ХАОС У ЕВРОПИ ЗБОГ НОВОГ СОЈА КОРОНЕ! Чак 40 држава забранило летове из Велике Британије, Србија још ОКЛЕВА
Страх је изазвало и упозорење британског министра здравства Мета Хенкока да је "нови сој вируса ван контроле".
Око 40 земаља широм света, од којих велики број из Европске уније, али и Русија, Ирска, Израел, Иран и Ел Салвадор, зауставило је авио саобраћај са Великом Британијом због новог соја корона вируса који се преноси и до 70 одсто брже, а Србија оклева да повуче тај потез.
КОЈЕ МЕРЕ НАС ОЧЕКУЈУ ЗА НОВУ ГОДИНУ? Шта год да Штаб одлучи у петак, ова ЧЕТИРИ правила сигруно ће важити
ХАОС У БЕОГРАДУ! РАСТУРЕНА КОРОНА ЖУРКА: Полиција у ресторану затекла 60 људи који су ђускали уз музику
ВИРУС ЈЕ ЗАРАЗНИЈИ ОКО 70 ОДСТО! Српска докторка открила шта је кључно у одбрани од НОВОГ СОЈА КОРОНЕ
Иако део медицинске струке позива на блокаду летова како би се спречило ширење ове пошасти, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић тврди да нема потребе за стварањем панике и да је препорука ЕУ да се не прекида авио саобраћај.
Цела планета је већ месецима на коленима због вируса корона, а додатна забринутост завладала је прошлог викенда када је Велика Британија признала да је више од половине свих нових случајева ковида 19 узроковано мутираним сојем вируса корона који се преноси и до 70 посто брже.
Страх је изазвало и упозорење британског министра здравства Мета Хенкока да је "нови сој вируса ван контроле".
Све то је навело велики број земаља да реагује. Прва је Холандија забранила летове из Велике Британије у недељу ујутро, па све до 1. јануара а онда су то учиниле, али на 48 сати, Немачка, Канада, Пољска, Бугарска, Чешка и Северна Македонија, Италија, Француска, Аустрија, Белгија, Ирска, Турска, Данска.
Немачка је у међувремену, како пишу страни медији, продужила забрану до 6. јануара, као и Италија, а Ирска и Аустрија до 31. децембра.
Русија је задржала забрану до следећег уторка, док су Пољска, Португалија, Мађарска, Чешка, Словачка, Северна Македонија зауставиле летове из Британије на неодређено време. Шведска је, рецимо, обуставила сва долазна путовања из Британије али и Данске до даљег.
Њиховим примером се није водила Бугарска, која је данас дозволила лет у 10 ујутру како би помогла Бугарима који желе да се врате кући. Путници који буду дошли из Велике Британије биће тестирани на корона вирус и мораће да поштују десетодневни карантин након доласка. Француска је отворила своје границе према Великој Британији за основна путовања, уз нови режим тестирања.
Србија без забране
У Србији забране још нема, иако део медицинских чланова Кризног штаба то препоручује. Министар саобраћаја Томислав Момировић каже да "држава максимално брижљиво прилази проблему".
- Од првог сата веома пажљиво пратимо ситуацију у вези затварања ваздушног саобраћаја са Великом Британијом. Држава максимално брижљиво прилази проблему и нема потребе за стварањем панике и преношењем непроверених информација. Све одлуке државе Србије у том правцу биће искоординисане са нашим европским партнерима, а тренутан став ЕУ, на нивоу препоруке, јесте да се не прекида авио саобраћај. На Кризном штабу се тај аспекат пандемије, уз све остале, разматра свакодневно и одлука која ће бити донесена биће искључиво у интересу грађана Србије - казао је Момировић.
У медицинском делу Кризног штаба различито гледају на ову тему. Др Предраг Кон каже да у овом тренутку не сматра потребним забрану летова.
- Ми и сада имамо меру која је на снази, а то је да сви грађани који долазе из иностранства морају да имају негативан ПЦР тест. Лично мислим да је то довољно. Свако наравно треба да зна каква је опасност у земљи из које долази и негативан ПЦР и то сазнање треба да буду у функцији одвраћања путника од доласка у нашу земљу - јасан је др Кон.
Ипак, имунолог и члан Кризног штаба Срђа Јанковић открио је пре два дана да су он и колеге из бранше већ тражиле да се обуставе летови из Велике Британије.
- Када ће то бити спроведено зависи од других питања - рекао је Јанковић.
И његов колега, епидемилог, Бранислав Тиодоровић рекао је јутрос да би, да се он пита, отказао данашњи лет из Лондона и истакао да би одлука Србије о прекиду авио-саобраћаја са Лондоном била добра, са становишта заштите становништва од новог соја коронавируса.
- Морамо бити опрезни и спремни да реагујемо, да, како каже, спречимо било какво импортовање било одакле да долази нови сој коронавируса, не само из Енглеске, него и из транзитних земаља или тамо где има такве појаве - казао је Тиодоровић.
Додаје да би по њему, одлука Србије о прекиду авио-саобраћаја била добра са становишта заштите становништва од новог соја вируса, али да није он тај који одлучује о томе.
- Врло је важно да пратимо такорећи из сата у сат кретање са новим мутационим обликом вируса у Великој Британији, који се појавио и у неким државама у ЕУ. Ја бих када би одлучивао, није то моје, зна се ко о томе одлучује, данашњи поподневни лет из Лондона отказао. Мислим да је то потпуно јасно и моје колеге су рекле да треба отказати летове из Лондона - објашњава Тиодоровић.
О томе, између осталих, одлучује и премијерка Ана Брнабић, а она је предва дана рекла да "треба размотрити међународне уговорне обавезе Србије и да ће онда државни органи реаговати".
- Чекамо одговоре партнера из ЕУ на основу којих су они донели такву одлуку - казала је Брнабић.
Изузетак од 40 земаља које су увеле забрану за летове је Грчка, она није обуставила летове, али је увела строже мере карантина за путнике у Великој Британији. Чешка, како пишу медији, дозвољава копнени пут, али сви који дођу из Велике Британије морају да буду у десетодневном карантину. Пољска је, рецимо, решила да нареди да санитарној инспекцији свакога ко је у последње време путовао у Велику Британију пошаље на тестирање.