Грађани, ОПРЕЗ! Спремите се за велику НАЈЕЗДУ комараца и МИЛИЈАРДУ ПЛИКОВА од уједа!
Речни комарци ће тек да нас уједају
Престоницу је преплавио највећи број речних комараца икад забележен! На летеће крвопије највише се жале житељи приобаља, међутим, ни посетиоци градских паркова не могу да се одбране од њих. Како признају из Завода за биоциде и медицинску екологију, који је задужен за сузбијање ових напасти, оваква најезда није забележена у ово доба године. У наредне две недеље, проблем с њима биће решен.
Прочитајте и:
Шетња Калемегданом, Ташмајданом, београдским шумама и крај река претворила се у непријатност. Како сведоче Београђани, можда би овогодишњи комарци били подношљивији да не опседају и током дана!
- Јуче сам се шетала Калемегданом, комарци су ме уболи на неколико места - прича нам Снежана Ч. - Када сам села на клупу, напасти су биле свуда око мене. Чини ми се да је ова врста већа него иначе, а најчудније је то што их има мимо вечерњих сати, када је то уобичајено. Заиста су неподношљиви.
Опасност од заражених комараца: Чак 19 оболелих од вируса Западног Нила у Београду
Према речима Бранислава Пешића из Завода за биоциде, грађане осећај не вара. Врста едес разможила се услед веома благе зиме, која је погодовала инсектима да преживе. Током протеклог месеца, повећана количина падавина условила је пораст водостаја река и канала и довела до формирања привремених стајаћих вода погодних за њихов развој.
- Главна карактеристика им је да лете током целог дана и нападају човека - каже наш саговорник. - Ипак, нису преносиоци вируса Западног Нила. Након њиховог убода на кожи остају пликови који су краткотрајни и повлаче се у наредних неколико часова.
Огласио се институт Батут: Увозимо играчке пуне токсина и то није НАЈОПАСНИЈЕ што прети деци
Завод је већ прошле недеље почео да запрашује са земље, баш када је најезда и почела. Ипак, главни проблем је што се речни комарци крију у још непокошеној трави, па препарат на њих не делује.
- У контакту смо са "Зеленилом". Не можемо да их кривимо за ову ситуацију, јер људи не стижу да у недељу дана покосе цео Београд. Ми ћемо у предстојећим данима имати и јутарње и вечерње третмане комараца, тако да ће до краја седмице цела територија града бити покривена. Осим тога, сезона речних комараца траје кратко, те ће у наредне две недеље они бити истребљени - каже Пешић.
АЛАРМАНТНО! ГРОЗНИЦА ЗАПАДНОГ НИЛА стигла до Србије: Три особе оболеле!
Иначе, како објашњава Пешић, речни комарци могу прелетети раздаљине и по десет километара, тако да са леве обале Дунава, где им је легло, без потешкоћа могу прећи на супротну обалу и направити проблем на Новом Београду и у Земуну.
Сузбијање комараца планира се према претходно извршеном мониторингу. Приоритети се дају локацијама на којима је забележена велики број инсеката.
За уништавање се користе биоцидни препарати регистровани у Републици Србији, за које је дозволу издало Министарство заштите животне средине.
За заштиту од комараца, грађанима се препоручује да током боравка у природи користе препарате који одбијају инсекте, носе светлу, лаку одећу дугачких рукава и ногавица.
Препорука је да се избегавају шетње кроз високу траву, жбуње, неуређене зелене површине, као и шетње по неуређеном приобаљу.
Третмане сузбијања Завод за биоциде већ је испланирао. Јуче је запрашиван Нови Београд, централни део Земуна и део леве обале Дунава. Данас су на реду Земун Поље, Нова Галеника, централни део општине Палилула, Карабурма и Стари град. Сутра ће се третмани истребљења обављати на општинама Звездара и Врачар, у четвртак на Чукарици, док ће се у петак сузбијање вршити у насељима на левој обали Дунава.