ДР ЂЕРЛЕК ОТКРИО СВЕ ДЕТАЉЕ ВАКЦИНАЦИЈЕ: Цепиво ће примати 100 људи на сат, 300 пунктова широм Србије
Др Ђерлек рекао је да ће чак 100 људи на сат примати вакцину.
До недеље планирано је да буде вакцинисано око 100.000 грађана против коронавируса, и то од 50 до 100 људи на сат примаће нека од доступних цепива, најавио је државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек.
СТИГАО ОДГОВОР НА ГОРУЋЕ ПИТАЊЕ У СРБИЈИ: Коју ће вакцину моћи да примају деца и старији малолетници
КОЈЕ СТЕ ГОДИШТЕ? Питање важно због цепива које ћете примити - одређене СТАРОСНЕ ГРАНИЦЕ за вакцинацију у Србији
ВРАЋАМО СЕ НОРМАЛНОМ ЖИВОТУ! Др Јанковић открио када можемо да ''бацимо'' маске и заборавимо на ковид
- Циљ је да се наредних дана широм Србије отвори више од 300 пунктова за вакцинацију. На пунктовима ће бити од три па до 10 вакциналних екипа, а идеја је да имунизујемо од 50 до 100 људи у току сат времена, као и да се тај број од 22.000 грађана који су већ примили цепиво повећа за четири до пет пута у наредним данима. Поред домова здравља, планирамо отварање вакциналних пунктова од Београдског сајма преко већине градова. Просветари и новинари биће следећи у приоритетним групама, док се наставља и вакцинација у здравственим установама и геронтолошким центрима - казао је др Ђерлек и позвао грађане да "приме прву вакцину које има на лагеру" нагласивши да не сумња да је и кинеска вакцина безбедна и ефикасна.
Он је подсетио да је током викенда вакцинисано и првих 1.000 грађана старијих од 75 година који су се пријавили преко Е-управе или кол-центра.
План за масовну имунизацију::
- У 120 општина у Србији минимум 120 домова здравља имаће по два вакцинална пункта са по једном екипом - У 27 градова у Србији у сваком ДЗ биће шест вакциналних екипа - У Београду, Нишу, Крагујевцу, Новом Саду домови здравља имаће по 10 вакциналних екипа - Хала 11 на Београдском сајму ће имати 17 вакциналних пунктова и планирано је да се вакцинише од 800 до 1.000 људи дневно - Према потреби, а највеће интересовање је тренутно у Београду, отвараће се још шест до осам додатних вакциналних пунктова
Овако ће изгледати вакцинација:
- Грађани ће након пријаве преко Е-управе или кол-центра бити позвани и обавештени о месту, датуму и времену примања вакцине
- Вакциналну екипу чине: лекар, две медицинске сестре, информатичар
- Пет до седам минута трајаће припрема и примање вакцине
- Отвараће се додатни пунктови према потреби и заинтересованости грађана
- Завршено је вакцинисање у десет градова Србије, без икаквих проблема и нежељених дејстава која би нас забринула, настављамо много интензивнију имунизацију. Досад је вакцину примило око 22.000 људи, пријавило се искрено више него што смо очекивали, око 280.000 грађана. Ми ћемо чекати дозволу АЛИМС за кинеску вакцину и покушаћемо да појачамо интензитет имунизације у току ове недеље, проширићемо популационе групе, што смо и најавили - рекао је Ђерлек.
У Србију је у суботу стигао контингент из Кине од милион вакцина "синофарм", данас се очекује још 19.500 доза "Фајзерове" вакцине, у уторак још 250.000 доза "спутњика В".
Председник Скупштине Ивица Дачић, који је примио руску вакцину, каже да се осећа добро и да није имао никакве нежељене ефекте.
- Ја сам се вакцинисао да бих дао подстицај грађанима, нема то везе с политичким опредељењима. Свако треба да проучи шта се пише о свакој од вакцина, а све су безбедне ако имају акредитацију наше агенције - рекао је Дачић и додао да је Србија у предности јер има на располагању више различитих вакцина и на тај начин је избегла ситуацију да зависи само од једног произвођача или расподеле вакцина.
- 18 пунктова биће у Београду, а један од њих је Хала 5 на Сајму
- 0800 222 334 број је кол-центра за пријаву за вакцинацију, а пријава је могућа и путем портала Е-управа
Др Верица Јовановић: У сваком граду више вакциналних пунктова
- Вакцина ће моћи да се прими у домовима здравља, домовима за стара лица, што су прва места према приоритетима, али биће формирани и посебни пунктови. У држави има 158 домова здравља са више од 950 вакциналних пунктова. У сваком великом граду ће бити један или више вакциналних пунктова, да се не би стварале гужве - казала је директорка Института за јавно здравље "Батут" Верица Јовановић.
