ОМИЉЕНИХ ШЕСТ ДЕСТИНАЦИЈА НАШИХ ГРАЂАНА И КОВИД ЗАБРАНЕ: Хоћемо ли овог лета нормално ићи на одмор?
Каква је епидемиолошка ситуација у земљама које су Србима лети омиљене дестинције?
Ситуација с епидемијом корона вируса у Србији се, по предвиђањима неких епидемиолога, смирује, па бисмо на лето чак могли да планирамо и одморе.
КОРОНА ВИРУС И ДАЉЕ ХАРА ПРЕСТОНИЦОМ: Стање са ковидом се смирује у осталим градовима Србије?
ДА ЛИ ЈЕ КОРОНА ИЗАШЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ? Одговор тима СЗО отклонио је све дилеме (ВИДЕО)
"СУТРА СТИЖЕ ПОЛА МИЛИОНА ДОЗА КИНЕСКЕ ВАКЦИНЕ" Вучић се ванредно обратио грађанима Србије (ВИДЕО)
Др Тања Јовановић је прошле недеље изнела оптимистичну прогнозу да овог лета можемо да планирамо одлазак на одмор, а сличну најаву изнео и проф. др Бранислав Тиодоровић рекавши да се "потпуно смиривање епидемиолошке ситуације може очекивати на лето".
Они су причали о томе каква се епидемиолошка ситуација очекује код нас, али у ком правцу она иде у земљама где лети најчешће путујемо - Грчкој, Труској, Црној Гори, Бугарској, Хрватској, Египту и Албанији? Које мере тамо тренутно важе, шта се може очекивати на лето, шта од услова траже и оно, тренутно најбитније - како им иде са масовном вакцинацијом против ковида?
Грчка
Грчка је, дефинитивно, најпопуларнија летња дестинација за српске туристе, међутим, тренутно са српским пасошом није тако лако ући у ту земљу. Таман кад су нас охрабриле најаве да бисмо, уз вакцину или ПЦР тест, на лето могли да се купамо на омиљеним грчким плажама, постављене су нам још три нове препреке.
Прво је Европска комисија донела препоруку по којој се условљава улазак грађана на територију Уније из трећих земаља, у коју спада и Србија, малим бројем заражених од корона вируса.
Сходно одлуци, улазак би био дозвољен само становницима држава које у последње две недеље, сходно начину рачунања Европског центра за контролу и превенцију болести (ЕЦДЦ) имају мање од 25 заражених на 100.000 становника. А Србија у овом тренутку има скоро 350/100.000.
Да бисмо испунили овај услов, било би неопходно да током 14 дана имамо 125 или мање новозаражених у периоду од 24 сата, што је сада прилично нереално. А уз то се тражи и други, подуслов, да у тој земљи буде минимално присуство неког од нових сојева короне (британски, јужноамерички, бразилски) који су знатно заразнији и лакше се преносе.
Ипак, чак и када би Србија испунила све ове услове, није сигурно да бисмо могли да улазимо у све земље ЕУ, пошто је ова одлука више препорука чланицама Уније, док свака од њих може да донесе блажа или строжија правила. Тако се дешавало летос, да када смо имали мање од 10 заражених на 100.000, нисмо враћени на листу ''безбедних корона земаља''. На другој страни, својевремено смо могли уз одређене услове, па чак и без њих, да улазимо у поједине земље ЕУ.
Подсетимо, Грчка нам је званично затворила границе 6. јула прошле године, а поједини српски туристи су враћени с границе и многима је летовање, иако уредно плаћено, пропало. Од тада улазак српских грађана у ову земљу није могућ, осим у веома ретким случајевима.
Друга ствар која нам не иде наруку јесте недавна најава грчког министра туризма Хариса Теохариса да ће туристичко отварање земље зависити од процеса вакцинације у тој зумљи.
- Имамо план како ће се отварати туризам, а он предвиђа да туристички радници буду приоритет приликом вакцинације. Отварање ће зависити од вакцинације у Грчкој - рекао је Теохарис.
А статистика овде каже да, према последњим подацима, Грци имају мање од три одсто вакцинисаног становништва, што је чак и испод нивоа Европске уније.
Коначно, последњих дана је у Грчкој дошло до праве експлозије короне. Иако је недељама, па и месецима уназад, Грчка била међу земљама с најмирнијом и најстабилнијом ситуацијом у Европи, корона бројке сада расту из дана у дан, а додатни проблем је што је регистрован прилично велики број случајева новог, британског соја короне, а последњих дана чак и јужноафричког!
