КО ЈЕ НАЈУГРОЖЕНИЈИ ОД ДЕЛТА СОЈА? Сматра се да је један од најзаразнијих вируса
Опасног потенцијала делта соја свесни су и домаћи епидемиолози
Делта варијанта коронавируса, која је регистрована и у Србији, једна је од најзаразнијих респираторних болести коју су научници досад видели, оценила је директорка америчког Центра за контролу и превенцију заразних болести др Рошел Валенски и упозорила да је пораст стопе заражавања овим сојем нарочито изражен у срединама са ниском стопом вакцинације.
МЕЊАЈУ СЕ ИЗ ДАНА У ДАН - ЕВО ШТА НАС ЧЕКА: Које мере су тренутно на снази у земљама у којима Срби највише летују?
ДР КОН О РАЗБУКТАВАЊУ КОРОНЕ И ТРЕЋОЈ ДОЗИ ВАКЦИНЕ: "Почео успон новозоражених, трајаће све до августа!"
ТА НЕДЕЉА ЋЕ БИТИ ОДЛУЧУЈУЋА! Кризни штаб има тешку одлуку да донесе: Како ће се одржавати настава у школама
– Делта варијанта је агресивнија и много преносивија од претходно циркулишућих сојева. То је један од најзаразнијих респираторних вируса за који знамо и који сам видела у својој двадесетогодишњој каријери – изјавила је она на конференцији за новинаре.
Она је истакла да, према најновијим подацима, људи заражени делта сојем могу носити до 1.000 пута више вируса у дисајним органима од заражених оригиналним сојем. Додаје да је овим сојем у САД сада заражено 83 одсто оболелих, а 97 одсто људи примљених у болнице са симптомима ковида је невакцинисано.
Опасног потенцијала делта соја свесни су и домаћи епидемиолози, а др Предраг Кон упозорава да смо сведоци његовог брзог ширења.
– Тренутно је делта сој регистрован у више од 120 земаља, док је алфа, односно британски сој, захватио готово 180 земаља. Делта варијанта се сада значајније пробија и код нас, те претпостављамо да ће апсолутна доминација делта соја у Србији бити тек крајем августа и почетком септембра – наводи он и додаје: – Може доћи до четвороцифреног броја заражених у Србији. Потенцијал делта варијанте је и даље врло висок, на то морамо да рачунамо и да будемо врло спремни по том питању.
Инфектолог проф. др Жарко Ранковић подсетио је да је делта варијанта и више од 50 одсто заразнија од осталих мутаната, као и да највише напада младе и невакцинисане.
– Проблем код овог соја је тај што личи на прехладу или грип, па млади када се заразе мисле да су заправо прехлађени, узимају терапију на своју руку и не јаве се лекару, а на другој страни могу друге људе у својој околини да заразе и озбиљно угрозе, посебно старије – истиче др Ранковић и подсећа да је једини излаз из пандемије вакцинација:
– Најбитнија је имунизација, посебно код младих, јер имамо велики проблем са популацијом између 18 и 30 година која не жели да се вакцинише. Затим поштовање епидемиолошких мера, ношење маске, држање дистанце, јер се плашим да на јесен можемо имати и четвороцифрен број оболелих. Стручњаци треба да пронађу начине како да подстакну вакцинацију код младих особа, јер ако са овим број вакцинисаних дочекамо јесен, болнице ће нам опет бити пуне.
Министар здравља Златибор Лончар указао је да се највећи број новозаражених у Нишу вратио са летовања и да су у највећој мери невакцинисани. Он је упозорио да је у Србији вакцинисано 48,9 одсто грађана, што није довољно, те да ако будемо спори у вакцинацији, дајемо предност вирусу да мутира и да вакцине које сада имамо не буду довољно средство за сузбијање вируса. – Вакцинација је једини начин да се спасу људски животи и здравствени систем – рекао је Лончар на ТВ Пинк и подсетио да нам стиже и пета вакцина – “модерна”.
Вирусолог др Ана Глигић такође је оценила да је вакцинација младих најбољи начин за заустављање ширења вируса:
– У овом тренутку нам је приоритет имунизација младих од 18 до 30 година. Морамо смислити начин како да подстакнемо вакцинацију. Коронавирус ће још дуго бити присутан у популацији и једина заштита је вакцинација како бисмо спречили да се вирус неконтролисано размножава.
Све о делта соју:
– 60 одсто заразнији од британске варијанте
– Напада младе и невакцинисане
– Први пут се појавио у Индији у марту 2020.
– Стопа смртности и даље је ниска, али се смрт обично догађа неколико седмица након инфекције
– По симптомима подсећа на грип
– Главобоља
– Бол у грлу
– Цурење носа
– Грозница
– Код старијих особа обилније секреције из носа
– Ређи симптоми су губитак чула мириса и укуса