17 ГОДИНА ОД СМРТИ СЛОБОДАНА МИЛОШЕВИЋА: Од говора на Газиместану до смрти у затворској ћелији - сви догађаји у животу председника СР Југославије
Милошевићева владавина трајала је нешто дуже од 10 година.
Некадашњи председник Србије и СР Југославије, оснивач и лидер Социјалистичке партије Србије Слободан Милошевић умро је на данашњи дан пре 17 година у притворској јединици у Шевенингену у којој је провео нешто мање од пет година.
Умро је 11. марта 2006. године од инфаркта, а по жељи породице, када је одбијен захтев да буде сахрањен у Београду уз државне почасти, сахрањен је у дворишту породичне куће у Пожаревцу. Трибуналу је изручен 28. јуна 2001. године.
ВОДИО ЈЕ ВИТЕШКУ БИТКУ У ИМЕ ХРИСТА ПРОТИВ КУМИРА, ДА ИХ УНИШТИ: У част великог свеца данас обавезно учините једну ствар
ДОКЛЕ ВИШЕ, ХОЋЕМО СУНЦЕ?! Облачно и хладно време у целој земљи, огрните кабанице, пљуштаће као ИЗ КАБЛА, на планинама СНЕГ
У Хагу му је суђено за ратне злочине на Косову и Метохији, у Хрватској и Босни и Херцеговини. Процес који је почео 12. фебруара 2002. године, током којега се бранио сам, прекидан је више од 15 пута, због његовог високог притиска, а обустављен је неколико дана након његове смрти.
На власти је био нешто дуже од 10 година, а почела је говором на Газиместану на Видовдан - 28. јуна 1989. године, поводом обележавања 600 година Косовске битке, којем је присуствовало, како се тада наводило, милион људи.
Нешто више од годину дана касније у децембру 1990. године, на првим вишестраначким председничким изборима у Србији, као кандидат СПС-а добио је 65,34 одсто гласова и постао први председник Републике Србије.
Пре тога 25. јула 1997. године у Савезној скупштини био је изабран за председника СР Југославије. Његова владавина окончана је 2000. године на изборима на којима га је у трци за председника СР Југославије поразио кандидат Демократске опозиције Србије (ДОС) Војислав Коштуница. Тада није желео да призна пораз, што је довело до масовних протеста широм Србије, завршених 5. октобра великим скупом испред Скупштине СРЈ.
Ухапшен је 1. априла 2001. године, а Хагу га је на Видовдан изручила влада Зорана Ђинђића, премијера који је убијен 2003. године.
Био је иницијатор промене уставног положаја аутономних покрајина унутар Србије и један од потписника Дејтонског споразума, којим је после пет година званично завршен рат на просторима бивше Југославије.
Повезиван је са убиством некадашњег председника Председништва Србије Ивана Стамболића и четвороструким убиством на Ибарској магистрали, али и са директним или индиректним утицајем на дешавања на свим ратиштима у бившој Југославији, нарочито са догађајима у Сребреници, Вуковару и слично.
Флоренс Артман, бивша портпаролка тужилаштва у Хагу, тврдила је деценију касније да се бивши председник СРЈ и Србије Слободан Милошевић сам тровао леком "рифампицин" с циљем да погорша себи стање да би био пуштен да се брани са слободе, а онда би, како се нагађало, побегао за Русију, где су били и чланови његове најуже породице.
Био је аутор књиге Године расплета, преведене на неколико страних језика.
Више вести из друштвене сфере можете прочитати ОВДЕ.