ИМУНИЗАЦИЈА ВАКЦИНОМ ПРОТИВ КОРОНЕ ОБАВЕЗНА ЗА СВЕ? Др Јанковић открио детаље: Да ли ће вакцина моћи да се бира
Познати имунолог врло је детаљно објаснио све о вакцинама против короне...
Колико ће трајати имунитет, да ли ће вакцина бити обавезна и која је најбоља, гостујући у Јутарњем програму ТВ Прва говорио је имунолог и члан Кризног штаба др Срђа Јанковић.
ОШТРЕ МЕРЕ СТУПАЈУ НА СНАГУ: Срби из дијаспоре бесни и тужни, за празнике нема путовања у родну земљу
ДОМОВИ ЗА СТАРЕ У СРБИЈИ У ЦРВЕНОЈ ЗОНИ: Сваким даном све већи број оболелих и преминулих
УЈЕДИЊЕНИ ЗА ПОМОЋ МАЛИШАНИМА: Ови српски градови новац од дочека даће оболелој деци, а један се посебно издваја
- Студије ипак трају одређено време, ми не можемо да тестирамо у студији колико имунитет траје. Можемо да видимо којом брзином он копни, ако копни. Код ових вакцина о којима говоримо, за сада се не смањује током трајања студије. Када кажем копни, то значи да ли се заштитна антитела губе у оном периоду који можемо да измеримо за сада, а да ли ће се губити у будућности остаје да видимо. Не мора да буде доживотно, оно што видимо из студија, изгледа да ће трајати неко време, добро изгледа - рекао је др Јанковић.
Ипак, он је нагласио да "од сваке регистроване вакцине очекујемо минимално трајање имунитета, барем неколико месеци и током трајања ове пандемије. Да ли ће то бити доживотно, то ће показати студије. Оно што је много важније је да је вакцина безбедна и да делује, тј. да штити од ковида".
Имунолог је објаснио и разлике између вакцина.
- Постоје разлике у грађи вакцина, прво су РНК вакцине, Фајзер/Бионтек и Модерна, а оксфордска и руска су векторске. И једна и друга у ствар комбинација заснива се на томе да имамо вирусну рибонуклеинску киселину, па да се синтетише протеин на основу тога, и сам протеин који онда препозна и гради антитела. Да поједноставим, то је лична карта вируса без вируса, то је отисак прста вируса, нешто по чему се вирус препозна, а не може да нас нападне - објашњава др Јанковић.
Да ли ће вакцина бити обавезна и да ли ће грађани моћи да бирају коју ће да приме?
- Ми ћемо наравно сваку вакцину која има доказе да је делотворна и безбедна, регистровати. Ако буде више вакцина, моћи ће да се бира. Суштина је, наравно, да вакцину што пре ставимо на располагање, пре свега приоритетним групама. Која ће то бити, зависи од тога која ће најпре добити доказе да 'ради'. Ја не бих то бирао по земљи, оно што бих нагласио то је да се много прича о вакцинама на основу земље порекла. За мене је меродавна научна методологија, ово ипак није песма Евровизије да дамо некој земљи 12 поена - поручио је др Јанковић.
- Често се дискусија пребацује на тему обавезности вакцинације, нико не мисли да учини вакцину обавезном, сем можда за неке одређене професије, нико и не разматра да за општу популацију вакцина буде обавезна - додао је он.
Вакцине које су до сада најдаље стигле у истраживањима, углавном су процениле ефиаксност цепива на 94-95 одсто. Да ли то значи да је она од 95 одсто ефикаснија од оне која има 94 одсто ефикасности?
- Не нужно. Оквирне су бројке о ефикасности од 94-95 одсто, то је процена на основу узорка који је у студији треће фазе био расположив. Друго, то је студија, на терену не мора да буде идентична ситуација, али суштина је да делује. Вакцине, Фајзерова и остале о којима говоримо, показале су велику безбедност и најважније је да се никоме ко их је примио ништа није десило, народски речено, нико није настрадао од вакцине у испитивањима и нема разлога да се плашимо - објашњава др Јанковић.