ДАН КАДА ЋЕ НЕСТАТИ ИНТЕРНЕТ: Успешан напад би изазвао ове последице (ВИДЕО)
Има ли разлога за панику?
Да ли се сећате живота пре интернета? Ако сте рођени средином 90-их или почетком 21. века вероватно сте "повезани" целог свог живота. За нешто старије појава интернета била је огромна револуција. Било је то другачије време, садржаја је било врло мало, све је било врло споро (и врло скупо!), слике које нам се данас приказују у делићу секунде 90-их година учитавале су се и по неколико минута (данас за то време може скинути и цео филм).
Прочитајте и:
Спам није постојао, а свака нова e-mail порука била је велико узбуђење. Друштвене мреже нису још постојале, први знакови "онлине социјализације" тек су се рађали. Microsoft био је једна од првих компанија која је то корисницима омогућила путем тзв. "Цомиц chat" апликације (тада још нитко није користио реч апликација). Био је то занимљив концепт "чет-собе" у којој сте могли одабрати свог лика, односно аватара, и комуницирати с другим корисницима као да сте у дигиталном стрипу.
Али, шта ако се Интернету нешто "догоди"? Шта ако се једноставно сруши? Какве би биле последице?
Џеф Ханкок професор је Стенфорд Универзитета и пре 2008. давао је својим студентима занимљив задатак - затражио је од њих да проведу 48 сати без интернета и да касније опишу своје искуство. Али, 2009. морао је престати с овом праксом - наиме, студенти су дигли побуну. Поручили су уваженом професору да је задатак "немогућ". Имају аргумент - поручили су како, ако би се заиста одспојили с Интернета на 48 сати, не би могли завршити задатке из других предмета, био би им упропаштен друштвени живот, а пријатељи и породица забринули би се да им се нешто страшно десило јер нису "онлине".
Ипак, то је тек мањи проблем потенцијалног нестанка интернета. Укратко - ако би стао интернет готово све би се нашло у проблемима. Продавнице, банке, јавни промет... Економија би се широм света нашла у паници и губици би били знатни. Не може се рећи да би све "стало", живот би се наставио даље и људи би се прилагодили, али зависи колико дуго би прекид трајао - неколико дана би се изгурало, али дужи прекид од тога радикално би променио нашу свакодневицу.
Поједини стручњаци упозоравају како се могућност нестанка интернета не може занемарити.
Теоретски Интернет може бити заустављен на глобалном или националном нивоу за одређени период. Сајбер-напади су једна могућност нарочито ако хакери успеју да створе довољно агресиван софтвер који би напао пропусте у рутерима, односно уређајима који имају задатак да прослеђују интернетски промет. Теорија о томе како се интернет може срушити путем дигиталних напада је много.
Колики би били губици у случају нестанка интернета? Министарство за унутрашњу безбедност САД сваке године ради истраживање управо по том питању - колики би били економски губици у случају нестанка интернета? Уколико би интернет био прекинут у периоду мањем од 4 дана, губици би били у милионима и милијардама, али ништа толико значајно да економија не би могла надокнадити. Ипак, ако Интернета не би било на дужи период, то је онда сасвим другачија прича, али период дужи од 4 дана нити се не истражује јер је закључено како је то максимално време у којем би се интернет вратио чак и да се деси огромна соларна олуја са свим последицама по нашу планету.
Занимљиво, код неких компанија би у време прекида интернета продуктивност чак и скочила.
И док из САД поручују како нема страха да интернет нестане на који дан, неки нису баш уверени како "нема разлога за панику". Дени Хилис, један од истакнутих стручњака за интернет, упозорава - Нико заправо не зна до које мере се интернет данас користи за све око нас. Не знамо какве би последице биле успешног напада на цијели интернет - рекао је.
Једна чињеница је неоспорива - Интернет сваким даном постаје све важнији и незаменљивији. Самим тиме, како време одмиче, његов потенцијални пад имаће све веће и веће последице.