Грозница Западног Нила сеје СМРТ по Србији: Умрле још 4 особе, највише оболелих у Београду
Најновији подаци Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут"
Иако смо дубоко загазили у јесен грозница Западног Нила се не смирује.
Током претходних седам дана од грознице Западног Нила умрле су четири особе и сада их је укупно 34. Истовремено, досад је од те инфекције, коју преносе заражени комарци, оболело њих 369.
Ово су најновији подаци Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
ЧУДО НА СВЕТОГ ЈОВАНА БОГОСЛОВА: Испред цркве у Чајетини пронађена тек рођена БЕБА (ФОТО)
Највише оболелих је и даље је у Београду - 186.
Случајеви грознице Запасног Нила, према данашњем извештају "Батута", осим у Београду (186 особа), забележени су у Јужнобачком округу (53), Јужнобанатском (48), Браничевском (22), Подунавском (16), Сремском (9), Западнобачком (7), Колубарском (8), Севернобанатском (6), Средњебанатском (6), Мачванском (1), Златиборском (1), Рашком (1), Поморавском (2), Борском (1) Расинском (1) и Шумадијском (1).
У питању је сезонско обољење, односно јавља се током највеће активности комараца. Први оболели региструју се већ у јулу, а највећи број оболелих особа се пријављује током августа.
Та тропска инфекција преноси се на човека убодом зараженог "кућног" комараца, док су главни "резервоари" вируса дивље птице. Инфекција не може да се пренесе са човека на човека.
Симптоми те форме болести су, према подацима Института "Батут", главобоља, укочен врат, тупост, дезоријентисаност, кома, конвулзије, слабост мишића и парализа.
У "Батуту" упозоравају да је превенција важна мера у спречавању добијања грознице Запдног Нила и саветују употребу средстава против уједа комараца, ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје, избегавање боравка на отвореном у сумрак и у зору, стављање заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.
Натпросечно топао талас прекрио Србију! Наредних дана МИХОЉСКО ЛЕТО, а ево када стиже ПРЕОКРЕТ
Стручњаци још саветују да се испразне све посуде у којима је вода, а које се налазе на терасама и у двориштима јер су то погодна места за размножавање комараца.
Како наводе у "Батуту", већина особа, око 80 одсто њих, нема никакве симптоме инфекције, док око 20 одсто инфицираних људи добија симптоме сличне грипу - нагла појава повишене телесне температуре, главобоља, болови у мишићима и зглобовима, умор, благи, пролазни осип и оток лимфних жлезда.
Али, у мање од један осто заражених долази до упале мозга и можданица, односно до такозваног неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију.