ВОЗАЧИМА ЋЕ САОБРАЋАЈЦИ ГЛЕДАТИ КРОЗ ПРСТЕ, ПО ЗАКОНУ! Писаће се само опомена, али под ОВИМ УСЛОВИМА
Сви детаљи новог закона.
Саобраћајци би ускоро могли да опраштају прекршаје возачима, и то по закону. Наиме, измене Закона о безбедности саобраћаја, уколико буде усвојен, предвиђају могућност да саобраћајни полицајци не пишу казне за лакше прекршаје попут неупаљених светала током дана, вожње жутом траком, мањих прекорачења брзине.
ФАКУЛТЕТИ УКИДАЈУ ПРИЈЕМНИ! После Правног, и они су донели исту одлуку - ево како ће се студенти уписивати!
ОТАЦ ПЕЂА ОТКРИО ЗАШТО БРАК СИГУРНО ПУЦА! Жене у Србији нису ни свесне КОБНЕ ГРЕШКЕ КОЈУ ПРАВЕ - добро послушајте речи свештеника (ВИДЕО)
СЛАВИМО ВЕЛИКИ ХРИШЋАНСКИ ПРАЗНИК - БЛАГОВЕСТИ: Симбол данашњег дана је нови почетак - зато обавезно испоштујте ове обичаје
Уместо тога, добиће само опомену, али под одређеним условима. Нови прописи кажу да ће полицајац моћи уместо прекршајног налога да изда упозорење возачу који у претходне две године није био кажњаван. Ово упозорење могло би да се изда само једном, а о томе би се водила евиденција.
Начелник управе саобраћајне полиције Славиша Лакићевић истиче да ће ситуације када полицајац "прогледа кроз прсте" бити јасно дефинисане. Како наводи, упозорења која ће се издавати уместо казни односиће се махом на део прекршаја за које је прописана фиксна новчана казна од 3.000 и 5.000 динара. У то спадају истекле возачке дозволе, вожња дању без упаљених светала, вожња жутом траком, некоришћење мигавца, прекорачење брзине ван насеља до 20 км/х и у насељу до 10 км/х.
- Уколико предлог закона буде усвојен, саобраћајац ће у непосредној контроли саобраћаја под одређеним условима моћи да одустане од процесуирања одређених прекршаја. Међутим, ово овлашћење примењиваће се само за лакше прекршаје, којима се не угрожава директно безбедност саобраћаја - објашњава Лакићевић.
Лични утисак
Да ли ће возач бити кажњен или опоменут, одлучиће полицајац на основу личног утиска. Како наводи Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја, постоје прекршаји за које је прописана казна у фиксном износу, а које саобраћајна полиција неће опраштати. Ради се о невезивању појаса и стању умерене алкохолисаности (од 0,31 до 0,5 промила алкохола у крви), за које је предвиђена казна од 10.000 динара.
- У сваком случају, на саобраћајном полицајцу остаје одлука да ли ћете бити кажњени или само упозорени, па је зато боље уздржати се од ових лакших прекршаја, чак и ако испуњавате услове да прођете без казне. Подзаконским актом ће дискреционо поступање полицајца бити сведено на минимум како не би долазило до злоупотреба - каже Окановић.
Возите савесно
Окановић наводи да је питање дана када ће се нови прописи наћи пред посланицима у Скупштини Србије, док би потпуно нови закон из ове области требало очекивати до краја године. - Дефинитивно је да ће бити "опроштени" само прекршаји који не утичу директно на безбедност саобраћаја. Свакако грађани треба да имају на уму да возе савесно и поштују саобраћајна правила - наводи Окановић.
Професор Милан Вујанић каже да верује да ће нови прописи утицати на то да возачи почну што више да поштују правила вожње и да ће мање долазити до саобраћајних незгода.
- Они којима полицајац напише опомену морају имати на уму и да се те опомене евидентирају. То значи да наредни пут, уколико прекрше неко од правила за које буде важила опомена, неће моћи да рачунају на избегавање казне. Иначе, институт опомене смо преузели из светске праксе и он је предвиђен искључиво за возаче који немају честе прекршаје. Такође, измене закона доносе новине и за возаче електричних тротинета, што је нарочито важно - објашњава професор Вујанић.
Прекршаји за које ће моћи да буде изречена опомена:
- Вожња дању без упаљених кратких светала
- Прекорачење брзине ван насеља до 20 км/х
- Прекорачење брзине у насељу до 10 км/х
- Вожња жутом траком
- Некоришћење показивача правца
- Непрописно престројавање
- Непрописно паркирање
- Истекла дозвола
- Прегорела сијалица на фару
- Прљаве таблице
Без наплате за мање преправке
Међу најављеним изменама Закона о безбедности саобраћаја на путевима нашао се и предлог Агенције за безбедност саобраћаја који би могао да донесе додатну уштеду возачима. Наиме, за мање преправке на возилима неће више бити потребан нови технички преглед, као ни потврда произвођача, најавио је Бранко Стаматовић, директор Агенције.
- Сагледали смо комплетну ситуацију и одлучили да предложимо законску измену према којој за мање преправке у које спадају затамњивање стакала, уградња куке, уградња заштитне кабине или рама на трактору, али и испитивање возила за која нису познати или су погрешно уписани технички подаци у саобраћајној дозволи неће више бити потребна потврда од произвођача, као ни технички преглед.
- Једноставно, таквим преправкама се не нарушава безбедност возила и других учесника у саобраћају, тако да смо желели да возачима смањимо трошкове који нису неопходни - каже Стаматовић.