ИМАТЕ КОРОНУ И ДОКТОР ВАМ КАЖЕ ДА УРАДИТЕ Д-ДИМЕР ШТА ТО ЗАПРАВО ЗНАЧИ? Отклоњене све недоумице - како се понашати кад вредности РАСТУ
Збуњени и уплашени дуготрајном пандемијом, често у немогућности да поразговарају са својим доктором, људи масовно на своју руку раде различите анализе
Код пацијената са потврђеном инфекцијом Covid19 ради се Д-димер, јер системско запаљење у организму и хипоксија повећавају ризик од тромбозе. Међутим, није препоручљиво радити лабораторијске анализе без претходног прегледа или саветовања са лекаром.
"ЛЕЧЕЊЕ КОРОНЕ АНТИБИОТИЦИМА ЈЕ ПОГРЕШНО" Огласио се др Јанковић: Мутација вируса очекивана, али може довести до СУПЕРСОЈА
ШОКАНТНО ОТКРИЋЕ! ИСПЛИВАЛА ИСТИНА: Ево од чега је заправо умро Бата кан-кан
ДОБИЈАЈУ ПОТПУНО НОВУ НАМЕНУ - У ГРАЂЕВИНАРСТВУ: Рециклиране маске ће нам од сада служити за ОВО!
Збуњени и уплашени дуготрајном пандемијом, често у немогућности да поразговарају са својим доктором, људи масовно на своју руку раде различите анализе, а посебно иду „да изваде Д-димер, провере густину крви“, како кажу. То раде нарочито за време и после прележаног ковида. Плаше се тих резултата, иако заправо и не знају шта они значе и како да их тумаче. У разговору са др Даниелом Васић, специјалистом трансфузијске медицине, разјаснили смо неке недоумице око Д-димера и добили одговоре на важна питања. Због чега је праћење његових вредности значајно, да ли је везано само за ковид, да ли је нормално да буде повишен и када имамо било какву другу инфекцију…?
Дијагностички тест
– Д-димер је крајњи продукт разградње фибрина, који настаје и када се крвни угрушак раствара у телу, али за већину људи то је само лабораторијска анализа крви. Углавном се користи као дијагностички тест којим се искључује венски тромбоемболизам - ВТЕ, односно дубока венска тромбоза и плућна емболија. Има негативну предиктивну вредност, што значи да негативан Д-димер (вредност у реф.границама
Системске промене прати пораст Д-димера
На питање када је посебно значајна вредност Д-димера докторка каже да је битан у праћењу и лечењу у току и након инфекције Covid19.
– Код свих симптоматских пацијената са потврђеном инфекцијом Covid19 ради се Д-димер. Ова инфекција се већ дефинише као системска болест, где системско запаљење у организму и хипоксија доводе до значајних промена у систему хемостазе, до развоја протромботичног процеса чиме се повећава ризик од тромбозе. Све те системске промене у организму прати пораст вредности Д-димера, тако да пацијенти са тешком клиничком сликом имају углавном висок ниво Д-димера. Наравно, важни су и додатни фактори ризика за тромботичке компликације: коморбидитети, кардиоваскуларне болести, D.mellitus, гојазност, претходне тромбозе , непокретност у току хоспитализације...
Др Васић каже да је код свих симптоматских пацијената са потврђеном инфекцијом Covid19 потребно урадити Д-димер. Уколико су вредности знатно повишене изнад 1,5 до 2мг/л (у односу на референтну вредност која је испод 0,5мг/л ), треба започети фармаколошку профилаксу ВТЕ, те уз индивидуалну процену пацијента и присутних фактора ризика размотрити и хоспитализацију.
Не лечи се повишена вредност
– Мора се знати да Д-димер није болест и не лечи се његова повишена вредност. Самим тим није препоручљиво самоиницијативно радити ову лабораторијску анализу без претходног прегледа или саветовања са лекаром – каже др Васић.
Међутим, неретко баш ово постаје проблем јер, у немогућности да дођу до лекара, људи сами покушавају нешто да ураде.
Због чега је значајан Д-димер
* У дијагностици и лечењу венског тромбоемболизма.
* У праћењу одговора на примењену терапију и дозирање антикоагулантне терапије.
* Код планирања дужине трајања антикоагулантне терапије код болесника с венским тромбоемболизмом у циљу превенције рецидива ВТЕ.
* У праћењу компликација трудноће: прееклампсија, абрупција плаценте и HeLLP синдрома, код високоризичних трудноћа са урођеном или стеченом тромбофилијом.
* Код сумње на тешко и по живот угрожавајуће стање Дисеминовану интраваскуларну коагулацију, у оквиру сцооре раде се тестови хемостазе Д-димер, Број тромбоцита, ПТ и фибриноген.
* Добијену вредност Д-димера увек треба посматрати уз клиничку слику и остале лабораторијске анализе, а то може да ради само лекар.