Др Предраг Кон: Бржа вакцинација је штит од новог соја вируса
- Није искључено да нови сој вируса корона, који се појавио на Западу, дође и код нас, зато ће заштита од новог соја зависити од наше брзине спровођења вакцинације - изјавио је јуче епидемиолог и члан кризног штаба Предраг Кон.
Он је за ТВ Пинк навео да је "Фајзерова" вакцина добила трајну дозволу, да се очекује да то ускоро добије и "спутњик В", док се за кинеску очекује да најпре добије привремену, а касније трајну дозволу од наше Агенције за лекове и медицинска средства.
Кризни штаб заседа:
Сутра о новим мерама или попуштању
Чланови кризног штаба за борбу против коронавируса састаће се сутра и девет сати и на основу процене епидемиолошке ситуације донети одлуку да ли ће постојеће мере остати на снази, да ли ће доћи до њиховог попуштања или ће, евентуално, донети и неке нове мере. У Србији су на снази мере које важе од пре Нове године, осим обавезних ПЦР негативних тестова за пет држава, што значи да угоститељски објекти и тржни центри раде до 20 часова, а продавнице до 21 сат.
Пензионери широм Србије примили цепиво: Планирам да живим 100 година па ми треба вакцина
Вакцинација старијих од 75 година који су се пријавили преко портала Е-управе почела је у петак у Београду, а за викенд је настављена у Суботици, Зрењанину, Сомбору, Новом Саду, Шапцу, Лозници, Чачку, Крушевцу, Крагујевцу и Нишу. Током ове седмице почеће и у осталим местима широм Србије.
У сомборском ДЗ "Др Ђорђе Лазић" вакцинисано је 10 најстаријих суграђана "Фајзеровом" вакцином.
- Ништа није болело, то се и не осети - рекла је пензионерка из Сомбора, а др Здравко Хлодник из тог ДЗ објаснио да сваки пацијент добија картон вакцинације са датумом о ревакцинацији, али и савет да се јави лекарима у случају било каквих нежељених реакција или компликација.
У зрењанинском ДЗ вакцинисано је 20 најстаријих, а у шабачком 18.
- Како страшно, па то ништа није, као комарац да убоде - рекао је вакцинисани пензионер из Шапца, а његов исписник додао:
- Имам 78 година, а планирао сам до 100, па ми треба вакцина.
Међу 1.000 првих пријављених пензионера у Београду вакцину је у петак примио и Владислав Јефтић (91), коме је, каже, било свеједно коју ће вакцину примити:
- Ово је најбољи начин да се човек заштити - каже.
"Масовна вакцинација важна за опоравак привреде"
Масовна вакцинација против коронавируса не само да ће спасти многе људске животе већ је од пресудног значаја и за српску економију. Србија би, уколико се епидемија буде довела под контролу, како каже Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, ове године могла да има раст од чак шест одсто, што је раст који је бољи не само од већине земаља у региону већ у целом свету.
Александар Вучић, председник Србије, истакао је у суботу приликом дочека милион доза кинеског цепива да ће Србија имати пет или шест вакцина различитих произвођача, а да у вакцинацију "морамо ићи што брже како бисмо могли да се вратимо на посао".
- Важно је да се вратимо у поља, фабрике, да већ пролећну сетву можемо да обавимо како треба. Да можемо да производимо све што је потребно да бисмо дизали Србију - навео је.
Са тим се слаже и Чадеж, који каже да што пре будемо епидемију ставили под контролу, пре ћемо моћи да живимо и радимо нормално.
- Раст од шест одсто који предвиђају међународне институције је могућ ако се ситуација стави под контролу. То је раст који је бољи од многих држава не само у региону већ и у свету - истакао је Чадеж и додао да је реално да Србија у наредне две године буде најбржа растућа земља када је у питању овај део Европе:
- Међутим, пандемија коронавируса је глобални проблем. Везани смо за економију ЕУ и јако нам је битно да се ситуација у земљама у које највише извозимо, као што су Немачка, Аустрија и Италија, што пре нормализује - каже он.
Горан Весић, заменик градоначелника Београда, рекао је да је, сада када је почела имунизација, време да се продужи радно време у сектору услуга: -
Очекујем да се од 1. фебруара ради до 22 сата. Ми ћемо се борити да се то догоди и раније - навео је.