ДЕЛТА СОЈ НАПУНИО БОЛНИЦЕ, У КРЕВЕТИМА САМО НЕВАКЦИНИСАНИ: Нису хтели да слушају апеле лекара, сада испаштају
Према последњим подацима, у највећој ковид болници у Батајници смештено је више од 700 пацијената позитивних на корону
Иако смо међу првима добили прилику да се вакцинишемо, ми смо у овом тренутку тек на 51 одсто вакцинисаних другом дозом. Делта сој напунио је ковид амбуланте, а на болничком лечењу тренутно се налази више од 5.000 људи. Упркос апелима лекара да вакцинација не само да штити од тешке клиничке слике, већ и онемогућава вирусу да мутира, ова информација као да није нашла пут до оних који су сада на удару вируса. Више од 90 одсто пацијената на болничком лечењу је невакцинисано, што је податак који указује да је ово талас напада вируса на невакцинисано становништво.
НОВА ПОШАСТ У СРБИЈИ - СИТУАЦИЈА ПОСТАЈЕ АЛАРМАНТНА: Потврђено 15 нових случајева вируса који је покосио Европу!
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПОДАЦИ! У Србији регистровано 6.480 новозаражених, преминула 41 особа
"НАЗИВАЈУ МЕ УСТАШОМ, КОЉАЧЕМ СРПСКОГ НАРОДА" Др Миланко Шеклер добија гнусне претње од антиваксера
Према последњим подацима, у највећој ковид болници у Батајници смештено је више од 700 пацијената позитивних на корону, у КБЦ "Драгиша Мишовић" на лечењу је 170 ковид пацијената, а скоро сваки четврти захтева кисеоничну терапију. У тој здравственој установи на лечењу је и 40 деце, пренео је Танјуг. КБЦ "Звездара" пети пут се вратила у ковид систем, на лечењу су 64 пацијента, а најмлађи има само 20 година. У Општој болници у Чацку хоспитализовано је 125 пацијената, у ЗЦ Врање 134 оболелих. У Прокупљу се током прошле недеље јавило око 350, а сваки трећи је позитиван.
У ковид болници у Крушевцу има слободних постеља и стање је у потпуности под контролом. Директор ковид болнице др Владан Цветановић каже да се ништа драстично није променило у односу на претходни период, и да у овој болници тренутно има 420 пацијената.
- И даље бележимо број дневних пријема из свих болница из окружења. Код нас долазе пацијенти из Врања, Чачка, Бора, Мајданпека, Кладова, Неготина… Имамо свакако пацијенте са тешким клиничким сликама и тренутно је њих 60 на јединици интензивног лечења. Оно што је приметно, углавном су у питању невакцинисани пацијенти. Искористићу прилику да апелујем на све оне који то нису учинили, да се вакцинишу јер то је једини начин да се изборимо са епидемијом - каже да Цветановић.
Институт за јавно здравље Војводине оцењује епидемиолошку ситуацију у АП Војводини као неповољну. У овом тренутку на територији 44 општине и градова ситуација је ванредна, а у једној општини ситуација је неповољна.
- Током претходног дана у Војводини је регистровано 1.591 нов случај заражених корона вирусом а у Новом Саду је регистровано 291 новооболелих. Међу новооболелима и даље доминира радно активно становништво, а међу њима највећи део чине особе узраста 20 до 39 година, а потом 40 до 59 година. У структури оболелих доминирају невакцинисане особе свих узраста. У овом тренутку број регистрованих активних случајева у АП Војводини је 17.939 а највећи број регистрованих активних случајева је у Новом Саду, 4.713 - прецизирају надлежни из Института за јавно здравље Војводине.
Подсетимо, новосадска Ковид болница почела је са радом 3. септембра и за три недеље примила је 356 пацијената од којих је 26 до четвртка било на механичкој вентилацији. То је потврдио управник Ковид болнице и помоћник директора Клиничког центра Војводине проф. др Велибор Чабаркапа који каже да је у тој здравственој установи на Мишелуку попуњено више од половине капацитета с обзиром на то да има 404 кревета у полуинтензивној нези и 212 у интензивној.
- За овако кратко време показало се да је отварање ове болнице пун погодак јер смо растеретили Клинички центар Војводине и омогућили грађанима целе покрајине да добију адекватну негу и да се лече по највишим светским стандардима - прича др Чабаркапа.
Како се сазнаје, хоспитализација и неопходне хируршке процедуре у Клиничком центру Војводине за пацијенте који не болују од короне одвијају се нормално као и пре пандемије и листе чекања нису ништа веће у односу на период пре короне.
Државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек истакао је да су све здравствене установе спремне уколико буде потребно да се претворе у ковид болнице, а где ће се проширити капацитети зависи од епидемијске ситуације наредних дана. Државни секретар је по налогу министра здравља Златибора Лончара обишао Универзитетски клинички центар Крагујевац у којем је одражн састанак са директорима општих болница у ковид систему са територије Шумадије и југозападне Србије - Јагодина, Параћин, Смедеревска Паланка, Краљево, Пожаревац, Крушевац, Ужице, Нови Пазар. Други састанак је у Ваљеву са директорима болница у Чачку, Горњем Милановцу, Шапцу, Лозници, Прибоју и Пријепољу.
- Теме оба састанка су тренутно стање у општим болницама, број пацијената, њихова клиничка слика, да ли имају довољно потребних срестава и услова за лечење ковид позитивних пацијената, радна дисциплина, пружање здравствене заштите пацијентима који не болују од ковида, унапређење здравственог система у овом делу Србије - рекао је Ђерлек.
Како је истакао, тренутно је у свим болницама стање под контролом и прати се на дневном нивоу.
- Очекује се благо повећање новооболелих, али је битно да су здравствене установе потпуно спремне и за проширење капацитета ако буде потребе, као и да имају све услове за лечење ковид пацијената - рекао је Ђерлек и додао да је циљ Министарства здравља да се разговара с пацијентима у болницама што више како би се уверили колико су задовољни квалитетом пружених услуга.