дете у САНИТЕТУ - докторка остала у шоку, то јој је био други порођај
ОБАВЕЗНО ПРОВЕРИТЕ ОВО ПРЕ НЕГО ШТО КРЕНЕТЕ НА ПУТОВАЊЕ: Ако нисте платили казну за паркинг - вратиће вас са границе
Све операције изведене су јуче, а оперисани пацијенти осећају се добро и током дана биће пребачени са интензивне неге на одељење ради даљег опоравка.
Управник кардиохирургије др Слободан Мићовић, један од лекара који је оперисао пацијенте, рекао је за Танјуг да је у оперативни процес био укључен тим од 30 хирурга, екипе анестезиолога, анастетичара, техничара, те да је свако од њих дао свој максимум јер добра кардиохирургија значи прави тимски рад.
- Почели смо са интервенцијом ујутру, у пола седам, а претходно смо цео викенд провели на Институту стављајући све апарате у погон и проверавајући безбедности - казао је Мићовић.
Нагласио је и да је толики број операција које су изведене јуче велики подухват, али да то није урађено да би се обарали рекорди, већ да би се показала озбиљност и преданост раду.
Додаје да је већина операција урађена у новој згради, а седам операционих радило је пуним капацитетом, како би се што већи број пацијената оперисао.
- Ово је јединиствена установа, оваква интензивна нега, операционе сале, заиста су нешто намодерније што технологија може да пружи медицини и то нам даје више могућности да даље развијамо кардиохирургију - казао је Мићовић.
Истиче да је циљ повећаног броја интервенција да се смањи, а затим и укине листа чекања за кардиохирургију, а да ће се то постићи тако што ће се током дана изводити најмање 10 операција, да би се затим тај број повећавао на 14 дневно.
Мићовић каже да се у Институту упоредо ради и на едукацији младих лекара, те да је циљ да се настави са тим како би и млађе колеге имале потребна знања и могле да одговоре различитим изазовима у тој области.
Према његовим речима, у последње три године у редован оперативан програм уведено је девет нових процедура, а у плану је да се у наредном периоду уведу још три, чиме би се заокружио широк дијапазон кардиохируршких интервенција.
- Ми смо сада већ лидер у региону, а постаћемо сигурно и у Европи - закључио је др Мићовић.
Могућност да се дневно изведе велики број операција на срцу додатно добија на значају, када се зна да, према подацима, у Србији од инфаркта сваке године умре више од 50.000 људи, док глобално, годишње, премине између 18 и 19 милиона људи.