ВАЖАН АПЕЛ ДОКТОРКЕ ГЛИГИЋ! Тиче се трудница и вакцинисања против короне
Чувени српски вирусолог поделила своја размишљања на тему вакцина
Да ли смемо да примимо вакцину против корона вируса уколико планирамо бебу – једно је од честих питања откако су стигле вакцине. У Србији су одобрене три вакцине: Пфизер, Спутник В и Синофарм. Стручњаци су већ објаснили да се ни једна од ових вакцина не препоручује трудницама и дојиљама, да је оне могу примити само уз сопствену сагласност.
"ЈЕДНОМ САМ ПРЕТУКАО ПЕДОФИЛА У АУТОБУСУ" Пеђолино бесан због Алексића: Милена је спасила будуће генерације
ЗА ДЕЦУ ОНА ЈЕ НАЈВЕЋИ ЈУНАК: Учитељица има само један циљ - да млади остану на селу (ФОТО)
Цењени вирусолог др Ана Глигић за еКлинику објашњава како треба да размишљају све будуће маме, све оне које тек планирају потомство. Да ли ако планирамо бебу, смемо да примимо вакцину, коју, и када?
Искуства са вариолом су веома значајна
- Најпре да подсетимо - трудница која је у првом тромесечју, не треба да прима нити да пије ни лекове ни антибиотике, осим ако није „стани пани“, и то искључиво уз савет лекара. Е сада, најбоље је да вам исприрчам и ово. Ми смо испитивали ту несрећну вариолу и код трудница које су тада вакцинисане. Узимали смо киретажни материјал из Земунске болнице, а било је око 200 киретажа. Ја сам покушала сам да излозујем вирус, али га није било. Нисмо имали никакве алармантне резултате, чак ни тај живи вариола вирус који је био вакцини, није ништа оставио. Друго, третирали смо крв из пупчаника приликом порођаја новорођенчади вакцинисаних мајки. Анализирали смо и крв мајке и крв из пупчаника детета. Нашли смо да дете има до четири пута више антитела за вакцинисани вирус него мајка. Значи, природа се на неки начин побринула да заштити плод, дала му је већи имунитет него што је мајка имала. То је био случај, дакле, са вакцином против вариоле - каже др Глигић.
Корона се још испитује
Резултати овог истраживања, каже др Глигић, публиковани су прошле године.
- Зато нам је рад који смо објавили прошле године прочитан 1.500 пута! Требало је дуго ремена да се то публикује и тај рад је велика помоћ и за ову пандемију, али ми овај вирус не знамо. Не знамо шта ће још да направи. Недовољно је испитан, а и неке вакцине су такође недовољно испитане на трудницама. Али, оно што ја од априла говорим је да класичну вакцину на цели вирус, мртав и ослабљен – треба унети. Зато што имамо искуство са полио вакцином против дечије парализе која је сузбила вирус, свела га на минимум. Ја пропагирам такву вакцину. Ове остале вакцине могу се показати као веома добре наравно, али немају довољно испитивања код трудница и деце, јер је мало времена прошло - објашњава др Глигић.
Кинеска вакцина је можда мање ефикасна, али више ризикујете без вакцине
Др Глигић каже да је кинеска вакцина управо таква, "мртва" од целог вируса.
- Кинеска вакцина је мртва вакцина и ако закачите вирус, а у себи имате исти тај мртав вирус ви ћете "сложити" антитела и имати заштиту. Можда та заштита код кинеске вакцине није 90 одсто, али је заштита! Нећете страшно да се разболите ако закачите вирус, можда ћете узети чај и аспирин и то је то. Иако је мања заштита, она је ипак заштита. За сада је на тржишту, по мени, та је вакцина најбоља. Ако се жена која планира потомство, вакцинише мртвом вакцином - 21 дан после друге дозе, вирус је елиминсан из тела. Елиминисаће га антитела која ће се створити. Према томе, после, месец – два од вакцинације, жена која планира бебу, неће имати ништа од тог састава вакцине у организму – имаће само антитела, тако да од тада може да планира потомство. С друге стране, корона је може напасти за време трудноће, па више ризикује да се не вакцинише. Тако ја мислим – каже др Ана Глигић и додаје да је ипак избор вакцине лична ствар и да она може само да објасни каква је која вакцина, али не и да посаветује коју вакцину да примимо.
Руси још истражују
А када је реч о вакцинама које ће тек стићи на тржиште, др Ана Глигић каже:
- Вакцину као што је кинеска, имали су Руси пре Кинеза, али нису успели да је региструју. Они су је правили у Инстиитуту полиомијелита и вирусних енцефалита, то је њихова друга вакцина. А трећа, која даје дуготрајни имунитет, направљена је у Колосову, али она још није проверена. Она се ради и за њу ће требати још времена, можда две године. Руси имају и четврту вакцину, то је Урал. Они је спремају и за животиње. Произовди је чувени московски "Чумаков" институт, који је производио полио вакцине као и Торлак и извозио је у пуно земаља. Ми смо тада имали већи продор на тржиште од њих - каже др Глигић.