"RIBARI SU ZBOG BOLA SEBI ODSECALI PRSTE": Srbi vole da letuju na mestima gde IZ PLIĆAKA VREBA OPASNO STVORENJE
Otrovna riba "Dragana" vreba u omiljenom letovalištu Srba.
Riba "dragon" ili kako se još zove kod nas riba pauk, riba zmaj ili "dragana" jedna je od opasnosti uz meduze koja vreba iz mora na više lokacija koje tradicionalno obilaze turisti iz Srbije tokom sezone. Prilikom uboda ona ispušta otrov, te dolazi do jakih bolova.
U proteklim godinama naši turisti su se sa ovom otrovnom ribom susretala na obalama i ostrvima Grčke, Hrvatske, Crne Gore i Albanije, a svaki put je scenario bio identičan - do uboda je dolazilo u plićaku u kojem je praktično nevidljiva.
Gde živi i kako napada dragon riba?
Krije se u pesku i šljunku, dužine je oko 10 centimetara i na leđnim perajima ima oštre crne bodlje. Ova otrovna riba usled karakterističnog izgleda i boja, deluje kao kameleon budući da se savršeno asimilira u okruženje. Ono što je bitno navesti jeste da dragon riba, odnosno, riba pauk nije predator i ne napada, već do susreta sa otrovnim bodljama dolazi nakon što je nagazite, te ih ona instiktivno pokreće kao odbrambeni mehanizam.
Zbog toga se savetuje da prilikom ulaska u vodu kupači budu obazrivi, pogotovo na plažama na kojima je i ranije dolazilo do uboda.
Šta je bitno da znate nakon što vas ubode dragon riba?
Kada dođe do susreta sa njenim bodljama, iako je bol jak, bitno je da ostanete pribrani. U prvi mah, dok je ubod još svež, najbolje je potopiti stopalo u toplu vodu, odnosno, u vodu temperature čiju vrelinu možete da izdržite. Ovaj proces se vrši usled činjenice da što je voda toplija efekat otrova slabi jer je otrov je termolabilan.
Bitno je da nakon ovog tretmana primite prvu pomoć od doktora u vidu injekcije ili antibiotika.
Koji su simptomi nakon što nagazite na dragon ribu?
Nakon što dođe do uboda, sem bola, dolazi do glavobolje, osećaja gušenja, mučnine, teškog disanja, bolova u predelu srca, a dolazi i do pojačanog znojenja. Postoje i neke indicije da kod srčanih bolesnika može doći do infarkta.
Šta ne raditi nakon uboda dragon ribe?
Savet stručnjaka iz sfere biologije mora ali i medicinskih radnika je da nakon što vas dragon riba ubode, bolno mesto nikako ne pokrivate, zavijate i ne zatvarate.
Nakon što primite tretman, bolovi se prema svedočenju Srba koji su nažalost imali susreta sa ovom ribom, ponekada nastavljaju i u narednim danima.
- Pre par godina nagazio na nju u Olimpik biču u Grčkoj, mnogo loše iskustvo. Ispustila je veoma snažan otrov koji je doveo do nesvesti. Odmah po ubodu otići kod lekara koji daje injekciju u mesto uboda, odnosno u stopalo - opisao je jedan Srbin svoj susret prošle godine u okviru jedne grupe na Fejsbuku posvećene Grčkoj.
Još gore iskustvo imala je naša državljanka čiji je sin nagazio na dragon ribu u Jadranu.
- Treba se čuvati, to je riba pauk u Hrvatskoj, dragana je zovu u Crnoj Gori. Moj sin sa 15 godina je na Jadranu imao loše iskustvo. Ubola ga dok ju je skidao sa udice, nije znao da je to ta riba... Otok strašan, bol nepodnošljiv, odmah smo morali u hitnu u Makarsku, ali ne ponovilo se nikom. Nikad taj strah neću zaboraviti. Čitala sam da su ribari od nesnosnog bola znali sami sebi prste odsecati, bili su daleko od obale, jer je bol neizdrživ - napisala je ona.
Kao prvu pomoć Srbi koristili i zagrejane šerpe
Unutar fejsbuk grupe "Grčka Info", jedna naša državljanka je navela primer supruga koji je doživeo bolan susret tokom pecanja.
- Muž je upecao i ubola ga u prst. Nije me u svom tom bolu i panici odmah poslušao i napravio je sebi gore. Izgubio je sat vremena tražeći lekare po Haniotiju. Na kraju je stavio ruku u šerpu a kad je lekar došao prvo mu je rekao "drži tu ruku u šerpi jer je to najbolji lek" ali mu je zbog proteklog vremena dao tabletu. Tek posle dve godine su mu se ruke izjednačile - napisala je ona.
Najbolji način da se zaštitite od uboda dragon ribe jeste da tokom kupanja nosite patike ili sandale za vodu.
Izvor: Srbija Danas/Blic/Stevica Rajčetić/M.A.