"РИБАРИ СУ ЗБОГ БОЛА СЕБИ ОДСЕЦАЛИ ПРСТЕ": Срби воле да летују на местима где ИЗ ПЛИЋАКА ВРЕБА ОПАСНО СТВОРЕЊЕ
Отровна риба "Драгана" вреба у омиљеном летовалишту Срба.
Риба "драгон" или како се још зове код нас риба паук, риба змај или "драгана" једна је од опасности уз медузе која вреба из мора на више локација које традиционално обилазе туристи из Србије током сезоне. Приликом убода она испушта отров, те долази до јаких болова.
У протеклим годинама наши туристи су се са овом отровном рибом сусретала на обалама и острвима Грчке, Хрватске, Црне Горе и Албаније, а сваки пут је сценарио био идентичан - до убода је долазило у плићаку у којем је практично невидљива.
Где живи и како напада драгон риба?
Крије се у песку и шљунку, дужине је око 10 центиметара и на леђним перајима има оштре црне бодље. Ова отровна риба услед карактеристичног изгледа и боја, делује као камелеон будући да се савршено асимилира у окружење. Оно што је битно навести јесте да драгон риба, односно, риба паук није предатор и не напада, већ до сусрета са отровним бодљама долази након што је нагазите, те их она инстиктивно покреће као одбрамбени механизам.
Због тога се саветује да приликом уласка у воду купачи буду обазриви, поготово на плажама на којима је и раније долазило до убода.
Шта је битно да знате након што вас убоде драгон риба?
Када дође до сусрета са њеним бодљама, иако је бол јак, битно је да останете прибрани. У први мах, док је убод још свеж, најбоље је потопити стопало у топлу воду, односно, у воду температуре чију врелину можете да издржите. Овај процес се врши услед чињенице да што је вода топлија ефекат отрова слаби јер је отров је термолабилан.
Битно је да након овог третмана примите прву помоћ од доктора у виду инјекције или антибиотика.
Који су симптоми након што нагазите на драгон рибу?
Након што дође до убода, сем бола, долази до главобоље, осећаја гушења, мучнине, тешког дисања, болова у пределу срца, а долази и до појачаног знојења. Постоје и неке индиције да код срчаних болесника може доћи до инфаркта.
Шта не радити након убода драгон рибе?
Савет стручњака из сфере биологије мора али и медицинских радника је да након што вас драгон риба убоде, болно место никако не покривате, завијате и не затварате.
Након што примите третман, болови се према сведочењу Срба који су нажалост имали сусрета са овом рибом, понекада настављају и у наредним данима.
- Пре пар година нагазио на њу у Олимпик бичу у Грчкој, много лоше искуство. Испустила је веома снажан отров који је довео до несвести. Одмах по убоду отићи код лекара који даје инјекцију у место убода, односно у стопало - описао је један Србин свој сусрет прошле године у оквиру једне групе на Фејсбуку посвећене Грчкој.
Још горе искуство имала је наша држављанка чији је син нагазио на драгон рибу у Јадрану.
- Треба се чувати, то је риба паук у Хрватској, драгана је зову у Црној Гори. Мој син са 15 година је на Јадрану имао лоше искуство. Убола га док ју је скидао са удице, није знао да је то та риба... Оток страшан, бол неподношљив, одмах смо морали у хитну у Макарску, али не поновило се ником. Никад тај страх нећу заборавити. Читала сам да су рибари од несносног бола знали сами себи прсте одсецати, били су далеко од обале, јер је бол неиздржив - написала је она.
Као прву помоћ Срби користили и загрејане шерпе
Унутар фејсбук групе "Грчка Инфо", једна наша држављанка је навела пример супруга који је доживео болан сусрет током пецања.
- Муж је упецао и убола га у прст. Није ме у свом том болу и паници одмах послушао и направио је себи горе. Изгубио је сат времена тражећи лекаре по Ханиотију. На крају је ставио руку у шерпу а кад је лекар дошао прво му је рекао "држи ту руку у шерпи јер је то најбољи лек" али му је због протеклог времена дао таблету. Тек после две године су му се руке изједначиле - написала је она.
Најбољи начин да се заштитите од убода драгон рибе јесте да током купања носите патике или сандале за воду.
Извор: Србија Данас/Блиц/Стевица Рајчетић/М.А.