ФАТАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ, СИМПТОМЕ РЕТКО КО ПРИМЕТИ: Зашто се дијабетес код деце ретко открије на време?
Свако треће дете у Србији са новооткривеним дијабетесом типа 1 је у стању кетоацидозе, тешке и потенцијално смртоносне компликације дијабетеса.
Касно постављање дијагнозе доводи до тешких компликација које могу да буду и са смртним исходом. Дечији ендокринолози апелују да родитељи не одлажу одвођење свог детета лекару ако има симптоме дијабетеса. Оно што је неопходно јесте да се посматра понашање детета и уочи да ли можда постоји потенцијалан проблем, јер је након тога најбоље заказати преглед.
ЈЕДАН УБОД И ШЕСТ ДАНА БОЛНИЧКОГ ЛЕЧЕЊА: Полицајца лекари једва спасили - нога и живот висили о концу због инсекта
"ВИ СТЕ ЊЕГОВИ АНЂЕЛИ ЧУВАРИ" Прве слике Гаврила по доласку на лечење, родитељи послали емотивну поруку (ФОТО)
ДВА БРОЈА КЉУЧНА ЗА ПОВРАТАК У НОРМАЛНОСТ: Др Тиодоровић обратио се Србији са новом "корона прогнозом"
Проценат деце у Хрватској са тешким стањем дијабетеса је порастао са 30 на чак 50 одсто, што значи да је свако друго дете које је оболело од дијабетеса примљено у стању које је потенцијално смртоносно због тога што болест није препозната на време.
- Дијабетес је болест која је већ дуго позната, чак су и у старом Египту умели да је препознају, ако дете пуно пије, пуно мокри или губи у телесној маси су ствари које родитељ не може да не примети - изјавила је Татјана Миленковић за "ТВ Прва".
- Морамо да знамо да је дијабетес болест у порасту, ми годишње сада у Србији имамо све више новооткривене деце са дијабетесом, неко би сигурно добио нобела да може ово да заустави, али можемо барем да је препознамо на време и применимо адекватну терапију - рекла је она.
- Код дијабетеса је ствар обрнута, дете ће пуно да пије јер превише мокри, проблем је што се у 70 одсто случајева не примети на време, јер су деца мањег узраста - потврдила је Миленковић.