Наводна дискриминација ученика верске наставе у Лозници
У ОШ "Анте Богићевић" у Лозници дошло је до спора око верске наставе, након што је Црква оптужила школу за покушај ометања права ученика на похађање овог предмета, што је школа демантовала.
Нажалост, није редак случај да поједини наставници, учитељи, па и директори основних и средњих школа у Србији, из различитих разлога настоје да утичу на ученике или њихове родитеље да се не определе за Верску наставу, него за алтернативни предмет Грађанско васпитање.
О таквој противзаконитој пракси Црква је много ређе обавештавала јавност, него што је настојала да у самим школама нађе мирно решење за овакве, дискриминаторне и антидемократске поступке.
Оно што је учињено у ОШ "Анте Богићевић" у Лозници обавезало је Епархију шабачку да заштиту људских и верских права својих верника у Лозници овога пута отворено затражи прво од Школске управе у Ваљеву, као надлежног органа Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
- Директор ОШ "Анте Богићевић", како су Преосвећеног Епископа шабачког г. Јеротеја известили вероучитељи, јавно и недвосмислено спроводи кампању против верске наставе, чак утичући на чланове Савета родитеља да позову родитеље чији су представници да њихова деца пређу на алтернативни предмет Грађанско васпитање, наводи се у саопштењу.
У допису Школској управи у Ваљеву се истиче да је право на похађање Верске наставе у Републици Србији гарантовано Уставом Републике Србије и Законом о црквама и верским заједницама, као и да се остварује сходно Закону о основама система образовања и васпитања и да треба спречити сваки вид дискриминације у српским школама, па и онај којем су изложени они који у ОШ „Анте Богићевић“ желе да похађају верску наставу.
Шта је нагнало надлежне у ОШ "Анте Богићевић", да у граду у коме 90 одсто основаца похађа Верску наставу, отворено стане насупрот демократској вољи својих суграђана и њихове деце, остаје тајна.
Одговор школе
Школа поштује право свих грађана и институција на изношење својих ставова, међутим, сматра да су тврдње о дискриминацији ученика који похађају верску наставу, објављене на сајту Српске православне цркве, нетачне.
- Као образовна установа, наша школа посвећено поштује права свих ученика, укључујући слободу вероисповести и право на похађање верске наставе. Организација наставе у складу је са важећим прописима и стандардима које прописује Министарство просвете Републике Србије. Чињеница да су примедбе о наводној дискриминацији неосноване видљиве су у из статистичких података којима располажемо. У нашој школи веронаука је заступљена са 96,16 одсто, а други обавезни изборни предмет грађанско васпитање је заступљено са 3,84 одсто. Имамо 28 група веронауке и две групе грађанског васпизања. Такође, сами наставници веронауке нису обавестили школу о икаквим примедбама. Желимо да верујемо да неосноване тврдње изнете у објављеном чланку немају везе са имовинским проблемима у вези са власништвом парцеле на којој се налази рукокометно школско игралиште. Као што Вам је можда познато, наша школа, уз помоћ локалне самоуправе, већ готово четири године покушава да дође до договора са представницима цркве. Нажалост до решења још увек није дошло и скоро је почело суђење. Ипак, као и увек остајемо отворени за дијалог са свим заинтересованим странама како бисмо разјаснили евентуалне неспоразуме и осигурали да права и интереси наших ученика буду у потпуности заштићени, наводи се у саопштењу.
Школа изражава спремност да у сарадњи са представницима Српске православне цркве, родитељима и свим релевантним странама, реши евентуалне несугласице у духу дијалога и међусобног разумевања.