ЕВРОПА УВОДИ НОВЕ МЕРЕ! У Грчкој почео ДРУГИ ТАЛАС короне, жариште омиљено српско летовалиште - ГРАНИЦЕ ЗАТВОРЕНЕ
Неколико европских земаља суочава се са порастом броја оболелих након ублажавања рестрикција и излажења из блокаде
Грчка је формално у другом таласу корона вируса, маске за лице постале су обавезне у више од 100 улица и туристичких области у Паризу, а нова жаришта подижу узбуну у Италији и Шпанији док број оболелих наставља да расте широм Европе.
СТАРИЈЕ ОД КЕОПСОВЕ ПИРАМИДЕ: Археолошко благо на територији Србије, остаци неолита на локалитету код Параћина
ХАВАРИЈА НА ДУНАВУ КОД АПАТИНА: Погледајте како ГУРАЧ БАРЖИ налеће на привезане чамце (ВИДЕО)
СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Србија добија девет нових лабораторија за тестирање на корону
Европски центар за спречавање и контролу болести позвао је земље чланице, које се суочавају са порастом оболелих, да поново уведу мере контроле, упозоравајући на "истински препород" у неколико земаља и на "ризик од даље ескалације" широм континента.
Даље се додаје да владе у Западној Европи морају да реагују брзо како би спречиле да дође до нових експлозија заразе.
Неколико европских земаља суочава се са порастом броја оболелих након ублажавања рестрикција и излажења из блокаде.
У већини бројеви остају нижи него током марта и априла, али Грчка је забележила 203 инфекције у недељу, највећи број од почетка пандемије.
Гкикас Магиоркинис, професор хигијене и епидемиологије на Атинском универзитету и један од најбољих стручњака за заразне болести у земљи, рекао је да је Грчка достигла критични тренутак у својој способности да обузда даље ширење вируса.
- Можемо да кажемо да је Грчка формално ушла у други талас епидемије. Ово је тачка на којој можемо да победимо или изгубимо битку - рекао је он, додајући да случајеви могу да порасту и до 350 дневно, уколико се настави драматично повећање.
- Уколико се не промени тренд који примећујемо, вероватно ћемо предложити додатне мере које смо видели у Поросу - рекао је говорећи о острву на којем је пораст случајева крајем прошле седмице натерао власти да најаве невиђени напад, укључујући затварање клубова, барова и ресторана од 23 сата.
Грчки министар здравља Василис Кикилиас рекао је да преношење вируса "опасно расте" и наговестио је да ће вероватно бити најављене даље мере сузбијања.
Земљу је највише бринуо "степен до којег ова епидемија може развући било који здравствени систем".
- Ниједан здравствени систем, нигде у свету, не може ефикасно да се избори са потпуним порастом епидемије - истакао је министар.
Иако је туризам делимично крив, Магиоркинис је недавни пораст случајева у Грчкој приписао углавном непоштовању хигијенских протокола од стране Грка, посебно млађих генерација које су последњих недеља поплавиле барове и плаже.
Једно од нових жаришта у Грчкој јесте и Халкидики, омиљено летовалиште Срба. У недељу је тамо забележено 50 новооболелих.
Ради се о томе да је свих 50 новозаражених на овом популарном полуострву на северу Грчке запослено у истој фабрици за прераду маслина. Како извештавају локални медији, сви радници, њих 300, тестирани су чим су откривена прва два случаја. Ова два радника за које се испоставило да су заражени корона вирусом, пре две недеље су се вратила из Албаније, након чега су се осећали лоше, те су стога и тестирани.
Сви заражени радници имају благе симптоме или су асимптоматски и код куће су у самоизолацији.
Иако су се Срби надали да ће Грчка у августу отворити границе, то се није десило, а земља уводи и неке нове мере.
Негативан тест биће неопходан за путнике из Шведске, Белгије, Холандије, Шпаније, Чешке, али и за грчке држављане и оне са грчком визом који улазе преко Промахонаса.
У многим регијама, међу којима је и Халкидики, барови и ресторани биће затворени у периоду од поноћи до 7 ујутру.
Они који су се вратили са одмора са Ибице, Малте, Хрватске и Крфа идентификовани су као један од разлога за пораст инфекције у Италији, где је у петак забележено 552 случаја, пораст од 38 посто у односу на дан раније. У недељу је било 463 нових случаја, а у понедељак 259.
Како преносе медији, дошло је до пораста оболелих код оних испод 18 година.
Нова жаришта у североисточној Шпанији настављају да брину. Каталонија је пријавила 863 нова случаја и пет смрти за 24 сата, а Арагон 633.
Нови случајеви пријављени су у Марбељи, а фудбалски тим Атлетико Мадрид, који треба да путује у Лисабон на меч Лиге шампиона, пријавио је два нова случаја.
Упркос недавном порасту инфекција у Шпанији, директорка СЗО-а за јавно здравље и животну средину, Марија Неира, рекла је да ће ново национално закључавање бити оправдано само "веома алармантним" епидемиолошким сценаријем за који је рекла да "једноставно не постоји".
И у Француској предузимају мере опреза. Одлука обавезног ношења маски у Паризу односи се на све старије од 11 година и покрива места на којима је физичко дистанцирање тешко, укључујући пијаце на отвореном, шопинг улице и подручја са великим бројем кафића и барова.
Ово се односи и на најпрометније булеваре и шеталишта у граду, поред Сене и канала Сент Мартин, као и Монмартр, где је увече и током викенда велики број људи.
Са друге стране, зоне око Ајфелове куле и Шанзелизеа нису укључене.
И неколико других фрацуских градова, укључујући Ницу и Лил, усвојили су сличне мере протеклих дана док корона вирус наставља да се шири.
Француска је пријавила 2.288 инфекција за 24 сата у петак и још 785 у понедељак, чиме је број нових случајева за недељу дана скочио на 10.800.