ФМК обележава Светски дан социјалног рада
Не пропустите online разговор еминентних стручњака из области социјалног рада
Месец март је широм света посвећен социјалним радницима, њиховом ангажовању и значају у заједници у којој делују. Тим поводом, Факултет за медије и комуникације организује разговор под називом „Један сат о једном дану - поводом Светског дана социјалних радника о социјалном раду у Србији данас“ у суботу, 20. марта у 18 часова. Разговор ће се одржати online, путем Зоом платформе, док је директан пренос омогућен путем Facebook странице факултета: фмк.београд. Подршку разговору пружила је Комора социјалне заштите.
Учесници разговора биће еминентни стручњаци из области социјалног рада и предавачи Факултета за медије и комуникације: социјална радница и специјалисткиња медијације др Вера Деспотовић, социјална радница др Јелена Танасијевић, магистарка неуропсихијатрије и доктор медицинских наука др Александра Милићевић Калашић, социјална радница и породична психотерапеуткиња Ива Бранковић, политиколог за социјалну политику Ђорђе Терзин и психолог Љубиша Јовановић.
Поводом Светског дана социјалног рада, социјална радница и породична психотерапеуткиња Ива Бранковић, у свом ауторском тексту истакла је: „Проблем са којим се социјални рад суочава данас компликован је и сложен, и као такав не може се решити једноставним интервенцијама. Изазови са којима се друштво, а онда и струка, суочава дуготрајни су и структурални као и проблеми корисника са којима радимо. Биће потребно време да би до опоравка дошло, али то не значи да је опоравак немогућ. Потребно је за почетак смањити очекивања од државе и доносиоца одлука јер неолибералним системима као што је наш, социјални рад по природи ствари није приоритетна делатност већ периферно средство за гашење пожара. Опоравак струке и репутације у друштву могу се обезбедити само оснаживањем професионалаца и удруженом бригом за професију. Јачање професионалних удружења и формирање мрежа за узајамну подршку и размену омогућило би утицај како на доносиоце одлука тако и на стручну и општу јавност. Само тако слика социјалног рада можда може да се промени и да социјални радник поново постане оно што заправо јесте – стручњак који ради са најтежим људским проблемима уважавајући њихову структуралну условљеност, а појединцима и групама прилази поштујући њихово достојанство и истичући њхове снаге без обзира на тешке околности у којима се налазе“.
У жељи да се јавности пружи прилика да своје мишљење и запажања поделе са учесницима online разговора, а у циљу заједничке анализе тренутне ситуације, пратиоци дискусије ће своја питања моћи да постављају на званичној Facebook страници факултета (фмк.београд).