Факултете чека оштра селекција: Они који остану "испод црте" губе акредитацију!
Понуде приватних и државних установа морају да се уједначе
У последњих годину дана акредитовано је 25 високошколских установа, а девет је добило акт упозорења. Акредитовано је и 188 студијских програма, 17 је одбијено и издато је 58 аката упозорења, што значи да имају шансу да поправе откривене недостатке.
Јелена Кочовић, директорка Националног акредитационог тела (НАТ) каже да је давањем ових акредитација убрзан процес акредитовања високошколских установа који је био у застоју. Коментаришући жалбе појединих факултета да је акредитивање веома спор, компликован и скуп посао, наша саговорница каже да је НАТ као правни следбеник некадашње Комисије за акредитацију и проверу квалитета наследио више од 380 нерешених предмета, а пристизали су и нови.
- Притисак старих предмета које је требало решити, као и прелазак на петочлане рецензентске комисије уместо трочланих како је било пре тога, изискивали су много већу логистичку подршку и ефикаснији рад Комисије за акредитацију, као стручног органа НАТ - каже Јелена Кочовић.
- Избором новог председника КАПК и кадровским појачањем службе значајно је повећана ефикасност рада НАТ а самим тим и брзина решавања предмета. НАТ је обезбедио нови софтвер који је веома комплексан и чије коришћење знатно олакшава посао рецензентима. Планирамо да од следеће године обезбедимо онлајн предају документације што ће у великој мери допринети значајном смањењу папирологије.
Да би установа прошла акредитацију, објашњава наша саговорница, мора да испуни све стандарде.
- Циљ НАТ је подизање, а не снижавање квалитета у високом образовању. Треба да постоје само оне установе које испуњавају све услове, да би иза диплома стајало знање - напомиње Јелена Кочовић.
Волите БРЗУ ХРАНУ? Воле и они - МИШЕВИ навалили на ПИЦУ у ЦЕНТРУ БЕОГРАДА! (ВИДЕО)
Телеком Србија демантује наводе Унитед Групе: "Нисмо власници компаније ГСС из Аустрије"
СТИЖЕ ИНОВАТИВНА ТЕРАПИЈА: Нова нада за ОБОЛЕЛЕ ОД КАРЦИНОМА у Србији
- Сведоци смо постојања великих разлика у нивоу знања стручњака који се школују на различитим факултетима у истој области, а пре свега у области друштвених наука. Наш циљ је брисање тих разлика ускраћивањем акредитације онима који не испуњавају стандарде, а што ће резултирати обезбеђењем квалитета у високом образовању. Суштина треба да буде стицање диплома које верификују знање. Стога НАТ у поступку акредитације инсистира на поштовању прописаних услова и стандарда, који су усклађени са европским. Једино на тај начин можемо спречити урушавање система високог образовања у Србији.
Коментаришући то што се факултети жале на веома високе цене акредитација, Јелена Кочовић каже да је НАТ независно тело и да се само финансира:
- Накнаде су одређене у складу са трошковима који треба да се покрију - накнаде рецензентима, члановима КАПК и УО и запосленима, као и набавка опреме. Накнаде су реалне и када би се смањиле, то би угрозило опстанак НАТ.
Ево како је дете НАЦРТАЛО једну познату СЕВДАЛИНКУ! Да ли бисте погодили о којој се песми ради? (ВИДЕО)
РОМАНСУ СА КРМАЧАМА ПЛАТИО ГЛАВОМ! У селу код Краљева устрељен огромни ДИВЉИ ВЕПАР
ИПАК НЕЋЕ МЕРИТИ БРЗИНУ НА АУТО-ПУТУ БЕОГРАД-НИШ! Ево како ће се рачунати прекорачење, а чему камере заправо служе!
"Болесни патријарх рече: Ако желите имати пастира ИЗАБЕРИТЕ ПАВЛА" - Србија данас слави ДВОЈИЦУ МУЧЕНИКА
СРПСКИ СТУДЕНТИ СЛЕТЕЛИ У БЕОГРАД! Хитно евакуисани из ратне зоне Хонгконга