СРБИЈА ПЛАЧЕ! НА ДАНАШЊИ ДАН УБИЈЕНА НАЈМЛАЂА ЖРТВА НАТО АГРЕСИЈЕ: Мала Милица Ракић отргнута је из родитељског загрљаја пре 25 година
Рупе од гелера на фасади зграде и данас су видљиве. Родитељи их не дирају, тамо стоје као неми подсетник на тај злочин.
На данашњи дан пре тачно 25 година трогодишња Милица Ракић из Београда постала је симбол страдања српског народа. Било је касно увече, Миличина мама Душица је у соби спремала креветић за спавање, а она је била у купатилу. Врата су била отворена, девојчица је седела на ноши, а онда ју је НАТО бомба убила.
Милица није једино дете којем је живот неправедно и прерано прекинут. Још 78 малишана и породица деле исту трагичну судбину. А ово је Миличина прича.
Како је Душица Ракић раније говорила за Новости, на дан када је погинула Милица је нацртала цветиће и свој цртеж залепила на зид. Те кобне апилске вечери огласила се вазушна опасност над Београдом, НАТО авиони само су пристизали. Трогодишња девојчица била је у свом дому у Батајници, преплашена је дозивала мајку да је чува, не слутећи да ће јој живот ускоро бити прекинут.
"У даљини су одјекивале НАТО бомбе. Плашила се моја девојчица. "Мама, пожури. Дођи да ме чуваш", рекла ми је Милица, а онда - прасак", испричала је раније мајка Душица.
Зачула се детонација, ломњава стакла и купатилских плочица, фасаде, а Миличин тата Жарко је затекао дете без свести. Свуда око ње била је крв. Пробао је да је спасе. Узео ју је у наручје, сјурио низ степенице, па у аутомобил, одвезавши је до Земунске болнице. Дежурни лекари су је примили.
Рупе од гелера на фасади зграде и данас су видљиве. Родитељи их не дирају, тамо стоје као неми подсетник на тај злочин.
"Желео сам да тужим НАТО због убиства моје Милице, али ми је тадашњи министар спољних послова то забранио. Излазимо сваког 17. априла на гробље да обиђемо наше дете и потом настављамо да живимо. Колико-толико нормално", рекао је раније.
Осликана фреска са њеним ликом
Фреска са ликом девојчице налази се у три манастира - два у Србији и једном у Босни и Херцеговини. Један од њих је манастир Тресије на Космају.
Светиња је подигнута још у време Немањића, на самом почетку 14. века. Више је пута рушена и обнављана, што је судбина већине српских богомоља које су са народом прошле кроз векове под Турцима, каснијим устанцима, два светска рата. Последња обнова започета је 1936.
Манастир је посвећен Сабору Светих Архангела. У њему је од улаза са десне стране сахрањен упокојени старешина манастира, архимандрит Јован. Напред, ка крсту и олтару, са леве стране осликана је фреска са ликом мале Милице.
У црвено-црној одећи, каква је и упамћена са фотографије у хаљини и ролци, кратке косе, али у старијем добу, Милица гледа на посетиоце Тресија. Држи крст у руци, има ореол. Око њеног лика исписано је: Света Новомученица Милица Београдска.
Ипак, Милица није светитељка.
- Да би СПЦ узела у обзир канонизацију мале Милице Ракић, која је трагично пострадала од НАТО агресије, њен култ, односно њено име и мучеништво, морао би да буде широко распрострањен у свести српског народа и тек онда би могло да се размишља о њеној канонизацији, што је врло могуће - рекао је раније свештеник у разговору за Telegraf.rs, напомињући да то није окончана ствар.
Навео је да то што за сада није уврштена у ред светитеља ни у календар СПЦ, не значи да неће бити.
- Мора да прође неко време, које ће учинити своје, и највероватније ће доћи до тога. Не само она, већ сви мученици који су настрадали од НАТО бомби, највероватније ће бити уписани у календар, као што су уписани Мученици Крагујевачки, Јасеновачки и остали у календару СПЦ. Могуће је да сви буду посвећени јер су они невино страдали од руке агресора, не дајући отпор ни повод - објаснио је.
Додао је да су могући разлози из којих се лик девојчице нашао на фресци бројни, истичући слободу аутора и жељу игумана. Иако је ово изузетак од правила да на фресци буде приказан лик светитеља, додао је да то није грешка.
- Само њено мучеништво и године у којима је изгубила живот, уврстиле су је у ред мученика. Исто као што су сви мученици пострадали у бомбардовању, већ сада у блаженству оца небеског - рекао је.
У бомбардовању погинуло 2.500 цивила
Напад на СР Југославију започета је 24. маја 1999. Процењује се да је током 78 дана погинуло око 2.500 цивила, рањено 6.000 цивила, док је укупна материјална штета процењена на више десетина милијарди долара. НАТО бомбе су убиле 79 деце, међу њима и Милицу Ракић.
Уништено је и оштећено 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 мостова разорено.
Извор: Србија Данас/Телеграф