ИНТЕРВЈУ КОЈИ ЈЕ ПОДИГАО ВЕЛИКУ БУРУ НА "ЧИЗМИ": Због чега вакцина другачије делује на гојазне људе?
Раул Пелини је директор једног дела хирургије у болници Регина Елена у Риму.
У интервјуу који је дао италијанском листу "Републица" открио је резултате истраживања које је подигло велику буру на Апенинском полуострву.
Када узимате АНТИБИОТИК обавезан је и неки пробиотски производ: Проф. Ђорђевић саветује како да изаберете НАЈЕФИКАСНИЈИ И НАЈБЕЗБЕДНИЈИ!
Др Стојиљковић о БОРБИ ЗА ЖИВОТ најтежих пацијената: Њих корона НИЈЕ СМЕЛА да заустави - потресна прича из ЗЕЛЕНЕ ЗОНЕ
БЕОГРАД ЈОШ УВЕК НА ВРХУ ЦРНЕ КОРОНА ЛИСТЕ: У престоници више од 1.300 оболелих, пораст и у другим градовима Србије
Резултати тог истраживања објављени су на MedRxiV, а засновани су на анализи 248 људи који су примили Фајзер вакцину, од којих је било 158 жена и 90 мушкараца. Од тога 56 је било у почетној фази гојазности, а 26 су већ били изразито гојазни. Код ове последње групе антитела после вакцине су била упола мања него код људи са нормалном телесном тежином. Антитела су анализирана седам дана након друге дозе вакцине.
Такође, назначено је да су антитела била виша код младих особа и жена.
Др Пелини је ипак накнадно прецизирао да ова реакција, то јест број антитела није једини параметар за процену ефикасности вакцине и објаснио је да вакцина наравно делује и на гојазне људе, али по сазнањима њега и његовог тима – слабије.
Константно стање упале ниског степена, присутно код људи са прекомерном тежином, може да ослаби неке имуне одговоре, укључујући оне које покрећу Т ћелије, пишу научници.
Будући да је гојазност главни фактор ризика за морбидитет и морталитет код пацијената са ковидом 19, неопходно је планирати ефикасан програм вакцинације у овој подгрупи, пише у извештају. Докази сугеришу да су инфекције САРС-ЦоВ-2 теже и задржавају се око пет дана дуже код људи који су гојазни него код оних који су витки.