Због тога држава поново најозбиљније размишља о закључавању и тврдом локдауну. Тако би поред продавница, музеја, могла поново да буде прекинута и настава у школама, а у таквој ситуацији о туризму је скоро немогуће размишљати.
Влада Грчке је, иначе, продужила мере које су биле на снази од 6. јула прошле године, а које се тичу уласка страних држављана.
Грађани Србије тако неће моћи да уђу у Грчку барем до 22. фебруара када ће поново бити анализирано стање и донета нова одлука. Као датум од којег би у неку руку могла да буде отворена туристичка сезона Грци спомињу 1. април, мада је извесније да то буде тек за Ускрс, почетком маја.
Како кажу ''разматрају се модели по којима би под одређеним условима могли да отворе границе''. Међутим, велико је питање да ли ће то обухватити све земље или као прошлог лета само одабране - Европска унија, Израел, Велика Британија, Русија
Због свега овога прилично је неизвесно како ће изгледати летња сезона у Грчкој ове године, што је потврдио и министар Теокарис у својој изјави крајем децембра. По њему, Грци ће стећи имунитет крда тек крајем 2021. тако да и поред интересовања за летовање у Грчкој, он не може да гарантује да ће 2021. бити нормална година, без икаквих рестрикција за туристе и назива је ,''tranzicionom'' godinom.
У Грчкој је до данас, вакцинисано, 4.1 одсто становништва.
Турска
Турска за наше држављане није тражила ПРЦ тест, и то су прошлог лета искористили поједини наши грађани. Међутим то правило се променило. Од децембра 2020. Турска је увела као услов обавезан ПРЦ тест, не старији од 72 сата за улазак у земљу, и то чак и за децу старију од шест година.
За то су Турци имали добар разлог. Иако је број оболелих почео да пада, Турска се у једном тренутку суочавала с једном од најгорих стопа инфекције у свету од просечно 20.000 оболелих дневно, тако да је број укупно оболелих прешао два и по милиона, а број умрлих је 26.900.
Ипак, пошто је туризам важна привредна грана у Турској, Турска је почела амбициозан програм вакцинације не би ли стање нормализовала и спасла сезону 2021. У Турску су стигле вакцине кинеских произвођача, а власти Турске воде разговоре са Русијом о производњи спутника В у Турској. Евентуални договор би знатно убрзао вакцинацију па би прилике у том случају требало да се до лета побољшају.
Ипак, рачунајте да ће вам требати макар негативан ПРЦ тест уколико се ситуација радикално не промени као и извесна ограничења, као што је ношење маске, пошто није извесно да ће се епидемија потпуно зауставити до лета. Зебњу изазива и ширење британског соја вируса у Турској, од којег је оболело 196 становника Турске као и појава бразилског и јужноафричког соја короне.
У Турској је вакцинисано 3.16 одсто популације.
Црна Гора
У Црну Гору у једном тренутку није било могуће ући зато што Србија није била на њиховој зеленој листи безбедних земаља. Држављани Србије сада могу ући у Црну Гору без поседовања негативног ПЦР теста преко свих граничних прелаза, уз поштовање здравствених мера, у складу са здравственим упозорењем Института за јавно здрвље Црне Горе, наводи се на сајту Министарства спољних послова Србије.
Црна Гора се, иако је дуго одолевала корона вирусу, суочила с великим бројем оболелих и великим стопама заражавања. Због тога су била уведена бројна ограничења и туристички сектор је претрпео озбиљне губитке - туристичка посета је опала за 92% у односу на нормалну ситуацију. Ситуација у Црној Гори је тренутно неизвесна и питање је како ће изгледати летња сезона 2021. мада је Влади Црне Горе у интересу да опорави туристички сектор.
Оно што додатно чини неизвесном епидемиолошку ситуцаију у овој Црној Гори јесте и вацкинација која још није ни почела, последња вест на ту тему из ове нама суседне земље јест да је произвођач вакцине "АстраЗенека" предао прошле недеље захтев за регистрацију црногорском Институту за лекове и медицинска средства (ЦИНМЕД).
Недавно се појавила вест да ће у Црној Гори ускоро могла да стигне руска вакцина "Спутњик В", али то још није званично потврђено.
