ДЕТЕ ЗБОГ КОРОНЕ ДОБИЛО ШЛОГ: Вирус оставља језиве последице, др Остојић открива како се деца боре против ковида
Др Оливера Остојић каже да дете које је сада у стабилном стању вероватно има одређену кардиолошку болест.
У Србији је забележен први случај хемопарезе, односно шлога, као тешке последице ковида-19 код малишана који се тренутно налази на лечењу на Институту за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић". Начелница Дечје клинике у КБЦ "Драгиша Мишовић", пулмолог др Оливера Остојић каже да дете које је сада у стабилном стању вероватно има одређену кардиолошку болест.
- Претпоставка је да је дете имало нека срчана оштећења или болест крвних судова, јер се раније није дешавало да се детету одузме лева страна тела. То је озбиљна неуролошка компликација - објашњава др Остојић.
ИМУНИЗАЦИЈА ПО ГРАДОВИМА: Београд предњачи, у Нишу двапут вакцинисано више од 69.000 особа - погледајте укупан број вакцинисаних!
КОРОНА У КРАЉЕВУ: Током викенда преминуло више пацијената, инфицирано још 20 особа
ПОЈАВИЛЕ СЕ ЛАЖНЕ ПОТВРДЕ О ВАКЦИНАЦИЈИ: Завод за јавно здравље издао хитно упозорење
Колико је тренутно деце на лечењу на Дечјој клиници у КБЦ "Драгиша Мишовић"?
- Седморо малолетника налази се на лечењу на нашем одељењу и сви они су пред завршетком терапије. Деца добро реагују на терапију, чак и када дођу са упалом плућа. Сви су добро, немамо никакве проблеме у овом тренутку и ускоро планирамо отпусте за неколико њих.
Која је старосна доб деце која се лече на Дечјој клиници?
- Сви су различите старости. Имамо бебу од месец дана, па једно дете има седам година, друго девет, лечи се и тинејџер од 17 година. Сваку категорију смо у ових седморо сместили. Пада бројка, по један-два пријема имамо, троје-четворо отпустимо, полако идемо ка тој бројки која је занемарљива.
Какав је ваш став по питању вакцинације деце против ковида-19?
- Свако дете које има навршених 15 година и више може самостално да одлучује да ли ће се имунизовати против короне или не. Мој став је да они од 16 година, који се свуда у свету третирају као одрасли пацијенти, треба да подлегну вакцинацији, ништа им неће фалити. Али треба нам званична одлука од Агенције за лекове. Знамо да је компанија "Фајзер" донела своје обавештење, али још увек ништа није званично. Ако се размишља о вакцинацији, онда посебно треба да о томе мисле хронични пацијенти који могу да имају тежи облик ковида-19 и који су склони респираторним вирусима. Треба да се вакцинишу као што се сваке године вакцинишу против грипа.
Ко су главни преносиоци вируса међу децом, који узраст?
- Млађи разреди су ретко преносили вирус. То су углавном остали укућани, не кажем да је тако 100 одсто, али то је неко наше искуство. Зато и инсистирамо да се родитељи вакцинишу, поготово родитељи мале деце, да би заштитили ту децу. Многи родитељи нису вакцинисани јер мисле да су и они млади као и њихови малишани.
За ових 14 месеци колико се налазите у ковид систему, да ли сте имали тешке случајеве деце оболеле од коронавируса?
- Врло ретко се јављају деца којима се појављују неке тегобе након лечења од ковида-19. Углавном су то малишани са респираторним вирусом, а нико није имао неку компликацију. Ни у литератури не видим да се описују нека постковид стања код деце, осим можда код старијих тинејџера, код којих се појављује замор. Њима се зато саветује три месеца без физичке активности и употреба витамина.
Планира ли се излазак Дечје клинике из ковид система?
- Постоји шанса да изађемо из ковид система, али ипак зависи од епидемиолошке ситуације. Многе установе су пробале да изађу па нису успеле, али код нас мирише на добро с обзиром на то да имунизација тече у правом смеру. Ипак, нема још увек званичног обавештења, али надамо се најбољем с обзиром на то да је викенд иза нас протекао мирно без иједног пријема у амбуланту.