DELTA SOJ NAPUNIO BOLNICE, U KREVETIMA SAMO NEVAKCINISANI: Nisu hteli da slušaju apele lekara, sada ispaštaju
Prema poslednjim podacima, u najvećoj kovid bolnici u Batajnici smešteno je više od 700 pacijenata pozitivnih na koronu
Iako smo među prvima dobili priliku da se vakcinišemo, mi smo u ovom trenutku tek na 51 odsto vakcinisanih drugom dozom. Delta soj napunio je kovid ambulante, a na bolničkom lečenju trenutno se nalazi više od 5.000 ljudi. Uprkos apelima lekara da vakcinacija ne samo da štiti od teške kliničke slike, već i onemogućava virusu da mutira, ova informacija kao da nije našla put do onih koji su sada na udaru virusa. Više od 90 odsto pacijenata na bolničkom lečenju je nevakcinisano, što je podatak koji ukazuje da je ovo talas napada virusa na nevakcinisano stanovništvo.
NOVA POŠAST U SRBIJI - SITUACIJA POSTAJE ALARMANTNA: Potvrđeno 15 novih slučajeva virusa koji je pokosio Evropu!
NAJNOVIJI KORONA PODACI! U Srbiji registrovano 6.480 novozaraženih, preminula 41 osoba
"NAZIVAJU ME USTAŠOM, KOLJAČEM SRPSKOG NARODA" Dr Milanko Šekler dobija gnusne pretnje od antivaksera
Prema poslednjim podacima, u najvećoj kovid bolnici u Batajnici smešteno je više od 700 pacijenata pozitivnih na koronu, u KBC "Dragiša Mišović" na lečenju je 170 kovid pacijenata, a skoro svaki četvrti zahteva kiseoničnu terapiju. U toj zdravstvenoj ustanovi na lečenju je i 40 dece, preneo je Tanjug. KBC "Zvezdara" peti put se vratila u kovid sistem, na lečenju su 64 pacijenta, a najmlađi ima samo 20 godina. U Opštoj bolnici u Čacku hospitalizovano je 125 pacijenata, u ZC Vranje 134 obolelih. U Prokuplju se tokom prošle nedelje javilo oko 350, a svaki treći je pozitivan.
U kovid bolnici u Kruševcu ima slobodnih postelja i stanje je u potpunosti pod kontrolom. Direktor kovid bolnice dr Vladan Cvetanović kaže da se ništa drastično nije promenilo u odnosu na prethodni period, i da u ovoj bolnici trenutno ima 420 pacijenata.
- I dalje beležimo broj dnevnih prijema iz svih bolnica iz okruženja. Kod nas dolaze pacijenti iz Vranja, Čačka, Bora, Majdanpeka, Kladova, Negotina… Imamo svakako pacijente sa teškim kliničkim slikama i trenutno je njih 60 na jedinici intenzivnog lečenja. Ono što je primetno, uglavnom su u pitanju nevakcinisani pacijenti. Iskoristiću priliku da apelujem na sve one koji to nisu učinili, da se vakcinišu jer to je jedini način da se izborimo sa epidemijom - kaže da Cvetanović.
Institut za javno zdravlje Vojvodine ocenjuje epidemiološku situaciju u AP Vojvodini kao nepovoljnu. U ovom trenutku na teritoriji 44 opštine i gradova situacija je vanredna, a u jednoj opštini situacija je nepovoljna.
- Tokom prethodnog dana u Vojvodini je registrovano 1.591 nov slučaj zaraženih korona virusom a u Novom Sadu je registrovano 291 novoobolelih. Među novoobolelima i dalje dominira radno aktivno stanovništvo, a među njima najveći deo čine osobe uzrasta 20 do 39 godina, a potom 40 do 59 godina. U strukturi obolelih dominiraju nevakcinisane osobe svih uzrasta. U ovom trenutku broj registrovanih aktivnih slučajeva u AP Vojvodini je 17.939 a najveći broj registrovanih aktivnih slučajeva je u Novom Sadu, 4.713 - preciziraju nadležni iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Podsetimo, novosadska Kovid bolnica počela je sa radom 3. septembra i za tri nedelje primila je 356 pacijenata od kojih je 26 do četvrtka bilo na mehaničkoj ventilaciji. To je potvrdio upravnik Kovid bolnice i pomoćnik direktora Kliničkog centra Vojvodine prof. dr Velibor Čabarkapa koji kaže da je u toj zdravstvenoj ustanovi na Mišeluku popunjeno više od polovine kapaciteta s obzirom na to da ima 404 kreveta u poluintenzivnoj nezi i 212 u intenzivnoj.
- Za ovako kratko vreme pokazalo se da je otvaranje ove bolnice pun pogodak jer smo rasteretili Klinički centar Vojvodine i omogućili građanima cele pokrajine da dobiju adekvatnu negu i da se leče po najvišim svetskim standardima - priča dr Čabarkapa.
Kako se saznaje, hospitalizacija i neophodne hirurške procedure u Kliničkom centru Vojvodine za pacijente koji ne boluju od korone odvijaju se normalno kao i pre pandemije i liste čekanja nisu ništa veće u odnosu na period pre korone.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja dr Mirsad Đerlek istakao je da su sve zdravstvene ustanove spremne ukoliko bude potrebno da se pretvore u kovid bolnice, a gde će se proširiti kapaciteti zavisi od epidemijske situacije narednih dana. Državni sekretar je po nalogu ministra zdravlja Zlatibora Lončara obišao Univerzitetski klinički centar Kragujevac u kojem je odražn sastanak sa direktorima opštih bolnica u kovid sistemu sa teritorije Šumadije i jugozapadne Srbije - Jagodina, Paraćin, Smederevska Palanka, Kraljevo, Požarevac, Kruševac, Užice, Novi Pazar. Drugi sastanak je u Valjevu sa direktorima bolnica u Čačku, Gornjem Milanovcu, Šapcu, Loznici, Priboju i Prijepolju.
- Teme oba sastanka su trenutno stanje u opštim bolnicama, broj pacijenata, njihova klinička slika, da li imaju dovoljno potrebnih srestava i uslova za lečenje kovid pozitivnih pacijenata, radna disciplina, pružanje zdravstvene zaštite pacijentima koji ne boluju od kovida, unapređenje zdravstvenog sistema u ovom delu Srbije - rekao je Đerlek.
Kako je istakao, trenutno je u svim bolnicama stanje pod kontrolom i prati se na dnevnom nivou.
- Očekuje se blago povećanje novoobolelih, ali je bitno da su zdravstvene ustanove potpuno spremne i za proširenje kapaciteta ako bude potrebe, kao i da imaju sve uslove za lečenje kovid pacijenata - rekao je Đerlek i dodao da je cilj Ministarstva zdravlja da se razgovara s pacijentima u bolnicama što više kako bi se uverili koliko su zadovoljni kvalitetom pruženih usluga.