Дронови би снимали, обруч око градова би се стегао: Ево како би изгледала изолација жаришта у Србији
Уколико се примени рецепт који су Кинези применили у Вухану, ево како би изгледала изолација жаришта епидемије. Предвиђена блокада свих путних праваца ка Београду, Нишу и Ваљеву
Одлуча о евентуалној потпуној или делимичној изолацији Београда, али и Ниша и Ваљева, као три највећа жаришта епидемије вируса корона у Србији, биће донета након детаљне процене државног врха и стручњака о ширењу заразе.
СРБИЈА ЋЕ СМИРИТИ ОВУ НЕМАН: Следи нам РАСТ ОБОЛЕЛИХ, наши лекари верују у победу, постоји објашњење и зашто је то тако
О СТАТУСУ КАРДИОХИРУРГА ИЗ НИША БРУЈИ СРБИЈА: Директно са прве линије фронта против корона вируса (ФОТО)
ПРАВИ ПРИМЕР ОДГОВОРНЕ КОМПАНИЈЕ: Ал Дахра Србија не отпушта запослене већ им ИСПЛАЋУЈЕ НОВЧАНУ ПОМОЋ
Уколико се донесе мера затварања престонице, по рецепту који су Кинези применили у Вухану, то ће практично подразумевати стварање безбедносног обруча око главног града и блокаду свих путних праваца, како би се спречило да било ко изађе из насељених делова или у њих уђе.
Између београдских општина били би успостављени контролни пунктови како би се спречиле унутрашње "миграције", а није искључено ни да читави стамбени блокови буду у посебном "подобручу", односно засебним карантинима, уколико се у појединим деловима појави већи број заражених. У том случају, остали становници би могли само ограничено да се крећу на територији свог насеља, како би обавили неопходну куповину.
На контролним пунктовима било би обавезно мерење температуре, а посебни тимови, састављени од углавном повереника цивилне заштите и волонтера, били би задужени да обилазе грађане, проверавају да ли се осећају добро и, уколико је потребно снабдевају их храном и лековима.
Како тврде стручњаци за безбедност, на послу изолације Београда највише би били ангажовани војска и полиција, које имају и обучене људе и капацитете да се блокада спроведе у пуној мери. Није искључено ни коришћење специјалне опреме - камера за ноћно осматрање, дронова...
Саветница председника Србије за медије Сузана Васиљевић рекла је у четвртак да је Александар Вучић, на састанку оба кризна штаба за борбу против короне у среду, питао српске лекаре да ли је потребно да дође до затварања три града која су највећа жаришта епидемије:
- Рекли су - још не, видећемо у следећа 24 сата. Мислим да ће у току сутрашњег дана нове мере бити саопштене. Да ли ће оне подразумевати потпуно затварање ова три града или делова града, не знам, јер се ситуација мења буквално из сата у сат.
Навела је да би евентуално такве мере подразумевале обустављање путног транспорта цивила између тих градова, односно у њих не би могло ни да се уђе ни да се изађе. То су, додаје, мере које су биле и у Кини, и једина сигурна варијанта да се зараза неће ширити по целој земљи. Нагласила је и да би у случају таквих мера у Београду, Нишу и Ваљеву био омогућен нормалан транспорт прехрамбених производа и медицинских средстава.
Зоран Драгишић, са Факултета за безбедност, каже да је мера блокаде градова у Кини имала добре ефекте
- На тај начин би се спречило да вирус из жаришта оде у она насеља која још нису захваћена. А у градовима који су блокирани могли би се вршити додатна тријажа, тестирање, одвајање здравих од болесних, прављење посебних карантина. То би, наравно, грађане довело у још једну непријатну ситуацију, али људи морају бити свесни тога да се све те мере спроводе да би се очувало њихово здравље и животи. Мислим да су људи у Србији сада и те како свесни да ово није шала и понашају се одговорније. Што мере буду оштрије, краће ће трајати.
Како је за рекао професор цивилне заштите Владимир Јаковљевић, у оваквим ситуацијама постоје строго утврђени протоколи у оквиру којих би штабови за ванредне ситуације именовали поверенике цивилне заштите за поједине делове града, па чак појединачно и за зграде, како би бринули о људима који ту живе. Све службе потребне за функционисање града наставиле би да раде.