ДР ЂЕРЛЕК УПОЗОРАВА: Србија води две важне битке - морамо издржати до отварања болнице у Батајници
Напомиње да здравствени систем није имао овакву подршку државе последњих 60 година.
Епидемиолошка ситуација у Србији је озбиљна, али нема места паници, здравствени систем је још стабилан и спреман да одговори изазовима, каже државни секретар министарства здравља Мирсад Ђерлек.
Он је за медије рекао да се у целој земљи отварају привремене болнице за ковид пацијенте, како би се одржали капацитети у здравственим установама и за пацијенте који болују од неких других болести.
"ПРЕНАПРЕГНУТИ СМО МАКСИМАЛНО": Алармантно стање у КБЦ "Драгиша Мишовић" - на лечењу 158 ковид пацијената
НОВО УПОЗОРЕЊЕ: Србија је од данас у љубичастој зони, корона се шири великом брзином (ФОТО)
ЧЕКА НАС БОРБА! КАРАНТИН ВЕЋ СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ? Струка у Србији најавила седам лоших дана пред нама
- У привременој болници у београдској Арени тренутно је око 30 до 35 пацијената. Морамо издражати до 1. децембра када се отвара највећа ковид болница у Батајници са 1.000 лежајева. Изградња ковид болнице у Крушевцу ће каснити 10 до 15 дана, али ћемо и ту добити 500 лежајева - рекао је Ђерлек.
Напомиње да здравствени систем није имао овакву подршку државе последњих 60 година.
Осим ковид пацијената у фокусу здравственог система морају бити и пацијенти који нису заражени вирусом корона и имају неке друге здравствене проблеме.
Ђерлек каже да ће и њима бити поклоњена посебна пажња у наредном периоду, јер су процене струке да ће трећи талас вируса трајати дуже од прва два.
Истиче да већина људи поштује мере које су прописане, а колико су људи свесни ситуације у којој се налазе најбоље говори велико интересовање за вакцину против сезонског грипа.
- Претходних година максимално је вакцинисано око 300.000 људи. Данас је интересовање много веће, а председник Александар Вучић је обећао да ће бити набављено 750.000 до 800.000 вакцина - нагласио је он.
За појединце који не поштују мере најављује и измену Закона о заштити становништва од заразних болести које ће подразумевати оштрије санкције, али ће тим законом бити боље дефинисано шта је то кућни карантин.
Напомиње да се у наредне две, три недеље не очекује добра ситуација и да Србија сада води две важне битке - борба против ковида 19, али и борбу да сачува економију.