Епидемиолози препоручују ГВОЗДЕНУ ДИСЦИПЛИНУ: Маске и рукавице су обавезне, а по повратку кући обавезно УРАДИТЕ ОВО
Изласке напоље треба свести на минимум,
Након четири недеље борбе са епидемијом вируса корона у Србији, епидемиолози очекују да ширење заразе у наредне две недеље достигне врхунац. Гвоздена дисциплина је кључна, али и права заштита.
СВАКИ ЧОВЕК ЈЕ ВАЖАН! Док корона хара Србијом, запослени у Меридиану одазвали су се на НАЈВАЖНИЈИ ПОЗИВ!
БРНАБИЋ И КИНЕСКИ СТРУЧЊАЦИ САГЛАСНИ: Све одлуке доносићемо заједно
Како је протекла прва ноћ на Сајму: Огласили се доктори, а ускоро стиже и још оболелих на лечење
Изласке напоље треба свести на минимум, према речима епидемиолога Предрага Кона, ношење заштитне опреме је обавезно. Ово су све мере које треба доследно спроводити.
Уколико морате да изађете из куће, било да идете на посао или пак у набавку, не заборавите да се правилно заштитите. Обавезно ставите маску и рукавице, не идите од једне до друге већ се одлучите за једну трговину и за једну апотеку и будите у размаку од других особа удаљени минимум два метра.
По повратку, одложите ципеле у ходнику и дезинфикујте их, а маску и рукавице одмах баците и добро оперите руке.
Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић у разговору за медије апелује уколико пак неко мора да изађе ван куће, да то буде са што краћим задржавањем.
- Најбоље је да останете код куће, али ако морате да одете до продавнице или ваш посао захтева кретање, обавезно ставите маску и рукавице, то је основно и обавезно. По повратку обућу одложите на једном месту поред улазних врата и немојте улазити са тим ципелама у просторије у којима боравите, подове бришите дезинфекционим средствима - објашњава др Тиодоровић.
Како лекари објашњавају, маске су веома важне, препоручљиво је носити хируршке које вас могу заштити од потенцијалне опасности. На питање да ли памучне маске имају заштитну улогу, епидемиолог др Предраг Кон дао је одговор на конференцији за новинаре, да у медицинским условима није корисна, али уколико се држите на растојању од неке особе два метра, онда је боље бити и са таквом заштитом него без ичега.
- Има смисла у одређеним ситуацијама тамо где нема очекиваног контакта. Сигурно се неће користити памучна маска на Инфективној клиници или тамо где постоји зараженост. Ако сте на удаљености више од два метра, боље је и то него да немате ништа - објаснио је епидемиолог.
Осим маски неопходне су и рукавице, али не заборавите да су за једнократну употребу, па уколико сте обавили све послове које сте намеравали, одмах их баците, пазећи да не додирнете контаминирани део и затим добро оперите руке.
Вирус корона и даље је непознаница, а о свему више ће се знати тек када се заврше детаљна истраживања. Оно што је до сада познато јавности и о чему су наши стручњаци говорили јесте да вирус не лебди у ваздуху, да се преноси капљичним путем уколико сте у блиској комуникацији са зараженом особом, али и руковањем уколико након тога дотакнете очи или уста, због чега је обавезно често прање руку. Прање руку топлом текућом водом и сапуном у трајању од 20 секунди је доказано ефикасна мера за смањење ризика од преношења инфекције са оболеле особе на друге особе. Избегавати додиривање лица.
Међу бројним питањима је и да ли се вирус задржава на гардероби, коси и површинама. Директор Инфективне клинике у Београду др Горан Стевановић објаснио је на конференцији за новинаре да је могућа контаминација одевних предмета или косе корона вирусом, али да тако не можемо директно да се заразимо.
- Зараза углавном захтева допунску контаминацију руку којом бисмо после вирус пренели до слузнице или ока. Морате да дотакнете руком или контаминираном рукавицом око - рекао је Стевановић.
На питање шта са гардеробом зараженом короном, Стевановић је појаснио да је прање у веш-машини довољно.
Много је недоумица у вези са воћем и поврћем, као и амбалажом из трговона.
- Када је у питању воће и поврће, добро га исперите водом, то ће бити у реду. Што се тиче свега осталог, најважније је да одржавате хигијену руку, да се штитите, да заиста не излазите из куће осим ако не морате - апелује др Тиодоровић.
Др Дарија Кисић Тепавчевић указала је да се вирус не уноси преко дигестивног тракта.
- Када се вратите из набавке, одложите кесе, намирнице и оперите руке. Чак и да се на амбалажи налази проузроковач, важно је да он не стигне у наш респираторни систем. Улазно место вируса није дигестивни тракт, не може се унети преко хране - објаснила је Кисићева.
ПРВИ ОБОЛЕЛИ ОД КОРОНЕ У НОВОЈ ВАРОШИ: Десети случај у Златиборском округу
СЈАЈНЕ ВЕСТИ: У болници Драгиша Мишовић рођена потпуно здрава беба, за мајку се сумња да је заражена
Доктор Бојић за СД ОТКРИВА: "Пандемија корона вируса трајаће до ЈУНА! Не смемо дозволити италијански сценарио"
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ИЛИ КРАТАК ПРЕДАХ? Доктор Кон о паду број заражених: "Не смемо се ЗАВАРАВАТИ"
НУЛТИ ПАЦИЈЕНТ У СРБИЈИ КОНАЧНО КОД КУЋЕ: Овако је изгледала његова борба са вирусом који РАЗАРА ПЛУЋА