Вакцинација у Црној Гори није званично почела.
Бугарска
Бугарска је летос, као ретко која држава чланица ЕУ, отворила границе за наше држављане. Иако је 16. јуна Бугарска била принуђена да границу затвори за све туристе, оне су отворене за наше туристе већ крајем јула, тако да је тада било могуће отићи тамо на летовање, уз негативан ПРЦ тест не старији од 72 сати. То правило важи и даље.
Ако је Бугарска ваша жељена дестинација, рачунајте да ће барем ПРЦ тест бити услов. Као и у случају Грчке, нови прописи ЕУ о пооштравању услова за улазак на територију ЕУ за становнике трећих земаља могли би да доведу до пооштравања услова, мада они не обавезују ниједну државу чланицу. Идеја Грчке и још неких јужних земаља, о потврди о вакцинацији као једном од услова за туристе могла би да буде прихваћена и у Бугарској, мада за то тренутно нема потврде.
У Бугарској је досад, због спорости у достављању вакцина, вакцинисано само 0.85% популације.
Египат
Египат, једна од најатрактивнијих светских туристичких дестинација, озбиљно је схватио пандемију и мада је туризам једна од најважнијих привредних грана, затворио је границе у марту 2020. Оне су касније, у јулу, отворене, али туристи су се суочили с ограничењима.
Путницима у Египат тренутно за путовање потребан је негативни ПРЦ тестови не старији од 72 сата за пунолетне путнике, док деца до 7 година не морају да имају тест.
Египат је донекле олакшао туристима, па омогућавају да тест урадите и на аеродрому уколико то нисте могли да из неког разлога учините у својој матичној земљи. Тај тест кошта 30 америчких долара.
Нема најава да ће се ти услови мењати, мада је Египат неколико пута у току прошле године мењао услове преласка њихове границе па то имајте у виду.
У Египту је вакцинација тек почела и иде јако споро, а вакицнисаних је толико мало да их нема ни у светској статистици о проценту вакцинације.
Хрватска
Држављани Србије који у Хрватску путују из туристичких или "других привредних интереса", како се наводи на сајту нашег Министарства спољних послова, могу ући у ту земљу уз негативни ПЦР тест, не старији од 48 сати. Такође, постоји могућност и тестирања по самом доласку али уз обавезну самоизолацију до добијања негативног налаза.
После успешног суочавања с првим таласом пандемије током лета суочила с наглим порастом броја оболелих, који јој је донео једну од највиших стопа заражавања током јесени међу земаљама чланицама ЕУ, а по смртности оболелих је у децембру била на седмом месту.
Разлог томе била је релаксација мера против пандемије услед притиска туристичког сектора да се сезона одржи колико-толико нормално. Из тог разлога, сезона 2021. ће се планирати са много више пажње.
Како је Хрватска чланица ЕУ и како је недавном састанку у Бриселу најављено увођење строжих прописа према држављнима земаља ван ЕУ, услови за улазак могли би бити још више пооштрени. Препорука је да се у ЕУ пуштају грађани земаља у којима је током две недеље било 125 оболелих на дневном нивоу.
Уколико би се та препорука поштовала дословно, грађани Србије не би могли да летују у Хрватској пошто смо тај број заражених имали летос, пре почетка другог таласа. Али чак и да ситуација са пандемијом буде боља, нека ограничења ће сигурно остати за туристе, као и на другим дестинацијама.
Вакцинација у Хрватској иде споро и до сада је вакцинисано 2.33 одсто становништва.
Албанија
Прошлог лета, српски туристи су "открили" Албанију. У тренутку када су границе Црне Горе, Грчке и Хрватске биле затворене, Албанија и Босна су дозвољавале нашим туристима прелазак границе, па су српски туристи одлазили на албанско приморије, нарочито у Саранду.
Због споразума између Албаније и Србије (Мали Шенген) довољно је да имате важећу личну карту за улазак у ову земљу. То се, вероватно, неће мењати у скоријој будућности.
Међутим, имајте у виду да у Албанији корона вирус дивља и да Албанија има највећи проценат умрлих од ове болести тако да у једном тренутку у будућности може доћи до поштравања услова за прелазак границе.
Вакцинација у овој земљи још није почела мада је премијер Албаније Еди Рама најавио долазак 500.000 доза вакцине и почетак масовне имунизације.
Вакцинација у Албанији још није почела.