СРПСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ открива: Да ли је ОПАСНО јести кинеску храну и куповати у кинеским радњама због КОРОНАВИРУСА?
Епидемиолог Зоран Радовановић открива на који се начин зараза преноси, има ли разлога за страх и када је време мере посебне опрезности.
Након што је проглашена епидемија коронавируса, који се из Кине проширио на друге и државе и континете, доспевши у Европу где су забележени случајеви оболелих у западним и централним земљама и након што је у Србији уведена спацијална телефонска линија због сумње на инфекцију, поставља се питање да ли је безбедно куповати робу у кинеским радњама и гостити се у ресторанима кинеске кухиње.
"Забринути смо, ПОШАЉИТЕ НАМ АВИОН" Драматична исповест Српкиње Снежане право из Кине!
КИНЕЗИ ИЗ ЗАРАЖЕНОГ ВУХАНА СТИЖУ У БЕОГРАД! Биће под надзором 24 сата!
ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Можете да добијете коронавирус, а да немате никаве симптоме! Ово вас може спасити!
Епидемиолог Зоран Радовановић проценио је да не би требало подлећи страху, успут износећи шта је теоријски могуће, а у пракси мало вероватно, као и сличности и разлике између раније познатих типова коронавируса и новоткривеног чије је извориште било у кинеском граду Вухану.
- Сада је безбедно. Све што бисте купили овде је дошло пре него што је почела епидемија. Иако је, рецимо, стигло почетком јануара, тада је још било мало оболелих и била је мања могућност заразе. Поред тога та роба, ако говоримо о текстилу, путује више дана, а у текстилу вирус може да се одржи рецимо два дана, навише три - рекао је додајући да су САРС и МЕРС могли дуже опстати у мачијем измету, а огољени тек неколико сати, те да се о овој епидемији, о којој се и даље мало зна, може закључивати на основу пређашњих искустава.
- Друго, што се хране тиче, па ми не једемо у кинеским ресторанима те ситне сисаре и глодаре и змије, тако да смо с те стране безбедни. Чак и ако увозе храну из Кине, они не увозе пацове. Знају да се то не продаје, да овде нико не би наручио ту цибетку - побраја уз посебан осврт на животињу налик твору.
- То је био важан извор заразе за САРС: са слепог миша на ту цибетку и друге глодаре, ситне сисаре, па на човека. Ми је, међутим, не једемо - додаје епидемиолог.
И у случају да се увозе намирнице биљног порекла - тиквице, патлиџан, лук, шаргарепа... уобичајени састојци јела кинеске кухиње, верује да је би се вирус могао негде задржати, али да би стваран ризик од обољевања занемарљив.
- На површини свакој вирус може да опстане, али зависи од тога каква је светлост, колика је влажност и тако даље... Нико још није мерио да ли може да опстане два дана, мало мање или мало више, али то је опет пут преношења који ни за претходна два вируса није био значаајн. То је једна теоретска спекулација и то би у пракси и могло, али нема значаја - рекао је истичући да сада нема разлога одустати од куповине кинеске робе или егзотичног оброка.
- Не бих забрањивао куповину ни јело код Кинеза, не бих плашио народ. Ако би епидемија касније узела огромне размере, а то није вероватно, просто човек мора да буде опрезнији - каже епидемиолог не гарантујући у ком ће се правцу развијати ситуација, те да се његове процене односе на актуелно стање.
Подсећа да се вирус преноси директно, те да се и на примеру сад већ надалеко чувеног Вухана показало да су оболевали они који су били у блиском контакту. Дакле, потребне су капљице, односно кијање, кашаљ или гласан говор, затим додир и тзв. свеже загађени предмети.
- Ако би болесник кидао парче хлеба или прстима јео пиринач, онда би ту могло да дође до преношења - објаснио је.
Ипак, било би могуће да оболели радници, што кувари, што трговци, загаде храну или робу, уколико су сами заражени вирусом. Период инкубације је у просеку четири до шест дана и не може се са сигурношћу тврдити да ли заражене особе, које још немају симптоме болести, могу да је пренесу на другог.
Радовановић опомиње да су хипотетичке могућности за зло велике, али да су претходна два типа коронавируса - САРС и МЕРС - прошли без иједног оболелог у Србији, те да је очекивано да се исто деси овога пута.
- И када би се јавила болест, оболеле би једна или две особе које би можда пренеле болест на једну или две особе, не више - оценио је.
ГРАЂАНИ ОПРЕЗНО: Опет измерено ВЕЛИКО ЗАГАЂЕЊЕ у градовима у Србији!
СРБИЈА ИЗДАЛА АПЕЛ СРБИМА У КИНИ! Упућена ХИТНА ПОМОЋ: Следи ЕВАКУАЦИЈА наших држављана!
ПРВИ СЛУЧАЈ КОРОНАВИРУСА У СРБИЈИ? Пацијент из Кине примљен у болницу, ипак је ЛАЖНА УЗБУНА
ПРЕТИ ЛИ КОРОНАВИРУС СРБИЈИ? Наш епидемиолог открива: "Имаћемо ПУНЕ РУКЕ ПОСЛА, али Кина ће УРАДИТИ НАЈВИШЕ"
ЕПИДЕМИЈА ГРИПА СТИГЛА У БЕОГРАД! Чекаонице домова здравља ПУНЕ, ево како да се НАЈБОЉЕ ЗАШТИТИТЕ од болести